Hledal části zemědělských strojů, místo nich objevil mincovní depot

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

V polské obci Zaniówka byl 26. února náhodně objeven poklad litevských mincí ze 17. století. Nález učinil zemědělec Michał Łotys, který skenoval pole pomocí detektoru kovů, aby našel ztracené součásti mechanických zemědělských strojů. Místo toho objevil keramický džbán s mincemi.

Nelicencovaná detekce kovů je v Polsku v rozporu se zákonem. Proto Łotys okamžitě kontaktoval provinční úřad pro ochranu památek (WUOZ) v Lublinu, který na místo nálezu vyslal archeology. Ti provedli výzkum a zjistili, že poklad byl úmyslně zakopán ve vrstvě podloží na okraji historické zemědělské oblasti.

Z výkopu byl vyzdvižen keramický džbán a fragmenty poškozené zemědělskou činností, rozsypané mince a několik částí látky. Nádoba s obsahem váží dohromady 3 kg. Celkový počet nalezených mincí je asi 1 000, většina litevských korun a šilinků byla uvnitř nádoby typu siwak - tradiční polská forma kameninového džbánu s velkým uchem a širokým hrdlem. V důsledku poškození džbánu se vysypalo 115 jednotlivých mincí, dalších 62 mincí bylo nalezeno v oxidací způsobených slepencích.

V době, kdy byly mince raženy, byly Polsko a Litva sjednoceny v Polsko-litevském společenství, které bylo na svém vrcholu v 17. století s 12 miliony obyvatel jedním z největších států v Evropě. Vnitřní náboženský konflikt a války s Ruskem a Švédskem však společenství narušily a začalo se rozpadat. Tento nález je svědectvím tlaků, které nutily lidi ukládat své cennosti ve strachu před bouřlivými časy.

Podle polského práva jsou všechny takové nálezy považovány za státní majetek. V případě jejich náhodného objevu je třeba tuto skutečnost nahlásit příslušnému úřadu: „Kdo náhodně nalezl věc, která má být archeologickou památkou, je povinen ji dostupnými prostředky zajistit a označit místo jejího nálezu a nález neprodleně oznámit příslušnému vojvodskému památkovému ústavu… Osoby, které archeologickou památku objevily nebo náhodně našly, mají nárok na odměnu, pokud splnily povinnosti stanovené zákonem ze dne 23. července 2003 o ochraně památek a památkové péči.

Poklad nyní prochází důkladnou studií a analýzou v archeologickém oddělení Muzea jižního Podlasí v Białe Podlasce.

Zdroje: wkz.lublin.pl, historia.dorzeczy.pl

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je aspoň pokládek 👀👍🙂

Luxusní nález. Já hledám mince neustále a místo toho kopu části zemědělských strojů :-D

🤭😁 Chudák, musel být ale nešťastný 😁

Se divím, že se v Polsku nechytil export naší kovuchtivé zvěře, sbírání šutrů, nebo kopání písku do akvária :-D :-D :-D

Krásný nález a to je přesně ono poslední dva roky kopu vše.....přijde mi to , že čím horší zvuk v uších slyším i jednostranný či se zvukem železa ...tím lepší nález někdy s jednotkou na klacku jindy v kapse pod Id bordelu 34 - 51 padají AG a ab knofle....kolikrát je zvuk čistý jak lilie a je to traktor příslušenství nebo střepina...

Hrnek 8-)

Hrnek mědi. Samý solidus Jana II. Kazimíra
Litevskou korunu tedy neznám... o:-) :-D
OBI: kovuchtivá zvěř má dobrý čich, ta jde jen po lepším materiálu.
Ani u nás se nestalo že by vyhrabala něco z mědi :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru