Hledač pokladů obvinil FBI ze zatajení nálezu zlata z občanské války za miliardy

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

Dennis Parada z organizace Finders Keepers zažaloval FBI, aby uvolnili záznamy o vykopávkách zmizelé zásilky zlata z roku 1863. Společně s očitými svědky obviňuje federální vyšetřovací úřad, že uprostřed noci před pěti lety vykopal zlato z občanské války v hodnotě přes 11 miliard korun a odvezl ho v tajnosti neznámo kam. FBI tvrdí, že se žádné zlato nenašlo, nicméně některé důležité okolnosti tají a určité dokumenty vydat odmítá.

Přestože v historických záznamech existuje jen málo indicií, že by oddíl americké armády v pennsylvánské divočině zlatou zásilku určenou Philadelsfské mincovně v roce 1863 ztratil, legenda inspirovala hledače pokladů po více než sto let. Dennis Parada a jeho syn Kem strávili hledáním zlata z Dents Run celé roky. Nakonec se jim to možná povedlo – přivedli FBI na odlehlé zalesněné místo asi 160 km severovýchodně od Pittsburghu, kde přístroje identifikovaly obrovské množství kovu.

Přizvaná geofyzikální společnost objevila na místě sedm až devět tun hmoty připomínající zlato. Tým agentů FBI dorazil včetně kameramana, který situaci zaznamenal: „Vyšetřováním jsme identifikovali místo, o kterém se domníváme, že je v něm majetek USA a který obsahuje významnou část cenného kovu – zejména zlato, možná stříbro,“ uvedl agent s rozmazaným obličejem. Agent dále řekl, že FBI potvrdila Paradovu informaci prostřednictvím „vědeckého testování“. Dodal, že pouze výkop pomůže orgánům činným v trestním řízení „jednou provždy se dostat na konec tohoto příběhu“.

Parada získal toto video a další záznamy FBI prostřednictvím žaloby na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Nyní má podezření, že úřad provedl přes noc tajné vykopávky, našel zlato a odvezl ho pryč. Přestože se objevili svědci, kteří brzy nad ránem hukot těžkých strojů a rypadla slyšeli, FBI jakýkoli noční výkop a nález zlata popřel.

Pětačtyřicetiletý losí průvodce Eric McCarthy a jeho klient třiasedmdesátiletý Don Reichel hledali brzy po ránu čerstvě shozené losí parohy v odlehlých lesích Elk County v Pennsylvánii, když zaslechli hukot těžkých strojů. Posléze spatřili nákladní vozidla s označením FBI. Dle zaznamenané časové osy FBI dorazili jejich pracovníci na místo až v 8 hodin ráno, obsluha rypadla dokonce později, nicméně sběrači parohů viděli pohybující se těžkou techniku v místě výkopu již o 3 hodiny dříve.

McCarthy spatřil 14. března 2018 kolem 5:00 zaparkované rypadlo, menší zařízení pohybující se nahoru a dolů z kopce, hnědočerný výkop  v zemi a lidi schoulené pod přístřeškem: „Jen jsem měl pocit, že musím říct, co jsem viděl,“ vysvětloval McCarthy pro agenturu AP. „Nemám tady s nikým žádné vazby. Jen jsem měl pocit, jako by jim bylo ukřivděno,“ dodal.

Kolem polední přestávky kolem něj a Reichela projela trojice těžce naložených obrněných náklaďáků, přičemž jeden za ostatními zaostával. „S Ericem jsme oba poznamenali, že tenhle musí být přeložený,“ řekl Reichel. „Bylo to naložené až po vršek,“ doplnil ho McCarthy a dodal, že přetížené sklápěče řídil a ví dobře, jak to vypadá. Jejich vzpomínky korespondují s dřívějšími prohlášeními místních obyvatel, kteří agentuře AP řekli, že přes noc slyšeli rypadlo a sbíječku a viděli konvoj, včetně obrněných vozů.

Agenti však nadále usilovně popírají, že by se kopalo v jiných než zaznamenaných hodinách a že by na místě byla obrněná vozidla. Podle vyjádření úřadu pouze prováděli noční hlídky s pomocí čtyřkolek, aby zajistili lokalitu. „Žádné zlato ani jiné důkazní předměty nebyly nalezeny ani shromážděny. FBI nadále jednoznačně odmítá jakákoli tvrzení nebo spekulace o opaku,“ řekla mluvčí FBI Carrie Adamowski.

Otec a syn Paradovi jim ale nevěří, obviňují FBI ze zkreslování klíčových důkazů a neoprávněného zadržování záznamů. FBI hájí své nakládání s materiály. Spor se odehrává u federálního soudu, kde musí soudce rozhodnout, zda FBI bude muset zveřejnit záznamy, které chce utajit. „Máme pocit, že jsme byli podvedeni a že nám lhali,“ řekl Parada. Nejde mu přitom jen o záhadu a pravdu, doufá také, že získá odměnu za získání zlata v hodnotě stovek milionů dolarů.

Parada a jeho konzultant Warren Getler se zaměřili na fotografie FBI. Problémem je přítomnost resp. nepřítomnost sněhu na snímcích a období sněhové bouře, která provoz narušila. Jeden snímek FBI, který měl být pořízen asi hodinu po bouřce, žádný sníh na velkém balvanu neukazuje. Stejný balvan byl druhý den ráno pokryt sněhem – podle záznamů FBI byl pořízen 15 hodin po bouři.

„Máme přesvědčivé důkazy, že došlo k nočnímu vykopávkám, a že v FBI vynaložili značné úsilí, aby tyto noční vykopávky zakryli,“ řekl Getler, spoluautor knihy Rebel Gold, ve které zkoumá skrýše a poklady z období občanské války. Podle žaloby Finders Keepers jsou v záznamech další zdánlivé anomálie.

FBI zpočátku odevzdala stovky fotografií, ale většinu v černobílém provedení s nízkým rozlišením a vysokým kontrastem, takže nebylo možné zjistit čas, kdy byly pořízeny, nebo v některých případech, co zobrazují. Agentura také neposkytla žádné video z druhého dne vykopávek ani žádné fotografie či video toho, co sami na ručně kreslené mapě popisují jako 10 m dlouhý a 4 m hluboký příkop, o kterém hledači pokladů tvrdí, že mohl být vykopán přes noc. Vládní právníci tyto chybějící mezery v záznamu sice uznali, ale v soudním podání minulý týden je neupřesnili.

Geofyzikální firma pro FBI vydala zprávu o svých zjištěních, ale ve verzi poskytnuté hledačům pokladů chybí klíčové stránky. FBI také neposkytl žádné cestovní a výdajové faktury. Takové záznamy „zpochybňují tvrzení FBI a vyvolávají vážné a znepokojivé otázky o chování FBI během výkopů a v tomto soudním sporu, kde zacházeli do značné míry tak, aby zkreslili kritické důkazy“, řekla Anne Weismannová, právnička Finders Keepers.

Poté, co FBI oznámil Paradovi, že vykopávka vyšla naprázdno, podal žalobu na základě zákona o svobodě informací, aby získal utajované záznamy. V roce 2022 přinutil soudce FBI, aby zveřejnil část fotografií a dokumentů, ale Parada usiluje o další materiál včetně operačního plánu. Federální soudce minulý týden sdělil FBI, že musí přijít s lepším odůvodněním pro uchovávání sporných záznamů.

Parada mezitím usiluje o spolupráci se státní památkovou agenturou, která pozemek vlastní, na novém výkopu. „Je to část naší historie, která je nám skrývána,“ řekl Parada. „Myslím, že je načase, aby to bylo vyřčeno.“

Video

Roman Němec

Zdroje: apnews.com, nbcphiladelphia.com, dailymail.co.uk


bagr fbi


Dennis ukazuje fotografie, které fbi uvolnila


Dennis a Kem Paradovi


důkazní foto


Eric McCaerthy


screen z videa

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Beztak to vede Pepa Mužík...

Správný nighthawkeři s bagrem. Čo sa čudují? Veď všici kradnů. :-D

Brumla:ten tak maximálně kozu za ocas :-D

Furt se něco děje... https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-spanele-zabavili-kradene-staroveke-zlato-z-ukrajiny-za-15-miliardy-238902

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru