Fisher F-75 stručné shrnutí [recenze]

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Detektor kovů Fisher F75 a F75V2

fisherJak na F-75

Problémem číslo jedna pro nové uživatele F-75 bývá, že detektor se jaksi "zblázní". Projevuje se to tím, že přístroj neustále vydává rušivé tóny a čísla na displeji přeskakují přes celou stupnici.
Tak přesně tohle se stalo i mně a mé F-75, aniž by s detektorem bylo cokoli v nepořádku.
Čím to tedy je? Musíme si uvědomit, že celý problém nastává v okamžiku kdy F-75 začne zachytávat interference (elektronické rušení) od nějakých blízkých zdrojů/vysílačů. Rušení přitom bude tím intenzivnější, čím "ostřeji" bude detektor nastaven.


Další co potřebujeme vědět je co znamená "ostré" nastavení:

1. Přístroj se v hledacím programu DE stává náchylným pro rušení při nastavení Discu nižším než "5" a vyšším než "19.

2. Celý program JE bývá považován za náchylný pro příjem rušivých interferencí a to nehledě na tom jak diskriminaci nastavíme.

Za ideálních podmínek dosáhneme nejvyššího výkonu = největšího hloubkového dosahu při hledání v programu JE s maximálně nastavenou sensitivitou. V programu DE rovněž tak při maximální citlivosti a zároveň při disku nižším než 5 nebo vyšším než 19.

Ale jak vlastně zjistíme zda se nějaký takovýto zdroj rušení nachází v našem okolí ?

F-75 zapněte, sensitivitu nastavte přibližně na "70" a hledací sondu zdvihněte do výšky pasu. Nyní vyberte program JE (nebo DE při úrovni disku pod "5"). Jestliže F-75 začne bláznit můžete si být jisti, že se váš detektor stal přijímačem nějakého elektronického zdroje v okolí.

A nyní jak F-75 nastavit tak, aby byl stabilním?

1. Vyberte DE procesor a disk nastavte v rozmezí 5 - 19. Sensitivitu nastavte na takovou úroveň aby přístroj zůstal častějších falešných signálů.

Dalším problémem může být rušení ze země.

1. Ujistěte se, že rušení popsané výše není zapříčiněno vlivem půdy.
2. GB nalaďte detektor pomocí páčky fast-grab.
3. Přejděte do manuálního GB a hodnotu nastavení země zvyšte o 1-3 čísla oproti těm, která nám naskočila na displeji při obvyklém rychlém automatickém fast-grabu. Jestliže tedy fast-grab ukáže 60, manuálně nastavte GB na 61-63. Tímto bude přístroj vyladěn v mírně positivním offsetu a nebude vydávat signály na nejmenší změny minerálního složení půdy.

Mobilní telefon, dokonce i v pohotovostním režimu, může být velkým zdrojem interferencí/rušení. Vypněte telefon !!!

ZDE JSOU DALŠÍ RADY DO ZAČÁTKU

ELEKTRICKÉ RUŠENÍ/INTERFERENCE

F-75 je pravděpodobně nejcitlivější detektor jaký byl kdy vyroben. Tak citlivý přístroj je náchylný na elektronická rušení. V diskriminačním režimu tato rušení mohou způsobovat nepříjemné zvuky a tóny jako praskání, pískání, apod. Hledání uvnitř místností a v blízkosti vysokého napětí, elektrických ohradníků, vysílačů, atd. mohou toto rušení zvyšovat.

Na odstranění rušení můžete zkusit následující:

1/ Zkuste pohybovat sondou nad zemí. Jestliže rušivé signály přicházejí v okamžiku
kdy sonda je v klidu nebo držena ve vzduchu, situace se může výrazně zlepšit při pohybu sondy, nebo
2/ SNIŽTE SENSITIVITU.
Při snížení citlivosti může F-75 stále ještě dávat skvěly výkon/hloubkový dosah. Sensitivitu snižujte dokud rušivé tóny nezmizí. To může nastat při velmi nízké citlivosti, nebo
3/ Hledejte v režimu All-Metal. Rušení je mnohem snesitelnější v tomto hledacím režimu, dokonce i při výše nastavené sensitivitě.

SENSITIVITY
Citlivost v rozmezí 1-29 má následující charakteristiku:
A) V All-Metal režimu můžete zaznamenat větší ozvuky než při vyšším nastavení (30-99).
B) F-75 bude více resistentní/odolná vůči zahlcení velikými předměty při nastavení 1-29.

Při zvýšení diskriminace můžete zaznamenat zvýšení sensitivity.
Toto je normální chování detektoru. Jestliže zvýšená diskriminace vyústí ve větší četnost rušivých ozvuků, snižte nastavení sensitivity.

BATERIE
Zvýšení falešných rušivých tónu může rovněž nastat používáme-li nekvalitní baterie, nebo jsou-li naše dobíjecí akumulátory částečně vybité.
Vyměňte baterie v okamžiku kdy graf ukazuje již poslední segment. Baterie rovněž měňte při prázdném indikátoru.
Nepoužívejte pokud možno obyčejné zinc-carbonové baterie.

Pavel

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný počteníčko, mnoha hledačům zajisté pomůže a podobný návod by snesl i Explorer, neb z vyprávění jsem slyšel o jeho solidní "složitosti". Jako vlastník Quattra MP mohu jenom konstatovat, že se mi nastavuje prakticky samo... :-)

Takové rustikální detektory a navíc tak citlivé na různá rušení si můžete strčit někam.Jak jsem ten teknetic a f75ku viděl,tak jsem myslel,že zemřu v křečích (záchvat smíchu)to tam ještě můžete přidat balonky napuštěné plynem ....

Nesouhlasím :) Ale jsi alespoň vtipný :) Jenom nechápu co je na tom detíku rustikálního, mě připadají dost industrialní ?

Já mám sice F70, ale hledam s diskr. na 0, Noth 15 a tim padem neslysim zadny zeleza, mam "absolutní" klid... dosah se tim neztrací vůbec a vse co je do ID 15 je stejne šrot, takze pohoda. Osobne nekopu dokud je ID ne vetsi nez 25.. jinak ve 100% zatim folie 8-)

tak oprava... pod 20 nekopu.. necekane mezi 20-25 taky zajimave nalezy :-)

dalsi oprava :-) doufam ze posledni.. obcas kopnu i pod 20, kdyz je nalez hluboko (pravdepodobne tim klesa ID) takze se z toho muze neco vyklubat. Ale pod 10 teda kopnu asi opravdu jen malo kdy :-)

No, nechci tady rozdmýchávat emoce, ale od detektoru za 24tis.CZK, očekávám spolehlivost. Je to asi nejdůležitější vlastnost - jako u lidí. Prostě dosáhnout v terénu stability i výkonu je velmi obtížné. Jsem si téměř jistý, že pokud se nakonec stability dosáhne, tak F75 vidí asi tak 5 cm pod zem. Mám na mysli drobné předměty. Opravdu velice citlivé nastavení. Pokud člověk není velmi trpělivý a nevěnuje laboratorním pokusům desítky hodin - chování zřejmě nepochopí. Navíc i za minimálního mrholení se display v ochranném pouzdře zarosí, a je vidět .....
Jsem od přírody trpělivý člověk , navíc životní optimista - ale toto je asi nad moje síly. Co je na plat perfektní ergonomie, váha , trvanlivost baterek atd, když to podstatné - radost z hledání- utone v technických problémech. :-(

Výbornej návod !

je to věc názorů a skušeností já mám F 75 LTD a jsem s ním spokojen chodím s kolegou který má Lobo a nálezů ze stejné lokality máme stejně je pravda že je trochu hlučnějsí ale dá se na to zviknout jinak alespoň při hledání neusnu :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru