Dva pravěké depoty

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory

Letos se celkem daří a usoudil jsem, že je čas se o to s vámi podělit.

Koncem března jsem nalezl v lese bronzový hrot kopí. Potom jsem zjistil, že tam jsou ještě další tři hroty. Hned mi došlo, že tohle bude lepší nechat odborníkům. Díru jsem zahrnul a zamaskoval. Hned druhý den přijeli místní archeologové posílení ještě svými kolegy z Teplic. Po několikahodinové pečlivé práci spatřily i zbývající hroty světlo světa.Celé uložení působilo dojmem pečlivosti. Hroty ležely pěkně vedle sebe, špičkami shodně na západ. Celkem byly nalezeny dva větší a dva menší hroty. Zřejmě se jedná o kopí (zbraň pro boj zblízka) a oštěpy (zbraň vrhací). Z odborné literatury je známo, že bojovníci mívali současně kopí i oštěp. V našem případě by tedy mohlo jít o výzbroj dvou válečníků.

Jeden z oštěpů byl prokazatelně použit – svědčí o tom stopy nárazu na jeho špičce. Stáří nalezených předmětů bylo stanoveno až po provedení rozboru kovu a srovnání výsledků s podobnými nálezy z Čech. Závěr je takový, že hroty patří do starší doby bronzové, tedy do tzv. únětické kultury. Ta je datována do rozpětí let 2000 – 1500 let př. n. l. Zajímavostí je, že metalografická analýza prokázala v hrotech stopové množství stříbra.

Druhý depot - zlaté kličkovité záušnice ze starší doby bronzové

Jak byly záušnice nošeny, není zcela objasněno. Jednou z variant může by?t zavěšení na skráních na pásce z organického materiálu nebo mohly být nošeny jako vlasové ozdoby. Předměty ze zlata ze starší doby bronzové z čech pocházejí zejména z hrobů a hmotnost všech těchto předmětů není větší než jeden kilogram. Záušnice byly samozřejmě odevzdány a přibylo tak 11 gramů zlata do našeho společného kulturního dědictví.

Bedlos

Pravěké hroty
Pravěké hroty
Vyzvedávání hrotů
Vyzvedávání hrotů
a. - nordický bojovník (z wismarského bronzového rohu), b. mykénský bojovník (z amfory), c. řecký bojovník (z krátéru)
a. - nordický bojovník (z wismarského bronzového rohu), b. mykénský bojovník (z amfory), c. řecký bojovník (z krátéru)
Kličkovité záušnice
Kličkovité záušnice
Pro porovnání velikosti
Pro porovnání velikosti
Právě znovu zrozena
Právě znovu zrozena
K bronzu a zlatu patří i stříbro ...
K bronzu a zlatu patří i stříbro ...

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To bedlos: krásná práce! Škoda aby to bylo jenom v klubu. Ať se vám kluci daří dál :)

Parádní nálezy, jen škoda, že jim tady nikdo nedá hlas, aby si mohli zasoutěžit ...

Bombastické!!!

Byl jsem se podívat v Mladé Boleslavi v muzeu a hodně podobné ne li stejné hroty a zaušnice tam vystavovali.. Jestli tedy patříš k těm co na té výstavě přednášeli tak musím říct že jste to měli fakt pěkný a jestli je to jiný nález tak ho chválím také ;-) :-)

Pěkné a to místo mě je nějaké povědomé ;-)

Zřejmě dobrý oddíl... :-D ...a k tomu moc hodnej lesejk, a fajn chlap který si své nálezy zaslouží...JJ byly ozdobou výstavy v muzeu a Bedlosovi nezbývá než gratulovat k letošní sezoně. Ať se nadále daří... 8-)

Krásný kop a pěkný les :-)

Za ty "rezavý" kopí by někdo sloužil usekat ruce, o to víc, že to je práce odborníka, restaurátora. Nechápu , jak se timhle někdo může chlubit, málem mě trefil šlak, když jsem je viděl nedávno na výstavě. Ale hold je to dneska asi móda, zeleninku pořádně vymáchat v octu, či citrónce :-)

Nádhera a příkladný postup.

Cemente, kdyby to čistil kotelník, dopadlo by to i tak určitě mnohem líp. Já bohužel neměl příležitost je vidět po vytažení, ale viděl jsem výrazy pár lidí, který viděli, jak kopí vypadaly před a po - a to mě jen utvrdilo o tom, co jsem si myslel, když jsem je viděl na oné výstavě.

Mám na archeology svůj názor. Neni pochyb, že mezi nimi je hodně kapacit, ale když čerstvej Bc. archeolog nedokáže pomalu rozeznat ani bronzovou sponu, natož ji pak aspoň zhruba datovat - určit období, nedivim se už prostě ničemu, ani týhle "restaurátorský" práci.

Apollo, píšeš, zde s prominutím úplné kraviny. Je sice pravda, že jsi nebyl u tohoto nálezu, ale na základě mé osobní zkušenosti je opravdu lepší si věci předem ověřit a ušetřit nás těchto zbytečných výkřiků. Depot byl překryt ve svahu jen lesní hrabankou (jen část byla již v jílovité vrstvě). Při samotném vyzvednutí byla na těchto hrotech patrná absence ušlechtilé patiny. Slabá vrstvička patiny téměř zmizela, když byly tyto hroty naložené v destilované vodě . Zbytek šel pryč po opravdu šetrném čištění jemným kartáčkem. I tohle je realita a nález je to velmi krásný. Byla to i příčina (putoval by však stejně), že také putoval na analýzu. Nález neobsahuje cín. Ocet a citrónku by použil jen absolutní amatér nebo člověk co si chce dobrovolně zničit předměty. Tak snad to takto stačí.

Jo, máš pravdu, tahle diskuse nemá smysl. Každej rozumnej člověk si domyslí, jak to čištění asi muselo vypadat, když je tohle měď po šetrnym očištění, která ležela aspoň 3000 let v zemi. Docela chybej právě ty základní fotky - jak vypadaly nálezy před očištěním ? Stačilo je hodit do článku a všechny pochybnosti by se tak rozplynuly, protože podle toho co píšeš, ten stav těch předmětů musel po vytažení vypadat katastofálně, když až zásah restaurátora jim navrátil starou slávu.

hroty byly už takhle celkem křehký, ale tu patinu skoro právě vůbec neměly a pravděpodobně to bude i hloubkou, která byla sotva do 5 cm a navíc ješte ten svah, je to prostě v našich končinách fakt netradiční nález

Apollo444, až projdeš osobně nějakou spoluprací s archeology tak určitě nebudeš psaát takové bludy.
Kolik jsi ty vykopal takovýchto artefaktů, že víš jak mají vypadat :-P :-P
to Bedlos . super práce gatulka ;-) ;-) ;-)

Nálezy nádherný ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru