Dva detektoristé našli největší mincovní poklad římských mincí ze 4. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Sedmapadesátiletý učitel Rob Jones a dvaatřicetiletý plánovač Craig Paul našli v červenci roku 2017 dosud největší mincovní soubor z tohoto období na území Velké Británie. Nález učinili detektory kovů na farmářské půdě v blízkosti vesnice Rauceby v hrabství Lincolnshire. Po odevzdání do Britského muzea trvala dva roky jeho konzervace a určování jednotlivých mincí; teprve minulý týden byl nález prohlášen za poklad.

Po prvním signálu a odkopání svrchní vrstvy zeminy došlo oběma přátelům, že před nimi leží jejich životní nález. Kontaktovali styčného důstojníka a na místo dorazili archeologové hrabství Lincolnshire Adam Daubney a Sam Bromage z University v Sheffieldu. Pod jejich dohledem byl odkryt keramický hrnec plný římských bronzových mincí a dalších 10 mincí bylo dohledáno detektory kovů mimo nádobu. Celkový součet přesahuje 3 000 kusů. Jedná se o největší mincovní soubor z přelomu 3. a 4. století, jaký kdy byl v Británii nalezen.

Podle Adama Daubneyho byly mince nalezeny v hrnci, který ležel ve velké oválné jámě lemované vápencem. Dle jeho názoru však nejde o klasický poklad: „To, co jsme našli v průběhu výkopu, naznačuje, že mincovní soubor nebyl uložen do země tajně a ve spěchu, ale spíše jako obřadní nebo votivní obětina. Bohužel to ale nevíme jistě a dost možná se to nikdy nedozvíme...“

"Nemohl jsem uvěřit tomu, co jsem viděl," řekl jeden z nálezců Rob Jones. „Už jsem našel pár věcí, ale v tomto měřítku vůbec nic. Byl jsem naprosto ohromen. Nalezení mincí bylo skvělou zkušeností, na kterou nikdy nezapomenu. Ctím pokoru při vědomí, že něco takového najdete téměř 2 000 let poté, co se těch mincí dotkl někdo naposledy. Byl jsem naprosto ohromený."

Mince jsou nyní v Britském muzeu, kde budou posouzeny a ohodnoceny. Podle dostupných informací pochází z období císařů Diocletiana (284 – 305) Maximiána (275 – 305 a také 307 – 308) a Konstantina I. Velikého (306 – 337). Kurátorka – specialistka na dobu železnou a římské mincovní poklady Eleanora Gheyová, řekla: „V době uložení mincí kolem roku 307 byla římská říše stále více decentralizována a Británie byla po nástupu císaře Konstantina v Yorku opět v centru pozornosti. Římské mince se začaly razit v Londýně. Jako největší plně zaznamenaný nález tohoto období v Británii má soubor obrovský význam pro studium ražeb a archeologii hrabství Lincolnshire“.

Ve čtvrtek 9. května byly mince oficiálně prohlášeny za poklad. Na otázku, na jakou přibližnou hodnotu bude soubor oceněn, odpověděl pan Daubney: „Nemám ponětí o přesném čísle, ale určitě dosáhne desítek tisíc liber“. Po prodeji nálezu do muzea se nálezci podělí o celkovou sumu s majitelem pozemku dle zákona o pokladech z roku 1996.

Video z konzervace a čištění

Roman Němec


3 000 bronzových římských mincí ze 3. a 4. století představují největší Britský poklad mincí tohoto období


Mince byly uloženy v hrnci a jámě obložené vápencem


mince byly v perfektním stavu - avers


mince byly v perfektním stavu - revers


Nejmladší mince pocházejí z období po roce 306 n.l.

Zdroje: bbc.com, granthamjournal.co.uk,.lincolnshirelive.co.uk, dailymail.co.uk, youtube.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera :-O
Díky za článek.

Pěkný článek, to je opravdu hromada mincí. :-D :-O

mazec :-O :-O :-O :-O

No to me pos...lalo do kolen. Krasa!

Parádna sonda do jedného rímskeho, mincového obdobia...na videu som zahliadol mince Diocletiana, Constantia Chlora, Maximiana Herculia, ale aj Galeria.
YouTube-video si dovolím kradnúť na moju FB stránku... ;-)

Keby to nasiel poctivy nalezca na Slovensku, hrozi mu basa a nalez sa nesmie ani publikovat, ani zdokumentovat toboz ani vystavovat v muzeu :,-(

Co by mal potom s takymto nalezom urobit poctivy nalezca na Slovensku , kedze paradoxne nie je u nas zakazane hladanie ???

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru