Extrémně vzácná mapa Austrálie z poloviny 17. století přivedla majitele k pokladu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V roce 2010 byla v podkroví bývalého antikvariátu ve Švédsku náhodně objevena unikátní mapa, která byla považována za dávno ztracenou. Vyobrazuje Austrálii v době jejího objevování. Od švédských majitelů ji levně získal neznámý kupec který v ní rozpoznal velký historický význam a zajímavý investiční potenciál. Následně ji nabídl k prodeji Národní knihovně Austrálie. Ta mapu odkoupila v roce 2013 za neuvěřitelnou částku...

Joan Blaeu118,5 x 152 cm velké kartografické dílo amsterodamského mistra Joana Blaeua z roku 1663 představuje jednu z nejvěrnějších map dané oblasti a doby – zakreslovala např. část Nového Zélandu a jižní Tasmánie více než sto let před jejich detailním zmapováním Jamesem Cookem, který se podle ní taktéž řídil. Zobrazuje rozsáhlé holandské území 17. století v době jeho největšího rozkvětu dávno před britskou kolonizací kontinentu.

Byla nakreslena na základě pozorování a výsledků objevitelských cest holandského průzkumníka Abela Tasmana mezi lety 1642 až 1644, které podnikl s lodí Zeehaen. Zachycuje dopravní trasy, detaily Tasmanových plaveb a dokonce i lodě v bitvě. Ke všemu s podrobným popisem, legendou. Expert na nizozemskou kartografii profesor Gunter Schilder o mapě mluví  jako “...možná nejdůležitější mapě Východoindické společnosti“.


Někteří mapu označují jako „rodný list Austrálie“. Byla jednou z prvních, na kterých byl použit termín „Nova Hollandia", což je latinský název pro Nové Holandsko, jak nově objevenou zemi roku 1644 pojmenoval nizozemský mořeplavec Abel Tasman. Takto se říkalo Austrálii ještě dalších 150 let... Celý název díla zní: „Nova Archipelagi Orientalis tabula“. V současnosti jsou známy pouze dva exempláře. Je více než pravděpodobné, že obě mapy sloužily jako dekorace, mohly být také vzácným darem mezi šlechtici, bohatými měšťany a diplomaty. Zřejmě proto se dochovaly v tak dobrém stavu dodnes.

Pro extrémní vzácnost a výjimečnou kvalitu mapy vyplatila Národní knihovna Austrálie překupníkovi 600 000 australských dolarů, což při kurzu v roce 2013 představovalo asi 11 364 000 korun. Dalo by se tak s nadsázkou říci, že mapa přivedla obchodníka ke skutečnému „pokladu“.

V posledních čtyřech letech byla mapa i díky finanční pomoci dárců z řad veřejnosti pečlivě restaurována; důležité bylo např. odstranit staré zažloutlé vrstvy laku, který se odlupoval a současně ničil povrch s tiskem. Některé části mapy vypadaly hůře, ale většina plochy byla překvapivě zachovalá. Knihovna přitom uvedla: „Naštěstí oblasti nejvyššího zájmu, které osvětlují příběh holandského objevu Austrálie - zmínka o prvním pozorování Tasmánie a textu s pojmenováním kontinentu - jsou neporušené a jasně viditelné“.

V těchto dnech byla mapa slavnostně představena v rámci výstavy Terra Incognita to Australia, kde bude k vidění až do poloviny příštího roku. Online si mapu můžete prohlédnout v digitalizované podobě o vysokém rozlišení zde: http://nla.gov.au/nla.obj-232510007/view

Videa:




Zdroje: National Library of Australia (nla.gov.au), news.com.au, bbc.co.uk, dailymail.co.uk, en.wikipedia.org
 
Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Paráda, mapy já můžu. :-) Dík za článek.

Tvl, to je uz nadpis skoro jak z Blesku:)! A nakonec se tam clovek docte, ze zadny poklad nenasel... :-/

V nadpisu bylo původně slovo "poklad" v uvozovkách. Asi to neprošlo přes formátování webu. V každém případě mu mapa peníze přinesla a ne zrovna malé :-)

Vidis, nejsem sam:) Ja byl pak tim clankem taky zklamanej, cekal jsem neco jineho a ono to neprislo:(

Mam z toho uplne stejny pocit jako Yoki a Lukes, mozna uz jsme trosku deformovany z toho bulvaru. Jinak je clanek jako vzdy od GM standartne super.

V odevzdaném textu bylo slovo poklad v nadpisu s úvozovkami a perexem byl celý první odstavec, z něhož i nadpis jasně vyzníval jinak, než jak je teď asi chapán. Tak to tolik nehroťte :-)

Pokud jsou ty mapy jen dvě na světě, přijde mi to zcela adekvátní.

Clanek je fajn a zajimavej, to jo.
Ale: mapa ho privedla k pokladu nebo mapa ho privedla k bohatstvi? To je dost velkej rozdil prece!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru