Doporučená nastavení pro detektor kovů Minelab E-Trac

Kategorie: Detektor kovů Minelab E-Trac

E-Trac je výjimečný detektor, pokud ale chcete z tohoto detektoru dostat maximální hloubku a výkon, je potřeba se alespoň lehce zamyslet nad jeho nastavením.

Minelab E-Trac nastavení podle Elmary

Základními pojmy, s kterými stále pracujete, jsou citlivost, diskriminace a audio odpověď. To se nemění a je to vlastně stejné jako u všech jiných detektorů. To, v čem je E-Trac jedinečný, záleží trochu na Vás. Je to hledač, který si musí uvědomit, kde hledá a co tam hledat chce. S tím pak souvisí nastavení Vašeho přístroje.
 
Abych uvedl příklad, pokud stojíte na poli, které je plné železa a vy jste tam přišli posbírat drobné stříbrné mince, bude mít daleko větší efekt, když místo režimu Deep zvolíte Fast. Navíc detektoru řeknete, že odpadů je hodně, a tak Tresh destinity bude na On. Pokud je železa v půdě opravdu hodně a v lokalitě už se hledalo, zvýšíte svoje šance tím, že použijete protaženou tónovku v modech Long a Smooth. S tímto nastavením detektor dokáže vytáhnout i drobné barevné cíle, které leží zatraceně blízko železa.
 
To samé se týká počtu tónů a také možnosti, zda detektor bude pracovat v režimu FE nebo CO. Větší počet tónů se hodí více do míst, kde je velký počet barevných cílů a vy se snažíte odfiltrovat nějaké specifické. Nemá příliš význam se trápit s multitónem v Conduktivitě v čistém lese kde cíl, který chcete kopat, máte jednou za pět minut. V takových lokalitách stejně většina hledačů vykope každý barevný cíl.
 
Poměrně často se vedou diskuze na téma, zda chodit v nastavení FE nebo CO. Pro hledání drobných zlatých nebo stříbrných cílů je lepší použít CO, zavřít si v pravém rohu železa, nastavit multitón a už se jednom soustředíte na specificky dutou odpověď těch drobounkých radostí.
 
Ve všech dalších případech bych řekl, že výsledky budou stejné a spíše tak záleží na Vaší preferenci. Ať už je to tak nebo tak, je dobré si postupně naposlouchat odpověď jak v "Conduktivitě" tak v "Železe".

Nakonec zjistíte, že správné nastavení detektoru kovu Minelab E-Trac se vlastně smrskne pouze do těch pár položek a že vlastně není vůbec co řešit. Detektor je na zvládnutí neuvěřitelně jednoduchý a s přibývající praxí pak začnete slyšet víc než co vám mohou nabídnout jiné technologie.
 

Elmara - Žádné sezónní hledání už neexistuje. S E-Tracem se dá bez problému pracovat takřka za jakýchkoli podmínek

Elmara Čisté pole

 
Expert: Deep On, Fast Off, Trash Low, Ground Neutral, Noise 2 (nebo automaticky – pokud je v okolí rušení)

Audio: Treshold 16, volume (bez sluchátek 30) se sluchátky dle preference. Gain (bez sluchátek 25, se sluchátky dle preference), response Normal, Tones 4, Sounds Ferrous. Variability a Limits se týkají pouze nastavení v multitonu.
Sensitivity: manuál, všude kde je to možné 22 a výše. Vždy je lepší začít na výším nastavení a v případě rušení snižovat než naopak.

Elmara - železo a odpady

Expert: Deep Off, Fast On, Trash Hight, Ground Neutral, Noise 2 (nebo automaticky – pokud je v okolí rušení)
Audio: Treshold 16, volume (bez sluchátek 30) se sluchátky dle preference. Gain (bez sluchátek 25, se sluchátky dle preference), response long, Tone multi, Sounds condukct, Variability 30, Limits 30
Sensitivity: manuál, všude kde je to možné 22 a výše. Vždy je lepší začít na výším nastavení a v případě rušení snižovat než naopak.

Elmara - Maximální hloubka

Expert: Deep On, Fast Off, Trash Low, Ground Neutral, Noise 2 (nebo automaticky – pokud je v okolí rušení)
Audio: Treshold 16, volume (bez sluchátek 30) se sluchátky dle preference. Gain (bez sluchátek 25, se sluchátky dle preference), response long, Tone 1, Sounds condukct.
Sensitivity: manuál, všude kde je to možné 22 a výše. Vždy je lepší začít na výším nastavení a v případě rušení snižovat než naopak.

Moje diskriminační vzory se v podstatě ustálili na kombinaci pyramidy vlevo dole a čistého diskriminačního vzoru.

Elmara - Admin LP



Bc. Jiří Vavřina (Litrfree), na každého čeká jeho šťastný kop

E-Trac alá Litrfree

S multifrekvenčním E-Tracem to je u mě tak, že to bývá druhý nejdražší detektor ve stáji. Hned po GPX. Tak jak E-Trac chodim? Nepoužívám automat. Citlivost ručně, tedy Manual, kolem 22 až 26. Multiton. Conduct. Variability 21. Limit 6. Po noise cancelování kanál 4, jak jen to trochu jde. Recovery deep On. Recovery fast Off. Trash density Low. Ground Neutral.

Pinpoint mode Normal. Ale pinpoint obecně používám jen když tam jsou dva cíle. Najedu na ten co si myslim že je železo, zmáčknu, a ono to vykreslí potom líp kde je ta zarušená barva.

Dále mám nasteveno tohle: Treshold level 16. Jedu na sluchátka Gray Ghost. Volume limit 30. Volume gain 30. Response Long. A nebo někdy Smooth. Ale spíš co unesu tak Long. Treshold Pitch  6 až 12.

Podle očekávaných cílů. Na pidi cíle dávám nižší číslo. Diskriminace jedničku z leva a do 31 zespoda celý pás. A uplně čistý QuickMask používám jako rychlý jednotlačítkový přepínání do all metal. Sonda převážně 13 palců DeTech ULTIMATE, nebo na pole s mnoha cíli základní jedenáctku DD FBS.

Litrfree -  DETEKTOR CENTRÁLA

E-Trac Manager

Díky Jirkovi se na LP objevuje také E-Trac manažer, tento prográmek napsal Jan Hraše a je skvělé že něco takového mohlo vzniknout u nás. Program je dle mého mínění lepší než originální software od Minelabu po všech stránkách a mohu je jenom doporučit. Všechny podrobnosti o programu najdete na stránce E-Trac manažer. Kde si ho také můžete stáhnout.

Dole pod obrázky programu jsou navíc nastavení od Litrfreeho již v tomto programu. A také E-Trac manažer ke stažení.



Litrfree - Mody E-Trac
Litrfree - Paterns

E-Trac Manažer - Aplikace je plně přenosná a nepotřebuje instalaci. Neukládá žádné zápisy do registru a nepřináší žádné změny v systému.

 

 


E-trac podle Norda a Macka

NORD: Citlivost 25, Treshold Level 15, Volume Limit 14, Volume Gain 28, Response Long, Audio – Multitón, Conduct, Variability 29, Audio Limit 30, Treshold pitch 18, Recovery Deep On, Fast ON, Trash densiti Low, Noise cancel mám nejraději 4, 7, 10. Diskriminaci mám nastavenu od spodu(od železa) na 30, ground neutral..

MACEK: Citlivost 25 -27, Treshold Level 15, Volume limit 20, Volume Gain 30, Response long, Audio -multitón, Variability 30, Audio limit L 30, Treshold pitch 30, Deep On, Fast ON, Trash densiti  High, Noise cancel Auto, diskriminace tzv. pyramida (pravý spodní roh je vytažený až na 25 a levý se začíná zvedat velmi zvolna), Ground neutral

TERKEL: Nastavení  chodím alá Macek

Jak je vidět, tak se nám chlapci v odpovědích docela shodují, až na malé odchylky. Já jsem čekal větší rozdíly v jednotlivých odpovědích. Určitou roli zde hraje i fakt, že se kluci vzájemně poznají a jednotlivé poznatky si vzájemně předávají.  Já všechny borce znám samozřejmě osobně a musím říct, že se s Trakem naučili velmi dobře a vcelku rychle, samozřejmě ze začátku to nebylo jednoduché, to sami přiznali v odpovědích, ale po krátké době se dostali přes ten „duševní nesoulad“, jak taktně odpověděl NORD.

Jak je z odpovědí patrné, tak nastavení detektoru chlapci používají hodně podobné, výrazně se liší jen v použité diskriminaci a NORD si rád hraje s Noise cancel. Noise cancel samozřejmě ovlivňuje chování detektoru docela podstatně, ale já jsem vždy nechal pracovat automatické odladění, detektor možná nešel tak hluboko, ale byl stabilní.

Já jsem používal stejné nastavení jako Nord, jen jsem si posunul diskriminaci o něco výš až na 27 a druhou diskriminaci v QUICK Mask jsem měl úplně otevřenou, pro případ kdy jsem si nebyl zcela jistý, zda jde o větší rezavé železo, které prozvukuje přes nastavenou úroveň diskriminace. Tím jsem si rychle ověřil svoji domněnku o železe které se mě plně odkrylo a pak jsem se znovu  přepnul do první diskriminace.

Do začátku bych doporučoval nachodit detektor při nižším nastavení citlivosti (cca 22 – 23) a nižší hladině Gainu (pod 25) a samozřejmě bych raději volil volbu audia Normal. Volba audia Long je na začátek hodně těžká, ale postupem času  ji zvládnete. Long bych nejprve zkoušel na čistějších lokalitách, např. v lese, kde není tolik odpadů a želízek, jako na polích.

Řadu dalších informací najdete v testech archivu LP - Testy detektoru kovů Minelab E-Trac nebo si můžete stááhnout návod k detektoru ze stránky - Návody pro detektory kovů Minelab.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Supeeer!!! ;-) :-D

Dobrá práce ;-)

Díky moc chlapi, dobrá práce. Pro Etakaře to je určitě dobrá inspiračka. Jinak program od "Jana Hrašeho" :-D je fakt užitečný nástroj. Martine, díky za něj! 8-)

Jak jsem napsal v textu, prgram je daleko lepší než ten originální od výrobce. Tak trochu připomíná ten po CTX 3030 který je už dokonalý. Dá se jenom doporučit ho používat :-D

Vážení pánové ! Nezbývá nic jiného, než vyzkoušet v terénu. Skvělá práce a inspirace k dalším nálezům. Díky za váš čas a jistě použitelné nastavení.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru