Extrémně vzácné zlaté středověké pečetidlo prohlášeno za poklad

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

V červnu minulého roku bylo za pomoci detektoru kovu poblíž King's Lynn nalezeno unikátní středověké pečetidlo s rytinou slona nesoucího na zádech „válečnou věž“. Je teprve třetím zlatým pečetidlem, jaké kdy britský PAS (Portable Antiquities Scheme) zaznamenal a současně prvním s vyobrazeným slonem.

Pečetidlo našel detektorista Steve Brown se synem na stovky let obdělávané farmářské půdě, přesto nebylo nijak poškozeno orbou. Pochází z let 1250 až 1350, delší strana měří 28 mm, kratší 22 mm. Zlatý pás lemuje oválný kámen s rytým profilem slona kráčejícím doprava, maje chobot stočený dopředu. Na zádech nese „válečnou věž“, která připomíná obdobu sedadla s baldachýnem, které nosili asijští váleční sloni. Prostřední část je z karneolu, byť jsou v něm patrné drobné proužky, typické např. u achátu. Kámen s rytinou je z přední části lemován zlatem s nápisy, zlatá jsou i záda pečetila, ke kterým je připájeno držadlo ve tvaru očka. 

„Jen velmi málo lidí ve středověké Anglii mohlo vidět živého slona,“ řekla Beverley Nenková, kurátorka pozdně středověkých sbírek v Britském muzeu. „Obraz mohl být založen na zprávách o těchto báječných a exotických tvorech od obchodních cestujících nebo poutníků, kteří se vraceli z východu nebo křížových výprav. Případně z popisů a obrázků v bestiářích či jiných rukopisech. Možná souvislost by se dala vysledovat v královském zvěřinci londýnského Toweru, kde žil mezi lety 1255 a 1257 slon, jenž byl Jindřichu III. Plantagenetovi darován francouzským králem Ludvíkem IX.,“ vysvětlovala kurátorka některé náznaky, že by pečetidlo mohlo patřit snad přímo anglickému králi. 

Na pečeti bohužel není žádné jméno (ostatní zlaté pečeti jsou také anonymní), ale nese nápis: „PARMAT EST ‧ WEVEI ‧ DRA OBEST“. Jedná se o poněkud nejasné rčení, které lze také interpretovat jako varování před nebezpečným drakem. Spojení mezi slonem a nápisem je taktéž zahalené tajemstvím. Mohlo být odkazem na myšlenku, která se běžně vyjadřovala ve středověkých bestiářích, že draci jsou jedinými přirozenými nepřáteli slonů.

Ve středověké heraldice sloni symbolizovali moc, moudrost a odvahu. Protože byli spojováni s východními vládci, mohli sloni v erbu odkazovat na vítězství nebo úspěch v bitvách na východě. Válečná věž na sloních zádech bývala spojována s královskou hodností a bojem. Křesťanská ikonografie používala slona jako symbol Kristova vykoupení padlého lidstva. 

Psaný text je typický pro 13. století, styl provedení při srovnání s jinými pečetidly s kameny se shoduje s počátkem 14. století. Není jasné, zda rytina sama o sobě sama je středověká. Mohla být mnohem starší, protože ve středověku byly starověké ryté kameny a drahokamy často znovu požívány v novějších v pečetidlech a špercích.

Podle zákona o pokladech z roku 1996 bude na konci měsíce koronerem určen status nálezu. Protože je pečetidlo vyrobeno z více než 10 % drahých kovů a je starší 300 let, bude s vysokou pravděpodobností oficiálně prohlášeno za poklad. Následně výbor odborníků Britského muzea posoudí jeho tržní hodnotu. Místní muzea dostanou jako první možnost nález odkoupit, přičemž dle zvyklostí polovinu získá nálezce a druhou část majitel pozemku. Norwichské muzeum již vyjádřilo přání pečetidlo získat do své sbírky. 

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblog.com, edp24.co.uk, bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Moc hezká věcička, taky by mi pod cívkou udělala radost :-)

Moc pěkné :-O :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru