Tohle by si měl přečíst archeolog Sládok alias Matůš Kapitán A možná by mohl poskytnout čísla ze Slovenska po změně zákona v roce 2014. Možná by se všichni divili
Efekt spolupráce detektoristů s archeology v číslech
Kategorie: Nálezy detektory kovů a záchranné výzkumy v ČR a SR
V listopadu vyšla studie, která reportuje zajímavé údaje o nalezených a odevzdaných pokladech v Anglii, Walesu a Severním Irsku za roky 2017 a 2018. Tato data srovnává s lety předešlými od roku 1996, kdy vyšel zákon o pokladech. Studie rozhodně stojí za pozornost a mohla by se také u nás stát podkladem pro odbornou i veřejnou diskusi.
Klíčové momenty
Před rokem 1996 platilo tzv. „Obecné právo“, které bylo nahrazeno „Zákonem o pokladech“, jenž byl v roce 2002 novelizován a další úprava je implementována nyní – po veřejném připomínkování. Tento zákon definuje, za jakých podmínek může být nález prohlášen za poklad, kdo stanovuje jeho hodnotu a komu bude vyplacena – majitel pozemku a nálezce se zpravidla dělí polovinou. Odměna je vyplacena v plné výši kulturně-historické hodnoty pokladu.
Dosud platilo, že za poklad byl prohlášen nález nejméně dvou spolu souvisejících předmětů starších 300 let z drahého kovu nebo výjimečné kulturně historické hodnoty. Totéž platilo o mincích: Z drahých kovů musely být v nálezu nejméně 2 a pokud obsah drahých kovů klesl pod 10 %, pak mincí muselo být nejméně 10. V současnosti aplikovaná novela tyto podmínky zjednodušuje – za poklad mohou být nyní prohlášeny i jednotlivé nálezy mincí a artefaktů, které jsou starší 300 let. Novela tím zajišťuje, aby nedocházelo k prodejům do soukromých sbírek, ale mohla se o ně ucházet přednostně muzea.
Od zavedení zákona o pokladech v roce 1996 každoročně dramaticky roste počet hlášených, odevzdaných a za poklad prohlášených nálezů. Posledních pět let je to každoročně více než 1 000 ohlášených pokladů. Rozhodným činitelem v této aktivitě je zavedení služby PAS (Portable Antiquities Scheme) v roce 1997, která slouží pro osvětu a styk mezi detektoristy a archeology.
PAS byla zřízena ministerstvem pro digitální technologie, kulturu, média a sport (DCMS) za účelem zaznamenání archeologických nálezů objevených veřejností. Má také důležitou vzdělávací roli. PAS je spravována Britským muzeem. Prostřednictvím práce se skupinami detektoristů vysvětlují styční důstojníci (FLO) vhodné postupy při archeologických nálezech a celkově detektoristy a další zájemce o archeologii systematicky proškolují. K tomu často pořádají semináře ve školách, klubech a institucích. Níže zveřejněné statistiky vycházejí z evidence nálezů PAS a DCMS.
Čísla: Každý rok více než 1 000 ohlášených případů
Podle studie bylo v dosud „nejplodnějším“ roce 2017 odevzdáno 1 266 pokladů, které obsahovaly celkem 14 563 artefaktů a mincovních souborů. V roce 2018 to bylo zatím 1066 řešených případů (další jsou administrativně zpracovávány – odhaduje se stejný nebo větší počet jako v roce předešlém) a souhrnně za posledních 5 let to bylo každoročně více než 1 000 pokladů. Ve zmíněném roce 2017 bylo z nahlášených případů 82 % artefaktů, z toho více než polovina skončila v muzeích. Mincovní depoty a nálezy jednotlivých mincí byly zastoupeny 18 %. Celých 96 % hlášených nálezů pochází z detektorového průzkumu, v roce 2016 to bylo 94 %.
Zhruba třetina (34 %) pokladů v roce 2017 pocházela z poststředověkého období (cca konec 15. stol – poč. 18. stol.), což činilo celkem 387 objektových a 38 mincovních případů. Téměř čtvrtina (24 %) pocházela ze středověku a starších období. Do muzejních sbírek v daném roce připadlo celkem 399 nových pokladů, z toho plných 112 pokladů bylo muzeím darováno bez nároku na finanční odměnu. V 700 případech muzeum neprojevilo zájem – resp. jim to zákon neumožňoval (výše zmíněná novela to řeší) a vlastnictví bylo ponecháno nálezci resp. majiteli půdy. V roce 2016 bylo muzeím předáno 363 pokladů a bez nároku na odměnu byl poklad věnován v 72 případech. Rostoucí trend hlášených a také darovaných pokladů pokračoval i v roce 2018, zatím ale nejsou k dispozici všechna data (budou až v roce 2020).
Detektorem kovů bylo nalezeno 96 % pokladů, další 3 % (33 případů) představovaly archeologické nálezy a 0,5 % (7 případů) pocházelo z náhodných „civilních“ nálezů bez detektoru. Ze studie, která byla vypracována v v první polovině roku 2019 vyplynulo, že hledání s detektory kovů se věnuje 1,6 % obyvatel nad 16 let věku, v roce 2017 to bylo 1,5 %.
Studie potvrzuje, že zákon o pokladech Treasure Act z roku 1996 má smysl a po jeho letošní novelizaci se předpokládá ještě větší úspěšnost. Samotný zákon navíc doplňuje neméně významná služba PAS, která hraje klíčovou roli při zajištění spolupráce detektoristů s odborníky a také při vzdělávání. Přímým důsledkem jsou stále častěji hlášené poklady, které tak zůstávají Koruně, nemizí nenahraditelné kulturní dědictví a detektoristé jsou pozitivně motivováni ke spolupráci. Muzea a odborníci získávají stále nové nálezy a informace, které často až dramaticky proměňují dosud známé skutečnosti. Veřejnost se i díky tomu zajímá více o historii a vlastní dějiny na lokální i národní úrovni.
Roman Němec
Zdroj: finds.org.uk, gov.uk/government/organisations/department-for-digital-culture-media-sport
Článek je zařazen v kategoriích:
- Archiv článků > Archeologie a nálezy detektory > Nálezy detektory kovů a záchranné výzkumy v ČR a SR
Komentáře
Hezké, ale nám na nic........
Dobrej článek
To by v té naší kotlině nesměla vládnout závist.
Dobré
Pěkný 🙂 ale taky to tam hoši nemají jednoduchý co aspoň vím od hledačů z kterýma občas pokecam z Anglie 🙂
Za 1.
Hledat tam nejde jen tak ,pouze na pozvání známého z klubu hledačů ,kteří spadají pod ten kraj ,místo . Aby jste mohli hledat musíte být v klubu .
Za 2.
Hledá se pouze na písemné svolení majitele pozemku ,v případě nalezu ,,pokladů ,,jdete na půl 🙂
Další věc v tom je ,což se celkem neví ,za místa kde se opravdu nachází zlatý mince ,Ag Římanů atd se platí ,že tam můžete vůbec hledat .Může to být až 100 liber za jednu akci .
Za 3.
Hledači jsou opravdu jinde mentálně ,jednou za čas se pořádají schůze z místním archeologem ,kde ukážete vaše nálezy .Neplatí že si nemůžete nechat zlaté mince ,pokud nepředstavují něco mimořádného 🙂
Za další to je finanční odměna za nález .
No ale mi tu jsme v Čechách takže tak 🙂
sradna by bola statistika od nas.....ale aj u vas uz zacina byt "zakaboneno".napr. taky archeolog cech.....a jemu bodobny.
Statistiku z ČR bych sám rád také někdy viděl. Odevzdaných nálezů jsou totiž tisíce, naprostá většina v podstatě anonimně, bez jakéhokoli nároku na odměnu. Když vezmeem v potaz, že v ČR je i dnes více jak 3000 hledačů, kteří spolupracují s nějakou institucí (to číslo je myslím z roku 2017 a to jsem ještě zjistili, že tam řada lidí nebyla), budou ty počty obrovské.
Marku to je pravda. Znám dost lidí co spolupracují potichu. Po první akci s archáčema na středověký zaniklý vesnici nás chtěli uvést v tiskovinách jako spolupracovníky. Okamžitě jsme mu vysvětlili že jak to udělá tak to byla poslední akce. Není potřeba být na očích. Kvůli tomu to neděláme.
V Praze jen jednou v parku,2 sety asi z herákem jinak bordel.
V ČR například na jedné archeolokalitě před pár dny zadržela policie dva hledače, okamžitě jim sebrali detíky a kdo ví co s nima bude dál...
To Sander ... No to budou mít kluci asi krusny časy .. myslím že z toho může být až dva roky vězení plus pokuta do třech mega
V ČR například na jedné archeolokalitě před pár dny zadržela policie dva hledače, okamžitě jim sebrali detíky a kdo ví co s nima bude dál... - to fakt? som mysle, že u susedov je pípanie bezpečné a kliftoni neotravujú. vie o tom niekto viac?
Napiš co a kdy a kde, Jinak je to jenom plácnutí do vody....
Slyšel jsem to před pár dny, mělo by se jednat o nějakou moravskou keltskou lokalitu snad nějaké opidum, oba prý měli Deuse, které si ponechali u sebe policajti a čeká je ještě správní řízení... víc zatím nevím.
Pro foxhuntSE - pokud chodíš mimo archeolokality tak to bezpečné je pokud vlezeš s detíkem tak kde nemá co dělat může se stát i tohle
O tom co jsi napsal o archeo nemá smysl se bavit. To že nikdo nemá bez archeologů na archeolokalitách co dělat je snad dnes pro všechny věc zcela jasná. I když jsem se opravdu snažil ten tvůj případ dopátrat... tak nikde nic?
Elmara... Něco takového se opravdu stalo, je to ale už pár let nazpátek.... Bohužel se mi nedaří dohledat článek, tenkrát to ale bylo na udání třetího hledače..... Chodil sem pod nickem Merlingor...... Ale je to uz starší záležitost
To JohnDeeere: aha, ale to opravdu nebylo letos. Myslím že to bylo minulý, nebo předminulý rok. Míra mi o tom něco vyprávěl.
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1110063-o-pokladu-se-nedozvedely-urady-jen-sberatel-nalezce-stiha-policie
Nebylo to tohle ? 🙂
Aha tak nic tohle není z archeo lokality 🙂
Tohle zatím nebylo nikde v mediích...uvidíme jestli bude
Přidat příspěvek
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.