Figurka keltského boha, kterou vyrobili Římané

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Pět centimetrů velkou figurku znázorňující jednoho z keltských bohů našli archeologové v anglickém Cambridgeshire. Byla vyrobená ve druhém století. Jde o první takový objev v Anglii. Nyní je podrobená zkoumání. Na dotčeném území našel archeologický tým celkem tři stovky artefaktů.

Archeologové si myslí, že figurku vyrobili Římané, kteří si osvojili některé keltské zvyky. Podle všeho soška znázorňuje keltského boha plodnosti. Archeology k této myšlence přivedl nákrčník, který figurka drží. Ten je známý od doby bronzové, oblíbili si ho Keltové i Římané. „Je to úžasný objev. Jasně dokazuje, že  Římané převzali některé keltské náboženské a kulturní zvyky,“ myslí si archeolog Shannon Hogan.

Figurku vyrobenou ze slitiny mědi našli archeologové na území rozsáhlého komplexu Wimpole Estate, který se nachází asi 13,7 kilometrů jihozápadně od Cambridge. Na jeho území se stojí známý historický dům z roku 1640 obklopující velké zemědělské pozemky. Jde o největší dům v Cambridgeshire. Dotčené území bylo podle historiků součástí obrovské obchodní sítě. Dokazují to další artefakty, které se v areálu podařilo archeologům najít.

Keltové si vyráběli figurky běžně. Některé se podařilo najít i na území České republiky. Například na rozhraní Moravy a západního Německa se v minulosti našlo několik studen, ve kterých se nacházely sošky. Keltové tímto způsobem znázorňovali nejen Bohy, ale také zvířata jako třeba psy. Další soška s korálkem v hrudi z dobry bronzové se našla letos v místech, kde se stavěl dálniční obchvat u Otrokovic.

Další stovky artefaktů

Kromě figurky vykopali archeologové na pozemcích Wimpole Estate brože, mince, zbytky římské vojenské výzbroje, kovové části koňské výstroje, sekery i prsteny. A kromě toho také hromadu šrotu jako například hřebíky.

S výzkumem začali archeologové z Oxfordu před dvěma lety. Nejprve šlo o zkušební průzkum nalezených příkopů a přístřešků, kdy se našla keramika z pozdní doby železné. Následně bylo letošním roce vyčleněno 1,6 hektarů na úplné archeologické vykopávky. Nálezy z Wimpole nyní odborníci čistí  a  katalogizují, aby mohly v budoucnu tvořit základ velkých výstav.

Do průzkumu území se zapojilo okolo šedesáti lidí. Wimpole je také hojně navštěvováno turisty. Během léta tam zavítalo okolo 2500 lidí, kteří si udělali do Cambridgeshire výlet.

Zdroj: www.nationaltrust.org.uk, www.royston-crow.co.uk, www.thehistoryblog.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Například na rozhraní Moravy a západního Německa.....no teda, že by mě něco uniklo?..

prosím kde je to rozhraní Moravy a západního Německa tedy kde se nachází hranice Moravy a západního Německa asi jsem scházel na hodině Zeměpisu :-D

na rozhraní Moravy a západního Německa - to je kde?
Jinak diky za clanek!

Omlouvám se, upsala jsem se. Západního Slovenska...

V pořádku, snad tě neukamenují ;-) :-)

Pěkný článek i super překlep :-D :-D

Omluva přijata. Aspoň se nad tím člověk zamyslel a je to i vtipné :-) Ještě jednou díky za článek!

Diky za hezky clanek Viky! Z "preklepu" si nic nedelej, uplne Te chapu. Sam vim jak lehce k tomu muze dojit a cloveku to nedojde, i kdyz si to po sobe cte ;-)

Díky moc za čteníčko ;-)

zajímavé

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru