Hledači zlata objevili mamutí mládě, první v Severní Americe a teprve druhé na světě

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

V yukonských zlatých polích jižně od Dawson City na severozápadě Kanady bylo objeveno dokonale zachovalé mamutí mládě včetně měkkých tkání či srsti. Je to první kompletní mládě mamuta, jaké kdy bylo nalezeno v Severní Americe, a po sibiřském objevu z května 2007 teprve druhé na světě.

Mladou samici mamuta srstnatého objevil 21. června horník Tavis Ikswaled. Bagrem vybíral bahnité nánosy zlatého dolu Treadstone v Eureka Creeku, když narazil na něco velkého. Upozornil svého šéfa, který ihned zastavil práci a poslal snímek nálezu yukonskému paleontologovi Dr. Grantu Zazulovi. Ten okamžitě rozpoznal mládě mamuta a kontaktovaly dva geology v dojezdové vzdálenosti, kteří místo prozkoumali a mládě vyzvedli.

Podle Zazuly učinil horník nejdůležitější paleontologický objev v Severní Americe: „Má chobot, ocas, malinké uši. Má ten malý chápavý konec chobotu, se kterým mohla škubat trávu. Je dokonalá a je krásná, “ řekl Zazula. A dodal, že geologové, kteří ji našli, spatřili část jejího střeva s travinou. „Tudíž je zřejmé, co dělala v posledních chvílích svého života. Byla pravděpodobně jen pár kroků od matky, ale odvážila se trochu poodejít, jedla trávu a pila vodu, přičemž uvízla v bahně. A ta událost od uvěznění v bahně po její smrt byla velmi, velmi rychlá,“ doplnil závěrem.

Yukonská mamutí samice byla objevena na území národa původních obyvatel Trʼondëk Hwëchʼin, jehož starší ji pojmenovali Nun cho ga, což znamená „velké zvířecí mládě“. V době smrti byla jen asi 30 - 35 dní stará. Geologický kontext naznačuje, že žila a zemřela před 35 000 až 40 000 lety, tedy v poslední době ledové. Permafrost mladou samici uchoval v dobrém stavu i s neporušenými měkkými tkáněmi, od trupu až po špičku ocasu. Celkem je 140 cm dlouhá, o něco větší, než její „druh“ ze Sibiře.

Mamuti srstnatí se vyvinuli z mamuta stepního před 400 000 lety. Podobali se dnešním slonům, měřili „jen“ asi 3,5 m na výšku, vážili 6 až 8 tun. Měli dlouhé zahnuté kly a téměř metr dlouhou srst. Žili na severu a západě Evropy, v Severní Americe a severní Asii v poslední době ledové. Vyhynuli pravděpodobně před třemi a půl tisíci lety, kdy ještě poslední jedinci přežívali na Wrangelově ostrově asi 150 km od Ruského severovýchodního pobřeží. 

Roman Němec

Zdroje: cbc.ca, yukon.ca, wikipedia.org


Místo nálezu


Členové Trʼondëk Hwëchʼin a zástupci vlády Yukonu, dolu Treadstone a University of Calgar s Nun cho ga


Mládě mamuta in situ


Mladá samice mamuta těsně po vyjmutí z bahna

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek, moc zajímavé. :-)

Jo,jo zajímavé ;-) Vlá´do ty už se vidíš jak bys ho telil :-D vlastně mamutil :-D ;-)

Mirdo, to by byla sranda... akorát, že na tohle by mi provázky asi nestačily :-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru