Detektory kovů Minelab CTX3030 a Tesoro Tiger Shark proti středozemnímu moři

Kategorie: Detektor kovů Minelab CTX 3030, Detektor kovů Tesoro Tiger Shark, ,

Už nějaký ten pátek spolu s Liborem(Warcentrum Rudolec), zkoušíme pokořit ten zrádný vodní živel. Koupili jsme si detektory do vody, Libor vsadil na osvědčenou klasiku od Tesora, konkrétně Tesoro Tiger Shark, o kterém již napsal recenzi, publikovanou na serveru Lovec pokladů. Já, jako zasloužilý Minelabák, jsem zvolil novinku od Minelabu a to detektor CTX 3030. No to na úvod asi stačí a pojďme na ono zmíněné moře.

Vyrazili jsme minulé pondělí ráno kolem osmé hodiny, s Liborem jsme se potkali v Mikulově na benzince Agip, dali jsme si něco na zub, samozřejmě kávičku a obligátní cigárko. Poté jsme u našeho kamaráda v Mikulově zaparkovali Liborovo Pažouta, přeložili jsme jeho výbavičku do mého auta a vyrazili jsme k moři. Cesta probíhala bez větších komplikací a po několika dlouhých  hodinách jízdy jsme byli u cíle. Ubytování bylo otázkou několika málo minut a posezónní cena za ubytování, byla velmi přívětivá.

Hledání s detektory kovů ve vodě

Ačkoliv jsme oba dva byli docela unaveni cestou, přesto jsme se rozhodli navléct neopreny a vyrazit na zkušební hledání v moři. Já  jsem v moři s CTX 3030 už hledal, takže otázka nastavení nebyla u mě žádný problém, Libor s Tiger Sharkem zažíval premiéru ve slané vodě, ačkoliv má s Sharkem velmi bohaté zkušenosti ve sladkých vodách, tak slaná voda byla pro něj velkou výzvou, vnucovali se mu myšlenky typu „dojedeme a mašina nepošlape“, já ho uklidňoval, že pošlape, ale v duchu jsem si nebyl také jistý, jak se Tesoro Tiger Shark vyrovná se salinitou mořské vody.

Hledání s detektory kovů ve vodě

Nový CTX  3030 od Minelabu je opravdu jedinečný přístroj, který perfektně pracuje jak na souši, tak i ve sladké, či slané vodě. Uživatel má na výběr obrovské množství  nastavení a tak není problém si přístroj nastavit přesně na míru pro konkrétní podmínky, ve kterých budeme hledat. Liborův Tiger Shark je čistokrevný „vodník“, který ve sladkých vodách funguje zcela bezchybně.  Tiger Shark má možnost volby v nastavení jak pro slanou, tak sladkou vodu, stačí jednoduše pootočit čudlíkem na detektoru a zvolit si příslušný mód. Libor začal zkoušet jednotlivá nastavení, nejprve nechal Tiger Sharka ve sladkovodním módu, ale toto nastavení společně se slanou vodou nejde dohromady, salinita způsobovala neustálé prozvuky, a tak Libor zvolil slaný mód , nastavil úroveň diskriminace, zvýšil citlivost detektoru a posunul hladinu tresholdu, nic těžkého pro tak zkušeného hledače, jakým bezesporu Libor je. Tiger Shark se po nastavení absolutně vy stabilizoval, zvýšil se u něj dosah na cíle a hledání s ním bylo absolutně bezproblémové, náhle se Liborovi objevil na tváři blažený úsměv a já věděl, že obavy, které měl, se náhle rozplynuly, jako pára nad hrncem.

Hledání s detektory kovů ve vodě

Celkově jsme v moři hledali pět dní, vyzkoušeli jsme písečné i kamenité dno a musím konstatovat, že ani jeden detektor neměl s hledáním ve slané vodě problémy. Jediné negativum bylo, že mořská voda se sama o sobě chová jako nízko vodivostní cíl (např. tenká alobalová fólie), a detektor aby se s tímto jevem vyrovnal, spotřebovává větší množství energie, ale v dnešní době nabíjecích baterií, auto nabíječek apod., vlastně  žádný problém nemáte. U Tiger Sharka vydržely baterie zhruba 8-9 hodin hledání a Minelab byl na tom o trochu lépe, ale baterie se viditelně vybíjela rychleji, než ve sladké vodě, či na souši.  A navíc Minelab má novou li-on baterii, která se v originální nabíječce dobije velmi rychle.

Pár nálezů na ukázku

Malé resumé na závěr

CTX3030 fungoval naprosto bezchybně, signály byly jasné, hledání probíhalo bez prozvuků, cíle se nádherně vykreslovaly na displeji detektoru, pinpoint samozřejmě bez problémů, prostě balada. CTX nemám jednoduše co vytknout, jen snad malý konstrukční problémek, který je velmi lehce napravitelný. Tím negativem je silikonové těsnění mezi baterií a tělem jednotky. Těsnění mně zklamalo, již při hledání v našich vodách, když jsem oddělal baterii, abych ji nabil, a s hrůzou jsem zjistil, že pod baterii se dostalo trochu vody a kontakty na jednotce detektoru jsou hodně zoxidované, totéž na baterii samotné. Všechny kontakty jsem nastříkal kontaktelem a vyčistil, na místo originálního těsnění jsem dal nový gumový „O- kroužek“ a vše nyní funguje naprosto dokonale.

Tesoro Tiger Shark v podstatě se budu opakovat bezproblémové hledání, diskriminace na jedničku, stabilní a funkční stroj. Takže přátelé ve zbrani, pokud někdo z Vás bude přinucen okolnostmi (např. rodinná dovolená) a nejste zrovna nadšeni myšlenkou celodenního ležení u pláže a jste majiteli zmíněných detektorů, nebo budete majiteli CTX3030, či Tiger Sharka, prosím Vás nenechte ho zahálet doma ve skříni, věřte, že zabijete několik much jednou ranou. Manželka a děti budou nadšeni z válení u té slané louže a Vy budete také spokojeni, že jste si mohli v klidu zahledat i u moře.

Lovu zdar Libmus a Hába (autor textu Hába, Moravia detect)

Použité nastavení u detektoru Minelab CTX 3030

Nastavení diskriminace u CTX 3030 - mořePravděpodobně by asi každý čekal mód pláže, nastavení se ale dalo vyřešit i elegantněji a s menší diskriminací. Pro vytvořený nový mód byl tak použitý režim rellic. Vlastní nastavení pak bylo: Audio Condukt 52, Odpověď long, Citlivost 20, zesilovače pod 20. Diskriminační vzor dle obrázku. Co se týče odfiltrování nízkých čísel v conduktivitě v pravo, zde se hlásila slaná voda což bylo potřeba odfiltrovat.
Condukt 52, long, disk vzor, rellic, citlivost 18, gein pod 20, plážový mod

Nastavení u detektoru Tiger Shark

Nastavení Tiger Sharku bylo potřeba lehce otestovat. Jako ideální se nakonec ukázalo použít mód sole, výrazně zvýšit nastavení tresholdu v podstatě na maximum. Zem je potřeba odladit přímo v moři, pak je vše ok. S maximální citlivostí detektoru je potřeba si pohrát. Nastavení je tak trochu pokus omyl, ale během pár minut optimální hladinu najdete.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

pěkný článek. Tak nějak vám závidím :-D

pěkné až na tu dálku :-)

Už když jsem četl článek o novém Minelabu, tak jsem se zamiloval!!!! Mám jenom jeden problém: kde sebrat těch 55 litrů :,-( :,-( :,-( :,-( :,-(. Vědět to tak měsíc nazpátek, tak začnu sbírat jabka až se ze mě bude kouřit :-D :-D :-D :-D.

To Slava: ještě docela slušně rostou houby :-D

;-)

Dobrej článek.Kdy zas jedete jel bych s svámi.

Můžu potvrdit, že CTX3030 je pro podobné příležitosti perfektní mašinka - mám za sebou 2 týdny lovů na Nessebarských plážích a celkově jsem velmi spokojený. Jediný rozdíl oproti autorům článku - minimum zlata/stříbra, hafo mincí z celého světa, bohužel většinou aktuálních - to má asi co do činění s tím, kdo tyto pláže navštěvoval/navštěvuje :-/

Já měl s Tiger Sharkem v Baltu docela problém - nemohl jsem odladit zem ve vodě. Nakonec se hledat dalo, ale rozhodně to nebyl med - mám ale pocit, že to bylo spíš kvůli magnetickému písku - jakmile jsem dal síto do vody, tak se magnety okamžitě obalily černým pískem.

Měl bych dotaz - čemu pomůže ve slané vodě dát threshold na maximum a jak se pak odladí zem?

To kremator: použij nastavení od Libora. On se tam pár desítek minut taky trápil. Nakonec to ale dal a jelikož má Středozemní moře cca 4 větší slanost než Baltické bude to ok :-D

Letos už to asi nezkusím, nechci zmrznout:))) Jakmile příští rok vyleze voda nad 14 stupňů a bude alespoň 20 na vzduchu, tak zase začnu.

Nastavení jsem měl v podstatě podobné - dál od břehu na písku to šlo, ale ten černý písek prostě nešel odladit, aby se nehlásil. Každopádně se Sand Sharkem se ve slané vodě hledá lépe - i u břehu v tom černém písku a v příboji jsem našel pár mincí. Tiger Shark na tom samém místě pípal všude.

Paráda

Ja mám Fisher CZ-21Quick Silver a chodím pod vodu. Mám ho rok a už putoval do USA na reklamačku. Zatieklo doňho. Asi zlá voľba značky. Počul som, že Fishery sa robia už v číne. :-(

Pěkný článek, můžeš mi prozradit, kde si sehnal ten plastový košík jaks ho měl na tý násadě od rýče :-)

Tipoval bych, že ten "plast" není plast, ale lakovaný svařenec z ocelového plechu. S plastem bys moc parády nenadělal.

To Sahin11: detektory Fisher se dělají v USA. Zatéci by do podmořského detektoru nemělo, ale jsou to jenom stroje, tudíž se to stát může bez ohledu na značku.

PPeettaass: plastem by jsi nic asi nezmohl. Kluci si nástroje vyrábějí sami, tudíž ho nikde nekoupíš. Co vím od Libora tak to bylo hodně pokusů s velikosti děr. úhlem sklonu atd., než byla lopata na písek ok :-D

Jestli někdo četl tento článek a má zájem vyrazit k moři scháním parťáka.
npavel@centrum.cz
8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)

Parťák k moři i do rybníku , jsem z Prahy . Tomhorn81@seznam.cz :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru