Hledání na východě Evropy

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Tisíce lidí se na východě Evropy baví s detektory kovů. Hledají pozůstatky vojáků Rudé armády, Třetí říše i carského Ruska. Daří se jim také nacházet různé artefakty.


 
Mezi hledače s detektory kovu, kteří cestují napříč východní Evropou, patří i skupina pod názvem Mazovští strážci historie. Bádají po opuštěných lesích i polích. Patří mezi ně stavitel, barman, dělník, úředník i šéfkuchař, který se specializuje na přípravu sushi. Díky této zálibě si může většina z nich alespoň na chvíli odpočinout od hektického života ve městě. Za dobu existence hledačské skupiny se jim podařilo najít zbraně, mince, ale také pozůstatky vojáků, které bylo možné konečně důstojně pohřbít.
 
Nedávno se vydali k česko-polské hranici. Předci některých z nich bojovali během druhé světové války. Například děda pětatřicetiletého Dariusze byl voják, kterého zajali nacisté, a musel dělat otrocké práce. „Celý život jsem obklopený historií. Osud naší rodiny je docela krutý. Otec spáchal sebevraždu, potom jsem hodně pil. Po čase jsem si řekl, že chci změnit svůj život. Šel jsem k psychologovi, který mně poradil, ať si najdu nějakou zálibu. Kamarád mě přivedl k hledání s detektory kovu. Chytlo mě to,“ poznamenal hledač.


 
U hranice si vybrali místo, kde se v roce 1944 střetl Wermacht s Rudou armádou. V roce 1831 se tam postavili polští rebelové proti ruskému carovi a v 17. století tam navzájem bojovaly vojska Ruska, Švédska a záporožští kozáci. Hledači nejprve narazili na válečný příkop, který však někdo vyplenil. „Také můj děda přežil během druhé světové války masakr, a sice v roce 1943 krveprolití, které způsobili ukrajinští nacionalisté. O historii jsme vedli dlouhé debaty, což mě přivedlo k hledání s detektory kovu,“ povyprávěl Alexander, který také patří mezi Mazovské strážce historie. „Moje sestra je navíc archeoložka. Mojí zálibě ale neholduje, radši se o tom moc nebavíme,“ poznamenal ještě.
 
U polsko-běloruských hranic zatím našli jen pár mincí, medaile a šrapnel. Všechny nálezy jsou pro ně však neocenitelné. „Jsou to střípky z našich národních dějin,“ raduje se Dariusz, který pochází z Polska. Mnohdy prochází se svými kamarády i bažiny, kde se rojí hmyz. Když prochází vesnicemi nebo potkají někoho po cestě, tak se poptají na místní historii. „V září 1939 tady bojovali Němci a Poláci. Někteří krajané se vrátili ke konci války, když Rudá armáda tlačila Wermacht zpátky. Vzpomínám si, jak vojáci běželi kolem. Maminka mě před vojáky ukryla na voze mezi prasaty,“ rozpovídal se třeba Jan Demczuk, se kterým hledači hodili řeč.



Posléze se přemístili na nedalekou louku a na malinovou plantáž. Jednomu z hledačů najednou zapípal detektor. „Vždycky jsem v napětí, jestli nenajdu pozůstatky padlého vojáka. Bohužel, tentokrát jsem narazil jen na podkovu,“ řekl Piotr. Před několika lety společně s dalšími kamarády totiž hledal kolem vesnice Bohukały u hranice s Běloruskem. V místech, kde v roce 1941 táhlo několik německých tankových divizí. O tři roky později se tato malá obec znovu ocitla v centru silných bojů během sovětského protiútoku.  Hledači s detektory kovu slyšeli, že mrtvé tenkrát zakopali do velkých jam. Jedno z pohřebišť se jim podařilo najít. Kontaktovali hned úřady, které spustily rozsáhlý výzkum. Zapojila se také německá organizace zabývající se hledáním pozůstatků padlých vojáků. Našly se kostry celkem šestadvaceti lidí.

Z tažení po česko-polské hranici si hledači odvezli vojenské knoflíky z 19. století, šilink z šedesátých let, bronzový medailon z rusko-turecké války (1877-78), nacistickou pomůcku pro čtení map a hezký kus stříbra.

Foto: www.theguardian.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé...děkuji ;-) :-)

Pěkné, přečteno jedním dechem. První věta je švihláá po stránce ČJ :-D :-D :-)

No a jak je to tam s hledáním?Povoleno všem ;-) ?

Nechci tě nejak urazit ale je to članek celkem o ničem.Ja a myslim i většina když klikli na članek čekala spiš jak je to s hledanim na vychode.Legislativa atd.. ;-) :-)

Pěkné

hezké

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru