Detektory kovu a volba cívky

Kategorie: Návody a časopis Lovci Historie

Detektor kovu a správná volba příslušenství je dost zásadní a mnohdy problematická otázka. Pokusím se Vám nastínit, jak byste se při výběru příslušenství měli orientovat. Zaměříme se na výběr správné cívky, uvedu nejobecnější informace, které Vám usnadní výběr. Detektor kovu je elektronické zařízení, které v podstatě pracuje na základě ovlivnění elmag. pole pod cívkou, když je toto pole narušeno kovovým předmětem, detektor Vám toto narušení pole oznámí akusticky a digitální detektory i vizuálně na displeji. Nebudu se rozepisovat, jak co funguje, článek by měl být co nejsrozumitelnější a nejjednodušší, takže nebudeme zabíhat do technických detailů, jak se signál v detektoru zpracovává atd., je to nepodstatné. Je jenom dobré vědět, že pod cívkou detektoru je nějaké elmag. pole, že detektor kovu pracuje na nějaké pracovní frekvenci, která je u VLF detektorů uváděna v kHz a ovlivňuje dosah detektoru, nebo citlivost na drobné cíle.

Všeobecná poučka je taková, že čím nižší pracovní frekvence tím lepší průnik půdou do hloubky, ovšem negativem nízké pracovní frekvence detektoru je ztráta citlivosti na menší cíle, např. drobné stříbrné mince a naopak čím vyšší prac. frekvence detektoru, tím lepší citlivost na malé mince. To je podstatné si uvědomit při samotném výběru detektoru kovu. Válkař např. zvolí detektor kovu Tesoro Cortes na 10 kHz, ale mincičkář půjde např. do detektoru Tesoro Lobo na 18 khz. Jako nejuniverzálnější pracovní frekvence detektorů kovu se jeví použití pásma 12 - 18 kHz, kdy je dostupná velmi solidní hloubka i citlivost detektoru na droboť. Jen okrajově zmíním, že jsou na trhu dostupné i multifrekvenční detektory kovu Minelab, které používají celé spektrum "otáček" od 1,5 do 100 kHz. Toliko k prac. frekvencím a posunem se k volbě sondy, či cívky, můžete používat oba názvy, obojí je správně.
Základní dělení cívek je:

  1. podle konstrukce
  2. podle velikosti

Podíváme se na první dělení, ato konstrukce cívky: dnes se nejčastěji používají dva typy cívek

  • koncentrické cívky, nebo koeliptické
  • 2d (DD) konstrukce
Koncentrické sondy

Koncentrické cívky jsou starším typem používaných cívek, ale jejich hlavní výhodou je výborná stabilita v terénu, tzn., netrpí na přílišné prozvuky. Ovšem nedosahují takové citlivosti, pokrytí a hloubky, jako novější typy cívek DD konstrukce. Kocentrika bude vždy také levnější variantou, oproti DD cívce stejné velikosti. Takže pokud nejste náročný detektorář a jenom jednou za čas vyběhnete se psem do lesa, volte kocentriku, náročnější by určitě měli volit DD cívku.

Druha veličina ato velikost cívky je podstatná pro širší pokrytí prohledávané plochy a větší hloubkové dosahy, ovšem pozor všechno s mírou, nadměrné velikosti cívek jsou neadekvátní, jelikož zisk u opravdu velkých cívek, řekněme 16"+ je neadekvátní oproti menším kolegům a naopak začínají zde spíše převažovat negativa nad pozitivními hledisky. Uvedu proč, zisk hloubky u megacívek pro VLF detektory je ovlivněn už jen minimálně, ale váha cívky, extrémní nárůst nestability a interferencí v kombinaci se špatnou separací a těžšího dohledávání cíle pod sondou mluví jasně v neprospěch použití XXXL cívek, jenom upozorním, že se nebavíme o pulzních detektorech, kde je vše trošku jinak.

Optimální a univerzální volbou jsou cívky o rozměrech 11" až 13". Co při výběru cívku také musím zohlednit je volba lokality, budu chodit převážně zabordelená políčka, nebo čistější les, tzn.,  potřebuju separovat barevné cíle mezi železným odpadem na bordel polích, nebo spíše potřebuju hloubky v čistém lesíku. Podle toho také zvolím velikost cívky, když chci výbornou separaci,  zvolím určitě menší DD sondu, než mega neseparující kolo a opačně, na hloubky do rozlehlého lesa si nevezmu mini separátor 6". Takže vidíte, že i při samotném výběru sondy je nutné použít pár jednoduchých znalostí, které už víte a s výběrem sondy si poradíte levou zadní.

No a posledním hlediskem je cenová relace, ale s tím Vám už nepomůžu, to si musí každý sám obhájit před svým partnerem, který je jistě tolerantní a nějakou tu korunu vydanou navíc určitě pochopí. Vždyť lepší je dražší sonda a spokojenost Vašeho partnera, než např. drahá opice a tichá domácnost, že mám pravdu dámy. :-))

Mgr. Oldřich Habrovanský
Autor se věnuje hledání s detektory kovů více jak 15 let. Zároveň vede pobočku Lovce pokladů v Uherském Brodě Moravia Detect.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

tak kterou bys mi poradil na E-trac :-)

Standartní 11", určitě máš ve výbavě, ta je dobrá jako univerzál. Na separaci SEF 8x6 (super věc tato cívka), na hloubku SEF 38x30, nebo lehčí Ultimátku. My to máme standartně namontované na spodní tyči a jen rychle podle potřeby vyměníme celý spodek.

Zdravim,mohl bys mi poradit s cívkou na bounty hunter gold,rád bych si pořídil novou,spíš chodim na pole než do lesa díky

Pokud máš pouze 8" koncentriku, asi je logická volba 28 cm 2D čko, které dělá sám výrobce. Na druhou stranu ale třeba Ultimatka by měla přidat o něco více ;-)

Zdravim. vlastnim Fishera F4 a zajimalo by me jestli se mi vylpati poridit si civku Nel Big pro Fisher F2 a F4 45x38 cm a hlavne co mi to vic prinese oproti org. zakladu?..Hledam jak po polich tak v lese...diky za opoved... :-)

Poradil by mi někdo která cívka je kvalitní hlavně na mince? Mám garrett Ace 250 a chodím hlavně na pole

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru