Fascinující zjištění: První moderní lidé koexistovali s hominini ještě před 300 000 lety!

Když byly v roce 2013 objeveny v dolomitovém jeskynním systému Rising Star Cave v Jihoafrické republice kosterní pozůstatky patnácti jedinců dosud neznámého lidského druhu, zpozorněl tehdy celý vědecký svět. Nedávno byly objeveny další pozůstatky, vzdálené sotva 300 metrů od prvního objevu. A s ním prezentovány nové poznatky a fascinující informace…

Homo naledi, jak byl tento nově objevený druh homininů nazván, vyplňuje jednu z mezer lidské evoluce, odpovídá vědcům na mnoho otázek, ale celou řadu dalších vyvolává. Na základě zkoumání anatomie se vědci původně domnívali, že fosilie Homo naledi jsou staré až 2,5 milionů let. Posléze byli velmi překvapeni důkazy, které naznačovaly, že tento druh pochovával své mrtvé, což je jev, o kterém se domnívali, že náležel pouze lidem.

Homo naledi byl vysoký asi 150 cm, vážil průměrně 45 – 50 kg. Měl relativně malý mozek, asi jako dnešní gorila. Dále měl zakřivené prsty, které umožňovaly manipulaci s předměty a šplhání v korunách stromů. Měl však také dlouhé nohy a velká chodidla, díky čemuž mohl chodit vzpřímeně. Vědci dosud nic podobného neviděli.

Podle vedoucího výzkumného projetku Lee Bergera z University Witwatersrand kosti vykazují příznaky násilí nebo onemocnění, což naznačuje, že Homo naledi mohl být dominantním druhem v oblasti před asi 335 000 až 236 000 lety, tedy ve stejné době, kdy se v regionu objevili první zástupci Homo sapiens. „Myslím, že objev této druhé komory podbízí myšlenku, že Homo naledi úmyslně pohřbívali své mrtvé v hlubokých podzemních prostorách jeskyně Rising Star,“ sdělil Lee Berger.

Pan Berger si dále myslí, že kamenné nástroje, které byly dosud připisované moderním lidem, mohly být vyráběny také zástupci Homo naledi, ačkoli spolu s fosiliemi homininů nebyly žádné takové nástroje nalezeny. Někteří vědci dále spekulují, že Homo naledi dokázali kontrolovat oheň, protože byli schopni pohybu v hloubi složitého jeskynního komplexu.

Datování sedimentů, ve kterých byly fosilie nalezeny a rozbory zubů prokázaly, že tento druh obýval africkou buš v době, kdy se zde začali objevovat první moderní lidé! "Nikdo si nemyslel, že by se tento primitivní hominini mohl dějinami protáhnout po tak dlouhou dobu. Jde přesně o ten okamžik, kdy jsme si mysleli, že v Africe vzešli moderní lidé," řekl Berger.

A dále uvedl, že: „...nové datování může donutit vědce přehodnotit chápání vzniku technologií, jako je výroba korálků či používání okrové barvy pro zdobení. Z tohoto období sice již existují archeologické důkazy, avšak je jich příliš málo, aby se dalo přesně určit, kdo takové věci udělal. Teď, když víme, že moderní lidé - nebo alespoň jejich nejranější formy nebyly během tohoto vývoje a šíření rostoucí škály nástrojů samy, musíme získat lepší a jasnější důkazy, abychom mohli s určitostí říci, kdo ty nástroje vyrobil a používal“.

Otázka, jak a kdy představitelé Homo naledi zanikli, stále zůstává nezodpovězena. Možná, že za důvodem jejich postupného vytlačení může Homo sapiens. Někteří vědci věří, že první moderní lidé je vyhnali podobně, jako například neandrtálce v Evropě. "Víme jen to, že dnes je Homo naledi zaniklým druhem. Pokud se ptáte zda je mohl Homo sapiens vyhnat? Ano,“ odpovídá Berger.

Vědci mají důkazy z dřívějších rozborů DNA, že Homo sapiens se družil s neandrtálci, takže se stejně takto mohl spojit s Homo naledi, i když to byl primitivnější druh. Bohužel se dosud nepodařilo získat jejich DNA, aby se mohla hypotéza potvrdit či vyvrátit: „Kdybychom měli DNA Homo naledi, budeme schopni odpovědět nejen na otázku biologické výměny s moderními lidmi, ale získali bychom také okno do minulosti staré miliony let. Vlastně bychom se tak podívali do okamžiku, kdy došlo k jejich rozdělení od lidí. A to by bylo super," řekl Berger. A dodal, že na zisku DNA tohoto druhu se intenzivně pracuje...

Roman Němec

 

Zdroje: archaeology.org, nationalgeographic.com, cnn.com, wikipedia.org

Komentáře

Úžasné, znát tak pravdu naší minulosti, jistě by se mnohé považované za samozřejmost hodně změnilo. Díky za článek! ;-)

...super díky Romane.... ;-)

Dobré čtení :-)

Super článek. :-O :-O :-)

Jako vzdy - tve clanky mne potesi ;-)

Děkuji za čtení ;-)

Také děkuji za velmi zajímavý článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru