Hloubkové testy Tejonu Ultimate, Cortese Ultimate a C.Scope CS6MXi

Kategorie: Detektor kovů Tesoro Tejon , Detektor kovů C.Scope CS6MXi , Detektor kovů Tesoro Cortes

Test detektorů kovů se sondou ultimate

Tentokrát jsme testovali přímo na našem polygonu v Jílovém u Prahy. Myslím, že místní podmínky řada hledačů, co k nám pravidelně zajíždí, zná a tak se možná k místním půdám vyjádří. Obecně lze říci, že lesní půda lepší prostupnost než třeba dvacet let neoraná totálně utemovaná louka. Příliš se ale neliší od většiny polí, která se chodí v okolí.

Test v Jílovém

Testovalo se v lesní půdě. Testovací předměty byly 1 Kčs a maličký Ag 1 Poldík. Na polygonu máme dlouhodobě zakopány 1 Kčs v hloubce 20cm, 25 cm a 30 cm. V testu jsme navíc přidali 1 Kčs do hloubky cca 35-38cm. Drobné stříbro jsme postupně snižovali až do hloubky 25 cm, která byla pro detektory hraniční a hlouběji jsme již nešli. Na videu jsme se také pokusili zaznamenat jaký je rozdíl při použití sluchátek a reproduktoru. Bylo to sice hodně improvizované, ale myslím si, že to má svojí vypovídací hodnotu :).

  1 Kčs 20cm 1 Kčs 25cm 1 Kčs 30cm 1 Kčs 36cm Ag 1 poldik 22 cm Ag 1 poldík 25 cm
Tesoro Cortes Ultimate   A   A   A   A   A   A
Tesoro Tejon Ultimate   A   A   A   A   A   A

C.Scope CS6MXi

  A   A   A    N   A   A - N

Vysvětlivky k tabulce:

A - cíl identifikovaný i v diskriminačním režimu s odladěním železa
A-N - hůře identifikovatelný cíl, přesto již barva, která by se měla vykopat
N-A - cíl je identifikovaný špatně, nebo velice nejistě.
N - žádná identifikace cíle

Videa testu v Jílovém

Test v Českém Rudolci

V rámci klubovky na Brandlíně jsme si zorganizovali i hodně neobvyklé hloubkové testování. Test byl vymyšlen především na otestování nejnovějších sond Ultimate pro detektory kovů Tesoro Tejon a Cortes. Když už se to ale dělalo, otestovali jsme také CS6MXi, Tesoro Lobo ST H.O.T a Golden Mask 4.

Testovalo se na 20 let neorané louce. Myslím, že pro každého bude zajímavé si porovnat výsledky. Navíc se v Rudolci nezakopávalo, ale podkopávalo. Tudíž žádnému detektoru nemohl pomoci "dírový efekt" :).

Testovací mince 1 Kčs 35cm 31cm 27cm 25 cm
Tesoro Tejon Ultimate    N   A   A   A
Tesoro Cortes Ultimate    N   N-A   A   A
Golden Mask GM 4    N   N-A   A   A
C.Scope CS6MXi    N   N   A-N   A
Tesoro Lobo ST H.O.T    N   N-A   A   A

Vysvětlivky k tabulce:

A - cíl identifikovaný i v diskriminačním režimu s odladěním železa
A-N - hůře identifikovatelný cíl, přesto již barva, která by se měla vykopat
N-A - cíl je identifikovaný špatně, nebo velice nejistě.
N - žáná identifikace cíle

Video Český Rudolec

Hodnocení

Testů jsem dělali za posledních 30 dní opravdu hodně a nejenom ty, které jsme natočili. V závěru bych tak chtěl napsat alespoň pár vět ke všem testovaným detektorům a také k sondám Ultimate.

Tesoro Tejon Ultimate

Tejon je myslím jeden z nejlepších "Rellic" detektorů na trhu. Je doslova pověstný svojí citlivostí na dlouhodobě v půdě uložené předměty a stříbrné mince. Detektoru velice sedí i klasické sondy S.E.F od Detechu. Se sondou Ultimate ale nastal další posun a to o cca 10%, pokud bychom způměrovali všechny půdní podmínky. Ve všech hloubkových testech byl Tejon na 1. místě. Pokud bych mohl vypíchnout to hlavní u tohoto detektoru, pak je to obrovská přesvědčivost signálu. Prostě cíl tam buď je a nebo není. Nic mezi tím. Verze se sondou Ultimate je tak další posun k lepšímu.

Tesoro Cortes Ultimate

Asi není detektor, který by sondy Ultimate posunuly o tolik. Jelikož již chystáme test i čistě číslicových detektorů, který na Lovci vyjde na konci května, mohu předem prozradit, že největší nárust hloubky, při použití sondy Ultimate, jsme zažili právě s Cortesem. S klidem si na dosahu můžete připočítat 20%! Navíc, i u přerušovaných signálů na hranici dosahu, má detektor stále chuť zobrazovat vyhodnocení na LCD a neplete se. Dokonce pokud již nedokáže cíl číslicově vyhodnotit a Vy máte na diskriminátoru odfiltrované železo a přesto dostáváte signál (na LCD je pouze nápis "Discriminate"), pak vždy kopejte, protože je to pokaždé barva. Posun je zde tak ještě větší než u Tejona a navíc detektor přidal na přesnosti vyhodnocení.

C.Scope CS6MXi

Myslím, že bych měl hned na začátku napsat, že detektor byl vybaven pouze "základní" sondou 28 cm. To znamená, že co do hloubky byl proti všem ostatním přístrojům v lehké nevýhodě a to nejenom díky menšímu průměru sondy, ale také díky jejímu užšímu profilu. Přesto byly dosahované hloubky velice příjemné a navíc byl detektor nejlepší v separačních testech, které často napovídají hodně o jeho chování v terénu. Speciálně se také testovala jeho citlivost na ty nejdrobnější cíle jak z barevných kovů, tak ze železa a je opravdu skvělá a u železa doslova fenomenální. Pokoušeli jsme se dohledat všechny železné cíle na jednom malém úseku, jelikož je viděla pouze CS6MXi. Detektor je identifikoval správně. V žádném případě se nejednalo o prozvuky a tak se také často stalo, že u připraveného místa jsme díky CS6MXi donekonečna čistili od nejdrobnějších železných cílů. Jelikož detektor chodím už více jak tři měsíce, mohu pouze doporučit si Audio iron nastavovat na číslo 3.

Golden Mask 4

Opravdu hodně hledačů čeká na ucelený test tohoto detektoru. Ten bude bohužel až na konci května. Díky tomu ale bude myslím stát za to a dočkáte se v něm i trochy exotiky. Ohlasy na detektor jsou od jeho uvedení na trh skvělé. Přístroj se povedl po všech stránkách a ve své ceně je to bomba. GM4 má výbornou citlivost a to i při zachování skvělé hloubky, jako je tomu u řady GM3 a 3+. Navíc se ukazuje, že detektor je mimořádně odolný ve feromagnetických horninách a v čedičích, kde za posledních několik měsíců vyhrál snad všechny testování, o kterých jsme se dozvěděli.

Tesoro Lobo ST H.O.T

Ti, kteří hledají nejdrobnější cíle, tento detektor znají a není potřeba ho představovat. Co se citlivosti nebo vyvážení vlivu půdy týče, je to naprosto mimořádný detektor a je skvělé, že verze se sondou H.O.T ještě přidala na hloubce. Díky tomu je detektor daleko universálnější než tomu bylo dříve. Lobo je prostě Lobo a jeho nynější, již čtvrtá vývojová řada ukazuje, že je hodně těžké tento detektor překonat.

Závěr

Všechny testované detektory považuji za povedené a do jisté míry i vyjimečné. I když je rozdíl v dosahu v závislostech na různých půdách, jejich stavu, vlhkosti, množství oxidu železa atd. známé, byly naměřené rozdíly ve výsledcích poměrně velké a myslím, že překvapily každého, kdo se testu zúčastnil. Detektory se testovali ve standartním nastavení s odladěním železa a citlivostí co lokality dovolí tak, aby byl detektor při práci klidný. Je jasné, že se v určitých momentech dá "přešťavením" přístroje dostat ještě hlouběji, to ale nebyl účel tohoto testu. Šlo spíše o to ukázat reálné dosahy v různých prostředích. Na konci května celou akci zopakujeme a tentokrát se zaměříme na číslicové špičky na trhu. Otestujeme detektory kovů Minelab E-Trac a Safari, Garrett ATPro, Fisher F75 LTD a Whites Spectra VX3. Všechny detektory budeme testovat stejně jako to bylo zde za účasti jejich majitelů a pokud možno v jejich nejoptimálnějších nastaveních.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

ES II jsme s Ultimate netestovali. Škoda, myslím že by to bylo stálo za to ;-)

Parádní test, pořád váhám jestli Tejon nebo Cortes :-/

Moc pěkný test, těším se na další ;-)

Pěkný test, ale proč testované detektory mají nasazené velké cívky a CS6MX standardní malou.. proč jste nenasadili na CS6-ku větší cívku, aby to bylo fér :-/...? ...myslím že by to mohlo být zajimavé,nebo kdyby měli tesora standartní cifky...Každopadně nic ve zlym ;-)

Zajimal by me test te cs 6 jetli to byl stary nebo novejsi typ a jetli tam je nejaky rozdil krom odladeni

Jejda nějak mi uteklo že ty detíky jsou ultimate..:(ale i tak by mně zajímalo porovnání cs6mx s tesory s klasickými cifkami :-) Docela by mně zajímalo,co udělá s cs6kou ta větší cífka...

1. Větší sonda nebyla k dispozici
2. Byl to již nový typ čipu na CS6MXi
3. Klasické sondy se bohužel netestovali. Vzhledem k verzím Ultimate u obou detektorů je v podstatě všichni chtějí s v větším 2Dčkem. ;-)

Dnes jsem byl na "svojí" Staré cestě u Prahy, poprvé s cívkou Ultimate, a málem jsem se v tom vedru na snad stokrát prohledané lokalitě ukopal k smrti. Skvělý dosah, skvělá odpověď na železo (tj. skvěle ho přiznává), skvělá separace, lehoučká, tohle je prostě cívka snů (doposud). Stejně jako u Loba už asi nenasadím nic jiného, jako H.O.T., u toho druhého už stěží kdy nasadím tovární základní cívku.

Díky chlapi za vaše testy - odvedli jste kus práce a myslím, že řada hledačů to ocení. Z těch hloubek mi jako kolečkáři běhá mráz po zádech :-D, já se svou 250 a ultimate dosáhnu přesvědčivě na 1kčs ve 23 cm na podobném poli - a to je myslím na acéčko slušné :-)

U toho testu v Českém Rudolci jsem byl, a zkoušel jsem tak Cortese se základní sondou. Musím říct že ten nárust u Cortese se sondou Ultimate je fakt velký a co píše Elmara není přehnaný. Na základě těch testů jsem si taky tu Ultimátku koupil :-) ;-)

Testy jsou hodně zajímavé,ještě by mě zajímalo jak je na tom oproti těmto detektorům GM4.. ;-) :-)

citace: Dokonce pokud již nedokáže cíl číslicově vyhodnotit a Vy máte na diskriminátoru odfiltrované železo a přesto dostáváte signál (na LCD je pouze nápis "Discriminate"), pak vždy kopejte, protože je to pokaždé barva.

Takto se Cortés chová i se základní sondou, když narazí na opravdu hluboký hraniční signál. Souhlasím, že se vyplatí, alespoň trochu odkopat, aby se dosáhlo číslicového vyhodnocení. Ovšem nedá se říct, že je to vždy barva. ;-)

To Fox: právě to je to nejlepší. Pokud je diskriminátor nastavený na úroveň iron, tak i když s ultimátkou již detektor cíl nevyhodnotil na LCD a dával pouze audio odpověď nepletl se. Sonda má evidentně vliv na ještě lepší vyhodnocení detektoru. Ne tady že by se s Cortesem kopalo železo, v tomto směru je myslím AD 180 dosti vyjmečné ;-)

Test skvelej..k ESII ..ultimatku na nem ma muj komplic hledacskej a vesmes jezdime spolu,musim rici ze oproti seftce co kupoval s nim a ultimatce je narust na hloubce tak 1O% vetsi,nektere cile co jsme testovali jako treba soc. kc,nabojnice atd. co nebral seftkou bral hrave ultimatkou,kamos je mega spokojenej i co se tyce vyhodnoceni cile,mruceni zelezo,vrzani folie atd...
To Elmara..nevidel jsem v dalsim testovani ultimatek meho Explorera Se-čko Pro???zajimal by me vysledek co a jak,i kdyz na hloubky si stezovat nemuzu:))

To iceee.shadow: testy na čistě číslicové detektory se sondami Ultimate budeme dělat někdy na přelomu května a června ;-)

jaaa sem to cetl na konci testu Maro jak pises ale je tam jen M.E-trakar:))

To iceee: no Explorerářů je v partě povážlivě málo. Pokud by jsi chtěl můžeš se zůčastnit?

Dobré večír vinšuju......nezkoušeli jste porovnávat (dosah :), prozvuky, boční krytí, separace) ULTIMATE 33 cm vs. NEL 33x30 cm ?

Už to testovalo několik hledačů. Nel sondy nejsou špatné, ale s řadou sondu Ultime bych je nesrovnával.

Mám CS6MX a jsem s ním spokojený. Nachází opravdu malé cíle :-D

silně o tom uvažuji.

to Elmara..testu bych se rad zucastnil,budu si ji muset ultimatku na toho sveho explorera poridit:)

"Detektory se testovali ve standartním nastavení s odladěním železa a citlivostí co lokality dovolí tak, aby byl detektor při práci klidný." Na videích je vidět nastavení citlivosti. Při některých testech je jasně vidět citlivost na doraz, což asi nebude standartní nastavení. To jen tak pro pořádek. :-)

Moc dobrej test. Co takhle ve stejném naladění detektorů porovnat ultimatku a třeba S.E.F. 30x25 ? ;-)

To gonzo23: při nastavení citlivosti vždy postujeme stejně a tobě to mohu jenom doporučit. Vezmu citlivost a nastavím na maximum, detektor se na 99% rozhýká a tak pomalu milimetr po milimetru stahuji na nižší úroveň až do chvíle kdy se uklidní. Vždy tak máš na citlivost nastavenou na nejlepší možnou úroveň.

Na maximum byly nastavené pouze CS6MXi, u ostatních detektorů to možné nebylo.

Hloubkový test sond ultimate na tesorech video 2.- po třetí minutě videa je vidět na nastavení cortéze a sens. je na max. Od 6:10 je tam Tejon, sens. na max., 6:49 cortes, zase max. sens. Tesoro je špička, toto není potřeba.

To Gonzo23: to není maximum. Dá se jít ještě dále ;-) Opravdu ale doporučuji postupovat tak jak jsem popsal o příspěvek výše a neokrát se o hloubku. V podstatě není ani důležite nějak uvažovat nad tím jak moc jsi a nebo nejsi v zesilovačích. Nastavíš na maximum a pak stahuješ až přestane "hýkání". Přejedeš párkrát po čisté půdě a pokud je vše ok, začneš hledat. Když ne ještě znovu trochu stáhneš.

Co se týče Tejona, je pravda že třeba rozdíl v citlivosti nastavené na 6 a na maximum u cíle jako je 1kčs je v podstatě minimální. U menších Agček už to tak uplně není a rozdíl je větší :-). U Tejona tak opravdu platí že se jedná o nastavení citlivosti! :)

Super testik :) GM4 bol testovany s akou cievkou? Rozhodujem sa medzi kupou Tejona a GM4..

Ahoj , super test detiků , jen stále vyhlížím další test s detektory uvedenýmy níže a nevidím. přehlédl jsem ? :-(
"""Na konci května celou akci zopakujeme a tentokrát se zaměříme na číslicové špičky na trhu. Otestujeme detektory kovů Minelab E-Trac a Safari, Garrett ATPro, Fisher F75 LTD a Whites Spectra VX3."""

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru