Hledání válečných artefaktů na Krétě

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Když Hitlerova armáda napadla v květnu 1941 ostrov Kréta, narazila na zdejší odboj. Tento příběh je ale oproti jiným z druhé světové války méně známý. O to víc upoutal pětatřicetiletého hledače pokladů Steliose Tripalitakise, který už nashromáždil desetitisíce artefaktů. Největší řecký ostrov zná snad ze všech stran. Jako průvodce vodí turisty i po památkách, které jsou spjaté s nacistickým obdobím.

Kréta je místo, kde minulost „pronásleduje“ přítomnost. Strategické postavení ostrova ve Středozemním moři vyvolalo nespočet invazí – ze strany Benátčanů, Osmanů až po nacisty. Ti se snažili ovládnout tento ostrov, aby zabezpečili jižní křídlo Wehrmachtu. Německý útok spočíval převážně v nasazení vzdušných výsadkových vojsk.

Obyvatelé Kréty se v obraně připojili k čtyřiceti tisícům britských, řeckých, australských a novozélandských jednotek. Spojenecké síly však německý útok špatně posoudily a po intenzivních osmi dnech bojů se musely stáhnout a vláda nad ostrovem byla najednou v rukou nacistů. Přestože místní bojovali do posledních sil, vším co měli po ruce. A jednoduché to s nimi neměli němečtí vojáci ani po obsazení ostrova. Byli pořád v pohotovosti, připravení kdykoliv zakročit a položit život za svou vlast. To jim vydrželo až do roku 1945, kdy se vzdali poslední Němci a válka skončila.

Toto období mělo značný vliv na zdejší identitu. Dokonce i v těch nejmenší krétských vesničkách najdete nějakou formu vzpomínky. „Pamatuji si, jak v mém rodném městečku Galatás vydali časopis o bitvě, která se tam odehrála během druhé světové války. Výtisk jsem dostal na základní škole, kde je rozdávali. To mně bylo dvanáct let a byl jsem fascinovaný. Ještě větší zájem o historii ve mně pak vyvolala místa spjatá s válkou a artefakty, které jsem postupně nacházel,“ vzpomíná Tripalitakis.

Na Krétě totiž po válce nebylo dost materiálu na stavbu, a tak místní použili prakticky všechno, co našli. Dřevo ze sudů posloužilo na ploty, části letadel na střechy a z přileb udělali třeba květináče nebo misky na krmení zvířátek. „A v některých vesnicích tohle vidíte na domech ještě dnes,“ poznamenal Tripalitakis. Na první hledačský výlet vyrazil v roce 1999. U pobřeží Galatás hledal kusy vraků německých letadel. Hrozně ho to chytlo, a tak na hledačské vycházky vyrážel i čtyřikrát týdně. „Chodím i do hor. Vezmu spací pytel, jídlo, vodu a zdržím se i několik dnů. Naučil jsem se dokonce potápět. Beru sebou také detektor kovu. Akorát je potřeba povolení od úřadů, protože se na Krétě nachází mnoho archeologických nalezišť,“ povyprávěl. Nějakou dobu se zaměřil také na olivové háje, ale mnoho toho nenašel.

Dnes jeho sbírka obsahuje přes čtyřicet tisíc předmětů. V bytě, který sdílí s otcem a snoubenkou, si vyčlenil jeden pokoj. Má tam pušky i kusy letadel. „Hrozně ale chci najít součástky ze starých motocyklů,“ podotkl Tripalitakis. Podobných sběratelů je na Krétě opravdu mnoho. Jen v Galatás desítky. „Společně připravujeme výstavy a vyměňujeme si věci. Mezi mé nejcennější artefakty patří kusy amerických letadel Brewster Buffalo. Do bojů nad Krétou nasadili jen tři kusy. Našel jsem je v moři, byly zakopané v písku asi 100 metrů hluboko. Jejich cena se pohybuje v desítkách tisíc eur. Měl jsem nabídky, ale v tomto případě nechci prodávat,“ říká Tripalitakis.

Před osmi let našel díky detektoru kovu hrob novozélandského vojáka. „Bohužel se mně dodnes nepodařilo zjistit jeho totožnost, přestože jsem prošel snad všechny pluky a jeho DNA analyzovala policie,“ posteskl si hledač.


Foto: www.bbc.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jo, místní civilní obyvatelstvo při invazi naprosto nesmyslně dobíjelo raněný nebo v popruhách zamotaný parašutisty, následovaly represe a popravy...(Masakr v Kondomari)

MichelNey:no Balkán no :)

To MichelNey: Nerozumím... Je válka, někdo mě napadne s úmyslem obsadit moji zem, potažmo mě zabít, když se budu bránit. A když se jako při vniknutí na moje území chudáček zraní, nebo se mu nepovede šikovně přistát s padákem - tak už to najednou není cizí voják, co mě jde zabít - tak mu to ošetřím a pošlu ho zpátky, aby se uzdravil a pak mi přišel vystřílet rodinu? Nevím, co je divného na tom, že se bojuje s parašutisty - jsou to vojáci jako všichni ostatní. Za války se ani na jedné straně nikdo s nikým nemazlil - snad při všech výsadkových akcích obránci likvidovali paragány už ve vzduchu, když měli tu možnost, např. Němci rozstříleli výsadek Spojenců při akci na obsazení mostů bez jakýchkoli serepetiček. Ano, války jsou z určitého úhlu pohledu nesmyslné, ale je známo, že při nich dochází ke spoustě prasáren, z nichž zabití raněného protivníka, navíc agresora, je nejmenší. Nesmysl je to možná s ohledem na to, že potom v odvetě byli zmasakrováni nevinní civilisté, ale to už jsme zase u toho, proč bych tedy měl já brát ohledy, když druhá strana jsou dobytci. A nebránit se proto, že se případně neubráním a pak budu trpět - tak to mi přijde ustrašené a připomíná mi to naši českou povahu, která se projevila při našem obsazení.

Warrior55 ..
Přečti si to znova, psal jsem, že na raněný parašutisty útočilo nesmyslně CIVILNÍ obyvatelstvo (psalo se i o mučení, ale to beru s rezervou).. Mělo to nulovej vojenskej efekt, jen to Němce rozzuřilo a v odvětě popravovali.

Voják má bojovat a civil bez označení ne. Logika. Jinak jsou z toho zbytečně další mrtví...a na Krétě měli spojenci vojáků víc než dost.

MichelNey: rozhodně s tebou souhlasím.Jen jak říkám ten Balkán je specifický.Vždy tam znali jen útlak a zabíjení.A tak to nějak je v nich.

To: MichelNey
Já to četl pozorně a pochopil jsem, jak to myslíš. Jen to prostě vidím jinak. Civilní obyvatelstvo má asi taky chuť pomoci bránit svoji zem, i když tam bojuje za ně i armáda. Partyzánský odboj je asi dost podobná skupina - taky to není armáda a taky za svoji zem bojují. I s tím, že potom přijde odveta.
A jestli měli spojenci na Krétě vojáku až dost? Tak to je věc názoru - pokud prohráli, tak jich asi dostatečné množství nebylo - a to jim pomáhal i ti domácí civilisté.
Ale hádat se tu nebudeme. Zatím se měj. :-) :-)

No, koukám… Takže podle pánů Neye a Kima nemá civilista právo bránit svou vlast :-O . a pokud je chudáček agresor zamotaný v popruzích, je patrně potřeba ho nechat zotavit, přinést mu nějaké občerstvení a počkat až bude bojeschopný…
Bojovat mají pouze označení vojáci, civilista má sedět doma, koukat, jak mu na zahradě přistává nepřítel a čekat, jak to dopadne. Podle této logiky patrně nesmím bránit svůj majetek proti zloději ( na to máme označenou policii), hasit požár svého domu ( na to máme hasiče), léčit se sám ( na to máme doktory)…
Argumentovat nulovým vojenským efektem je hodně nefér - po bitvě je každý generál, ale v okamžiku kdy se kolem snášejí parašutisté, je asi potřeba jednat a ne dumat o tom, co by kdyby. Celkem nechápu potřebu obhajovat zvěrstva Němců podobnými argumenty... :-/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru