EQUINOX – lovec zlata!

Kategorie: Minelab - recenze a testy , Detektor kovů Minelab Equinox 800 a 600

Moje zkušenost s EQUINOXem byla čistě jen kolem režimu Gold, takže „mincovní a pokladové“ režimy Park, Field a Beach přenechám expertům na tyto oblasti. Běžné detektory kovů pro všeobecné použití mají režimy zlata nebo prospekce s mnohem menším výkonem než specializovaný VLF detektor zlata. To ovšem u detektoru EQUINOX 800 neplatí...

V podstatě od prvního "zapnutí" jsem věděl, že používám něco zvláštního. Nicméně, abych to uvedl v perspektivě, nesrovnávám tento detektor se špičkovými PI a ZVT specializovanými detektory, kterými je Minelab tak proslulý. EQUINOX 800 musí být porovnáván se zařízeními jako GOLD MONSTER 1000 a dalšími podobnými VLF detektory. Ok, musíte se ptát sami sebe: „Proč Jonathan takhle básní?" Z mého pohledu jsem byl uchvácen, už když jsem poprvé vyzkoušel tento detektor. Očekával jsem, že ve zlatých oblastech bude pracovat podobně jako X-TERRA 705, který však nepracuje na úrovni specializovaného GM 1000. Představte si mé překvapení, když jsem měl odezvy na nugety v nízko mineralizovaných oblastech typu VLF. Mluvím o vysokém počtu nuggetů v běžných podmínkách, které velmi dobře znám.

Minelab vytvořil s EQUINOXem něco opravdu úžasného. Je lehký, nesmírně levný, je vodotěsný,  bezdrátový – třemi různými způsoby - a nejúžasnější ze všeho je schopnost hledat nesmírně široké spektrum cílů v různých půdních podmínkách. Není divu, že byl představen parašutistou na padáku! Rychlost zotavení (preferuji nastavení na 4 pro lov nugetů) je neuvěřitelná a s vysokou citlivostí sondy EQX 11 je obtížné se nějak vyrovnat!

Užíval jsem mnoho jednofrekvenčních VLF detektorů v celé své kariéře, ale EQUINOX 800 se pro mě stal naprostým překvapením a myslím si, že překvapil i několik vědců z Minelabu. Multi-IQ používá nějaké podivné voodoo, které nedokážu vysvětlit. Nějak to "odfoukne" reakci na zemní rušení, ale stále "zpívá" na těch malých nugetech způsobem, který mě ohromil.

Další věc, kterou na EQUINOXu miluji, je schopnost vidět v reálném čase cílová ID čísla. „Horké kameny“ přicházejí mezi -7 a -8 v železné škále stupnice. Je třeba prozkoumat všechno, co skáče kolem nebo je stabilní na kladných číslech (obvykle kolem +2). Líbí se mi spojení zvuku s chováním cílových identifikátorů, aby bylo možné informovaně rozhodnout o kopání. A že jsem taky kopal! Některé drobné kousky byly přes 12 cm hluboko! Jakmile je cíl ve výkopu (mluvím o malých zlatých mikro-nugetech), zapomeňte na to, že se podíváte na cílové ID. Jakmile je cíl přesunut, prostě je třeba ho znovu najít. Zjistil jsem, že některé drobné nugety, které byly na hranici signálu nebo jejich ID čísla vyloženě skákala, se staly špatně detekovatelnými nebo se ukázaly v železném spektru, jakmile se dostaly s vykopanou zeminou na povrch.

V režimu Gold je prahová úroveň „opravdovým“ prahem ve srovnání s prahovou hodnotou "referenčního tónu" pro ostatní režimy. Je vyladěn tak, abyste měli přehled, co se vlastně děje pod cívkou, a poskytuje vám v reálném čase zpětnou vazbu na zem. To je důležité pro lov nuggetů, zejména hlubšího zlata. Nalezl jsem optimální nastavení prahové hodnoty na 11, které funguje dobře s dodávanými sluchátky, nebo 14, pokud používáte vestavěný reproduktor. Nejlepší nastavení hlasitosti pro mě bylo 17 pro sluchátka a 20 – 25 pro reproduktor; s prahovým tónem 15 (dosaženo dlouhým stisknutím tlačítka Nastavení (ikona ozubeného kola) poté, co je vybrána úroveň prahu.

Pro svou půdu v Austrálii jsem velmi brzy zjistil, že při použití zemního sledování GB je třeba sondou „zametat“. Zjistil jsem, že kdybych sondou pumpoval, signály solí by zhoršily zemní rovnováhu a nutily by mě použít vyšší rychlost zotavení. Jednoduše vyberu zemní vyvážení a přidržím tlačítko Přijmout / Odmítnout, dokud neuslyším pípnutí, následně „zametám“ sondou a sleduji číslo GB na displeji, dokud se čísla nezastaví na stabilní hodnotě. Také jsem zjistil, že během tohoto procesu není dobré pohybovat sondou nad horkými kameny, abych se vyhnul špatným číslům GB (jakýkoli stroj typu VLF bude trpět, protože detektor si myslí, že kameny jsou cílovými signály). Tato technika Ground Balance funguje mně a v mých podmínkách, ale je důležité, abyste si sami přišli na to, jak maximalizovat cílovou odezvu ve Vašem prostředí.



Stručně řečeno, jsem ohromen nad schopnostmi tohoto detektoru pracovat v úžasně širokém spektru s minimem kompromisů. Je to skutečný všestranný detektor. S EQUINOX 800 jsem našel více než 50 kusů zlata v přibližně 40 hodinách testování. Při jednom hledání jsem získal celkem 15 nugetů. Také jsem našel dvě stříbrné mince, když jsem si hrál s jinými režimy, což dokazuje, že i nezkušený „mincičkář“ jako já, se může jednoduše naladit na tento univerzální stroj. Minelab uvedl, že Multi-IQ má "bezkonkurenční výkon za všech podmínek". Mohu potvrdit toto prohlášení mnoha vlastními úspěchy, které jsem během krátké doby, kdy jsem pracoval s tímto detektorem, měl.

© Jonathan Porter 2018 - překlad Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

"Představte si mé překvapení, když jsem měl odezvy na nugety v nízko mineralizovaných oblastech typu VLF."
Škoda že u nás nejsou oblasti typu VLF :-( :-D

to s tim zametanim plati i u ostatních rezimu(krom beach ten sem nezkousel) pokud opravdu berete civkou povrch nebo soupete o travu,je detik klidnejsi a da se vysponovat na maximum a ze bere tyhle pidi kousíčky s cistym id sem se uz taky bohužel presvedcil :D pruser je,ze dohledavacka uz to moc nevidi :D ale zatím zkouseno jen na zmrzle zemi,takze v normalnim stavu to muze byt ještě lepsi :D

Bublina6: opravdu tady nejsou? :-)

Elmara: U nás máme oblasti typu velmi nízký kmitočet???

A pokud na tom samém místě hledám malé, mělko uložené cíle, tak už má ta samá oblast jinej typ??? Co to je za kravinu, detektor může bejt typ VLF, ale rozhodně né nějaká oblast. Copak může mít nějaké místo na zemi kmitočet.

Tak se mi zdá, že se z toho stává zbytečně nafouklá Bublina... :-D

Já vim, je to prkotina, ale když čtu podobný blbosti na neodbornym webu, tak mi to nevadí. Ale tady by to bejt nemuselo :-)

To Bublina: pokud tedy jsi odborník, tak je ti asi jasné, jak to autor článku myslel. Prostě místa, kde je nízká mineralizace a proto tam mohou pracovat i klasické VLF detektory, určené pro hledání zlata. Někdy je překlad z AJ do ČJ prostě obtížnější, jelikož se muže snadno stát, že začneš některé věty místo překladu, psát celé sám.

Nejsem profesí překladatel, tuhle větu jsem přeložil, jak jsem to cítil. Třeba by to šlo líp, originál:
Imagine my surprise when I started to ping nuggets with ease in lower mineralized VLF-type areas.

Jasně no, ono i v tom originálu to je divně napsaný. Elmara má pravdu, že překládat takovýhle článek je obtížný. Já bych to třeba nedal vůbec :-)

Equinox je určitě suprovej detektor, ale ten malinký nuget co má ten chlap na špičce prstu na té prostřední fotce určitě nemohl zachytit. Buď haluz nebo reklama... :-/ :-)

Chci se zeptat místních odborníků.Je možné,že zmrzlá zem výrazně zvyšuje dosahy detektoru?Od rána testuji dosahy Equinoxe 800 a zdá se mi to nějaké zvláštní.Necelý 1g AU mi bere z boku ve svahu ve 23cm. Když cíl vytáhnu je ticho.Vložím a signál.Na podzim jsem tu měl kamarády z více detektory a končili jsme na ten 1g někde na 15cm a to ještě asi i míň. I PG ve 40 cm mi bere oboustranně což se mi zdá prostě divné.Budu samozřejmě rád,když to tak bude ve skutečnosti,ale nezdá se mi to prostě.

Rome: Podle testů, co jsem viděl u kamaráda v porovnání EQX 800 vs Zero s Marskou, Impact se základní a Impact hloubkovou sondou byl vždy EQX mnohem hlouběji, než zmíněné detektory ve stejný čas, za stejných podmínek. Testy se Zerem byly v nezmrzlé zemině, testy s Impacty na stejném místě (svahový polygon) byly už ve zmrzlé. Tudíž je jedno, zda mrzne nebo ne, natřel jim to vždy.

Dodatek: Nepovažuji se za odborníka, sám EQX ještě nemám. Jen tlumočím, co jsem viděl.

stewensin kopnul sem s nim drobky co mi dohledavacka nechtěla brat,samo to bylo skoro na povrchu,ale jako nemozne primo bych to nevidel a pro rome naopak by zmrzla půda mela tlumit dosah,protoze krystalky ledu nejsou vodive

Zajdo444, se safari taky beru drobky z povrchu, co mi dohledávačka nebere (a to nemám žádnej šunt). Ale ten konkrétní kousek, co má ten chlap na prstě... Prostě ať je equinox sebevíc vydařenej, na tohle jaksi postrádá parametry. Tímto ho nijak nehaním, je to nejzajímavější detektor na trhu v poměru cena / výkon. Ale nohy na zem a nenechat se zmást reklamou. ;-) :-)

K tématu : Já si právě myslím, že vůbec nezáleží na tom, jestli jsou krystalky ledu vodivé nebo ne. Detektor totiž nevysílá el. proud, ale magnetické pole, které vzniká kolem cívky. Tady tedy záleží na propustnosti půdy právě pro tyto vlny. Je tudíž možné, že zmrzlou půdou proniká magnetické pole lépe, ale nijak markantní rozdíl bych v tom neviděl. :-) ;-)

no a propustnost ti s vlhkou pudou stoupa ale zmzla se chova minimalne jako sucha ne li hure,jinak ten kousíček byl stejne velkej jako ten co ma na prste samo ne ze zlata ale nasranej sem byl dost ze sem se v ty zime sral s takovym drobkem :D

Nebudem se dohadovat :D. Prostě máme asi jiné názory, jiné zkušenosti. Moje zkušenosti jsou takové, že ve zmrzlé či vlhké půdě detekuji více různých cílů než v suché (řeč je o půdě na střední Moravě). Proto netvrdím, že se zmrzlá půda chová hůř jak suchá, ale spíš mnohem líp. U jednohofrekvenčního garreta byla suchá země utrpením a hledal spíše po povrchu. Ve vlhké se chytal daleko líp a mnohokrát bral i velké železa v úctyhodných hloubkách (v suché jen zřídka). Multifrekvenční detíky už vlastnosti půdy moc nerozhodí. Uvidíš s equinoxem v létě, jestli budou zas taková sucha jak loni, jak se chová detektor v pořádně suché půdě.

Jinak přeji, ať ti novej stroj dělá radost a najdeš spolu s ním spoustu snovejch nálezů :-) ;-)

Díky za odpovědi. Nakonec jsem ještě včera sehnal kamaráda s gm4 a zkoušeli jsme ji na stejné cíle.Chodila na zamrzlém polygonu výrazně líp než kdykoliv jindy,ale dosahy Equinoxe neměla.Takže i když by to z hlediska fyziky být nemělo,tak ten silný mráz v tomto případě zvýšil dosahy.

ale ja neresim zmrzla/ sucha ale zmrzla/vlhka

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru