Dobrovolná pomocnice archeologů našla detektorem kovů mincovní depot z 2. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Soubor 293 stříbrných římských denárů ve výborném stavu byl nalezen na svahu hory na dohled od obce Pratteln na severovýchodě Švýcarska. Jedná se o druhý největší římský stříbrný poklad ve Švýcarsku.

Mince byly nalezeny v jediném výkopu bez nádoby volně uložené. Pocházejí z 1. až 2. století našeho letopočtu, nejstarší byla ražena za vlády císaře Nera (54 – 68), nejmladší kusy pocházejí z doby císaře Commoda (177–192) a byly raženy v Římě v letech 181 a 182. Po tomto roce mohly být mince do země vloženy nejdříve. Denáry jsou ze 100% stříbra, v perfektním stavu. V dané době představovaly značné jmění – jejich hodnota odpovídala zhruba šestiměsíčnímu platu římského legionáře.

Poklad objevila dobrovolná spolupracovnice archeologického pracoviště v Basellandu Sacha Schneiderová při detektorovém průzkumu oblasti na svazích hory Adlerberg. Místo nálezu je v lese bez jakýchkoli nápadných rysů, jež by mohly indikovat nějakou možnost uložení pokladu, ale to neznamená, že ve 2. století tam nebyly (např. výrazný strom). Důvod uložení mincí dnes není znám, předpokládá se, že je tam majitel ukryl ve strachu před zcizením, možná ve spěchu (vzhledem k tomu, že nebyly v nádobě). Podle odborníků však období koncem 2. století nebylo „krizové“. 

Archeologové říkají, že poklad by pravděpodobně sami nikdy nenašli. Zabývají se především záchrannými pracemi před výstavbou, takže v posledních deseti letech cíleně spolupracují s proškolenými dobrovolníky, jako je Sacha Schneiderová, aby prozkoumávališirší oblasti a informovali je o všem, co se zde našlo.

Obec Pratteln, která  je dnes předměstím Basileje, patří k místům s nejstarším osídlením ve Švýcarsku. Archeologové zde nalezli artefakty neolitu, doby železné a období Římské říše. Nejstarší artefakt, který kdy byl ve Švýcarsku objeven, je 100 000 let stará sekera, jež byla v roce 1974 nalezena právě v okolí dnešního Prattelnu. Ves samotná byla původně vystavěna u hradu v 11. nebo 12. století. Místní kostel sv. Leodegara byl ve 13. století vybudován na pozůstatcích někdejší honosné římské vily, ze které bylo vidět přímo na místo nálezu pokladu. Zda s tím nějak mince souvisí, se dnes můžeme jen dohadovat…

Roman Němec

swissinfo.ch, thehistoryblog.com, archaeologie.bl.ch

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je pecka to najit tak mne mrskne. ;-)

:-O :-O :-O :-O jednou to taky najdu....

Krasny! Vim presne, ze ja bych tam pri hledani sel tou proslunenou prolukou mezi nima vzadu a nasel bych velky nic :-)

Krásný nález.Děkuji za článek.jen škoda že není víc fotek detailů mincí.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru