Doporučená nastavení pro detektor kovů C.Scope CS6MXi

Kategorie: Detektor kovů C.Scope CS6MXi

Jak na detektor kovů C.Scope CS6MXi podle Elmary

Nastavení detektoru je velice jednoduché a nevyžaduje po uživateli žádnou předchozí zkušenost s detektory kovů. Přestože je detektor na obsluhu takto jednoduchý, má hledač okamžitě v rukou velice přesný a dokonalý nástroj. CS6MXi je velice oblíbený detektor, používám ho často sám a také řada mých přátel, kteří se rádi baví hledáním drobných Ag mincí.

O tom, jak se detektor chová dlouhodobě, se můžete dočíst v testech (odkazy jsou na konci textu) a  teď ta trocha nastavení.


Foto: fotografie z testu CS6MXi "Co si vzít na zaželezněné pole". Odkaz na test je na konci článku.

Odladění půdy

Detektor pracuje jak v automatickém, tak v manuálním režimu. V současnosti znám jenom jeden detektor, který pracuje v automatickém režimu stejně dobře jako v manuálu a to je Minelab CTX 3030. To je ale detektor v úplně jiné cenové třídě a nemá smysl s ním CS6MXi porovnávat.

Pokud pracujete u CS6MXi v automatu, přijdete o cca 5 až 10% dosahu. Což není až tak velký problém. To co mi vadí podstatně více je, že automat odfiltruje nejdrobnější želízka. Jelikož se při hledání v lokalitě snažím stále držet míst, kde je železo pořád slyšet (ať je to jak je to, železo provází naší civilizaci a kde není, je šance pouze na jednotlivé solitérní nálezy) tato funkce mi nevyhovuje. Na druhou stranu to neplatí určitě pro všechny a řada hledačů Vám naopak řekne, že právě proto ten větší klid velice ráda automat využívá.

Jsou dva způsoby jak přesně odladit půdu:

1. Nastavíte Iron volume na maximum, citlivost dejte na 5tku a přepněte GB szautomatu na manuál. Pak začněte pumpovat mezi 2 a 20 cm. Pumpujte pomalu, při přiblížení k půdě se bude ozývat hluboký tón železa. Pomalu otáčejte ovladačem GB směrem doprava a pumpujte dál, až se dostanete do bodu, kde “železný tón” zmizí. Máte odladěno a můžete jít na to.

2. Pomocí dohledávacího režimu Pinpoint. Toto odladění je sice trochu složitější, ale je přesnější. Při odladění nemusíte nijak měnit Vaše nastavení, pouze přepněte ovladač GB do manuálu, pak zmáčkněte páčku pinpointu a přibližte se k půdě. Pokud vydá zvuk, páčku pinpointu pusťte, pootočte ovladačem GB a celou operaci opakujte. Tímto způsobem jste schopni dosáhnout naprosto přesného nastavení GB.

Vždy nezapomeňte na to, že při odladění je potřeba najít kus půdy, která neobsahuje žádný kovový předmět!

Iron volume

Chytrá funkce umožňující snížit hlasitost hlubokého tónu železa. Iron volume nastavuji cca na číslo 3 a “železa” mám tak na pozadí, abych je pouze prahově vnímal.

Disk Volume

Funkce umožňující to samé dělat se středním tónem. Na většině lokalit ji mám nastavenou na 10. Pouze v místech s velkým množstvím fólií a dalších podobných moderních odpadů si tuto úroveň lehce snížím.

Sensitivity

Prostě citlivost. Na čísle 5 je detektor v podstatě na maximu dosahu a dalším zvyšováním úrovně dostáváte spíše větší citlivost. Pokud je to ale možné, vždy chodím stejně na maximum 10. Pokud to místní podmínky nedovolují, prostě lehce stahuji směrem dolu.

Disk

Nastavte na číslo 4. Bezpečně tak od sebe oddělíte fólie od ostatních barevných cílů. Toto nastavení mám mnohokrát otestované a vždy vyšlo jako nejlepší.

Elmara - Admin LP


Šestka alá Litrfree

Detektor kovu C.Scope CS6MXi stál poměrně dlouho stranou mého zájmu, leč když jsem si to víc zkusil, že tam jde spoustu věcí nastavit a ovlivnit, tak se to rychle změnilo, a přišel do stavu k nám na pobočku Lovce. Vliv na mě mělo i to, jak to s ním uměl Pilot, a ta míra úspěšnosti na mě zanechala impozantní dojem. Zpátky k detektoru. Používám ho na to, v čem je nejspíš jedinečný a taky asi nejlepší, tedy na práci na poli kde už byli všichni a se všim a taky tam toho už hodně v jakýchkoliv barvách našli, a hodně železa tam pochopitelně zůstalo.

  Nastavení je pro výše uvedený záměr, hledat miniaturní artefakty a přechozené cíle v náročných podmínkách. Začnu od seřízení odezvy, a až nakonec se pověnuju tomu, co takové nastavení umožňuje a co je u mě asi trochu jinak. Prvně, na šestce mě nejvíc sedí základní  jedenáctipalcová oválná  DD sonda. Diskriminaci mám nastavenou zhruba o nehet nad číslo 2, ale podle lokality se o vlas hýbe nahoru dolu. Disk Volume je zase o nehet a vlas pod dvojku, chci, aby mě ve středním tónu šly jen sporné cíle jako je struska s minimem kovu nebo uhlíkové koksy a hodně shnilé a roztažené ploché folie z cigaret. Takové ty pokovené tenké papíry. Vyberu je, a podívám se co je pod nima. Prostě vemu lopatku, a vyhodim je stranou. Ony totiž super maskují pro detektory všechno patnáct dvacet čísel do strany. Prostě nejetý kus čtverečního metru.

  Slyšíte ten odpad, a mincičku pod ním už ne a ne ne. Odezva diskriminačního nastavení je taková, že co pískat má píská, a pískavě chrčí to, co je třeba dohledat, najít, protože to někde pod sondou máte, zarušené železem, nebo to je prostě tak malé, že se to chytá jen tak tak. To mě ba nejvíc, to jsou ty nejlepší nálezy, tohle totiž ostatní přešli. Jistě, zhusta to jsou kapičky, slitky, torza, ale ne vždy. A o to mi jde.

 Na levé straně ovládacího boxu mám nastavené iron volume tak, že je těsně nad jedničku. Želízka slabě šumí, řekl bych, že to dávám skutečně těsně nad práh slyšitelnosti železa. Zase to je třeba trimovat podle odladění zemního vlivu. Ono to je taky tak, že jak to vrzání při hledání ztichne, je vhodné přeladit detektor, odladit zem. Musíte všechno slabounce slyšet. Tak to je jedna z vychytávek, proč to tak mám nastavené.

  A odladění, to nakonec. Ladím rovnou na sluchátka. Napřed si je zvukově nastavím. Chodí to moc dobře v Jolly Rogers, v mých standardních Gray Ghost to je hodně a až zbytečně ostré. Ladím s nastavenou diskriminací a vším ostatním taky. Nastavím citlivost na osm až devět. Dám sondu na zem. Dám GB točák uplně doprava. potlačím pinpoint a stahuju při přizdvizích a poklesech sondy. Ty pohyby jsou v poslední fázi jen do pěti cm nahoru a dolu, nad rovinou zlomu odezvy. Takže, stáhnu, pustim a přitáhnu pinpoint. A dám zase sondu na zem. Zase stáhnu GB, pustim a přitáhnu. Prvně se zaměřím na to, aby zvuk přestal. To už vidím, kde to asi bude. Znovu se do toho pustím, tedy zvednu GB, ale už ne nadoraz, jsem blíž k už zhruba známému bodu odladění. Tak, a pro mě je ideální, když nepatrně slyším zvuk nahoru i dolu. O to mi jde. Když to mám, tak nacpu sesitivitu na deset, a ještě si zkontroluju volume iron, on někdy maličko po odladění klesne, čili něco železa jde už uplně do ticha, a to nechci a je třeba iron volume upravit.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA


Testy C.Scope CS6MXi, které doposud vyšly na LP

Co si vzít na zaželezněné pole - Test tří CS6MXi v extrémních půdních podmínkách
Searcher Test -  Test CS6MXi od renomovaného evropského časopisu (český překlad)
Zkušenosti s CS6MXi - článek od C.Scope CS6MXi od Ital 1981
C.Scope CS6MXi Upgrade - článek o změnách CS6MXi od Freona
C.Scope CS6MXi zlatá rozborka - článek o hledání nejdrobnějších cílů
Redakční test detektoru CS6MXi - Rozsáhlý test detektoru kovů CS6MXi

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkně napsané a srozumitelné. Určitě pošteluji a vyzkouším ;-)

Sakra hoši,máma neví že kouřim :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru