Hledal v lese běžeckou trať a našel poklad

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Jeden z nejkrásnějších švédských nálezů z doby bronzové nyní vystavuje muzeum v Göteborgu (Švédsko). Poklad našel kartograf Thomas Karlsson, když v lese hledal novou běžeckou trať. Objevil padesát artefaktů, mezi kterými byly náhrdelníky či náramky. 

Karlsson provozuje běžecký klub na západě Švédska. Vydal se do lesa, aby prozkoumal trasu pro další orientační běh. Narazil na poklad z doby bronzové, který je přibližně 2500 let starý. Poklad obsahuje padesát předmětů. Kromě již zmiňovaných náhrdelníků a náramků také tyčky vypadající jako velký špendlík, které se zřejmě používaly na oblečení.

Nálezce byl šokovaný, že na takové vzácné předměty narazil úplnou náhodou, když hledal novou trasu. I podle švédských archeologů je velmi vzácné objevit takový poklad v lese. 

„V první chvíli jsem vůbec nevěděl, co jsem vlastně našel. Až když jsem se podíval blíže, začal jsem si uvědomovat, že jsem objevil staré šperky,“ zavzpomínal Karlsson. 

Poklad se nacházel vedle skály, což je také podle archeologů neobvyklé. Takové vzácné věci se dříve našly v řekách nebo mokřadech. „Když jsem se podíval dolů na mapu, všiml jsem si kovového záblesku. Myslel jsem si, že šperky nejsou pravé, že jde jen o kopie. Přišlo mně zvláštní, že jsou v tak dobrém stavu,“ uvedl ještě šťastný nálezce.

Fotogalerie zde: jewelry western Sweden

V lese si dal kávu a napsal email místnímu archeologovi. Les se nachází poblíž města Alingsas, asi 48 kilometrů severovýchodně od Göteborgu. Archeologové si myslí, že hromádka šperků mohla být určená jako oběť bohům nebo bohovi. 

„Šperky jsou skutečně ve velmi dobrém stavu. Řekl bych, že většinu z nich nosily ženy, které měly vysoké postavení,“ řekl k pokladu profesor Johan Ling, lektor archeologie na univerzitě v Göteborgu. 

Kromě zmiňovaných šperků obsahoval depot i tyč, která se používala na zkrocení koní. Podobné se v minulosti podařilo objevit v sousedním Dánsku, na území Švédska zatím ne. Podle švédských zákonů je každý povinný oznámit nález takových předmětů, protože jsou považovány za státní majetek. 

Švédská rada pro národní dědictví poté rozhodne, jakou odměnu nálezce obdrží. „Byl by to příjemný bonus, ale není to pro mě až tak důležité. Jsem hlavně rád, že můžu přispět k objevování historie Švédska,“ řekl Karlsson. 

Zdroje: www.bbc.com, https://arkeonews.net/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru