Hodinky pilota Luftwaffe v prodeji za 200 tisíc

Kategorie: Druhá světová válka , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Vojenské hodinky, které nosili vojáci německé Luftwaffe během druhé světové války, objevila rodina v Coventry, když třídila majetek zesnulého otce. V srpnu budou hodinky v aukci za více než 7000 britských liber, to znamená něco přes 200 tisíc korun. 

Rodina vůbec netušila, že hodinky existují. A už vůbec nevěděli nic o jejich hodnotě. Jejich zesnulý otec William Albert Holyoake, kterému přátelé a rodina říkala Bill, jen zřídka hovořil o svém pobytu v zámoří během druhé světové války.

Nikdy jim neřekl o hodinkách, které měl schované 75 let v šuplíku mezi dalšími německými vojenskými památkami. Až poté, co zemřel, jeho rodina objevila poklady zamčené v zásuvce stolu, které tam uložil po návratu domů v roce 1947. 

Hodinky vyrobila německá firma A. Lange & Söhne kolem roku 1942. Jejich současnou hodnotu odborníci odhadují od 7000 do 10000 britských liber. Na strojku se nachází číslo 211219 a je uložený v pouzdře z nerezové oceli. Hodinky se budou prodávat ve Fellows’ Luxury Watch Sale 8. srpna od 10 hodin.

A. Lange & Söhne vyrobila v letech 1940 až 1945 přesně 6904 takových hodinek. Letecké hodinky vyrobené v této době mají velké rozměry. Ty, které jdou do aukce, mají přesně 55 milimetrů. Hodinky disponují ciferníkem typu B se světelnými arabskými číslicemi. Byly velkou pomocí pro německé piloty zejména během létání v noci.

Piloti by si nastavili hodinky na standardní čas německé námořní observatoře po obdržení signálu z letecké základny. Během mise byla přesnost pro Luftwaffe prvořadá. Piloti dostali před každou misí hodinky a po dokončení je vrátili. Nebyly stálou součástí výbavy pilota, takže jen málo z těchto hodinek se zachovalo a předalo dál.

William Holyoake narukoval do armády 30. srpna 1944. Právě během působení ve střední Evropě v období druhé světové války a po ní získal různé zajímavosti. Jako mladý muž se vyučil ve Alfred Herbert Ltd. V té době to byl jeden z největších světových podniků na výrobu obráběcích strojů. Po službě během druhé světové války se vrátil do svého rodného města Coventry, aby pracoval jako inženýr pro The British Aerospace group.

V aukční síni jsou z hodinek nadšení. „Otevřeli jsme pouzdro a zjistili jsme, že hodinky vyrobila firma Lange & Söhne, což je výborné. Ve spojení s příběhem hodinek jde pro sběratele o lákavou záležitost. Věřím, že se hodinky prodají za skvělou cenu,“ uvedl organizátor aukce Kain Holroyd.

Zdroje: https://usa.watchpro.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Koupil bych,jen mi vadí ten pásek chybějící... škoda

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru