Hranaté AB

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

V hledání se stále považuji za zelenáče. Těším se z každého pěkného nálezu a jak už to bývá tak nejhloupější sedlák má vždycky největší brambory. Obzvláště se to týká mých hranatých AB knoflíků. Stříbrnák najdu postatně častěji, než vytoužený hranatý knoflík. Vlastně se ani nedá vytušit, kde by mohl být. Můžete ho najít poblíž výše položené vesnice, uprostřed lesa či na velké louce. Všechny mé nálezy měly ale jedno společné. Vždy se jednalo o nálezy ve vyšších polohách šumavských lesů. Nálezy jsou tak náhodilé, že z každého hranáče si doslova sednu na zadnici. Poslední knofllajs byl uprostřed lesa, kde bych ho vůbec nečekal. Snad jediná nápověda mohla být poblíž  stará německá vesnice ale záruka, že padne parádní knoflík to rozhodně není.  Odhaduji jejich staří kolem roku 1800.

Dvakrát jsem poblíž těchto knoflíků našel krejcary s uvedým datem. Jak mi říkal občasný parťák ,knoflíky se používaly na zapínaní težkých kožichů. Největší kousek má necelých 5cm a to je již dost na obyčejný knoflík. Jeho tělo je masivní a těžké. Jedinou slabinou je očko. Pouze dva knoflíky mají zachované očko. Ornamenty knoflíků je totožné. Viděl jsem i nálezy s jinou ozdobou podobného typu. Četnost nálezů je opravdu mizivá. Jednou za půl roku mám mimořádné štěstí a knoflík na mne vykoukne ze země. Nikdy jsem ale nenašel dva knoflíky na jednom místě. Tyto knoflíky jsou regionální záležitovost a  údajně se dovážely až z Francie. Na zadní straně knoflíku je znatelné, ruční opracování a  letování očka.  Vím o pár hledačích, co taktéž mají pár kousků. Nikdo je však nechce vyměnit až takovou vzácnou parádu knoflík nadělá. Vím, pořád je to jen obyčejný knoflík ale ani zlatý prstýnek mne tak nepotěšil, jako  nablejskaný hranáč. Inu jsem knoflíkář.

hranáč1
hranáč1
hranáč2
hranáč2
hranáč 3
hranáč 3
hranáč4
hranáč4
hranáč5
hranáč5
hranáč6
hranáč6

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkné,za roky hledání mám hranatý asi jen jeden.

Pecka hranatej sem nekop za deset let :-D

Pěkný kousky👍 možná jeden mám... Chtěl bys ho poslat, když ho najdu?

Romane, dost slušný základ na největší sbírku hranáčů v ČR. ;-)
Jsou parádní.

Tak nemám, teď sem prohlidl krabici s knoflikama a není tam...

Pěkný článek a pěkná sbírka. Tak ať se ti rozrůstá.

Ty jo, knoflíky miluju ale takovej ještě nemám :-/ díky a ať se sběr daří ;-)

zpráva pro hehouse- ahoj , myslím že pár hledáčů má mnohem více hranáčů.
zpráva pro bobíka: díky za pochvalu, však víš , kde rostou.....
zpráva pro vendy17 - á to je škoda, že se nenašel....

Máš to pěkný, jeden jsem někomu daroval a je pravdu, že ta kvalita zpracování a celkový výraz oproti klasickým samodomo ab knoflům je na mnohem vyšší úrovni.
Ať se daří ;-)

Ty jsou prostě parádní, takový kousek bych pod cívkou rozhodně vřele uvítal :-) :-)
Něco málo hranatých knoflíků mám, z AB ale jen asi tři malé pravidelné osmihrany. Bohužel v nedobrém stavu.
Ty tvoje jsou úplně jiná liga ;-)

áno, na AB letování nefunguje, co jsem viděl knofle s letovamým očkem, z 99% očko chybí a odpadlo to kompletto i s cínem, proto je lepší technologie očko zalít přímo do knoflu
- tu je to vymyšleno tak, že se odlil polotovar s důlkem a ten se pak zalil se vsazeným očkem - snad cínem, ale jak vidíme, zase to nějako nefunguje, výplň odpadla celá, k tomu AB to nechytlo - to když už, tak tu díru měli udělat s hlubší drážkou po obvodu, ať tam ten cín drží
- těžko říci, jestli by pomohla kyselina, nebo to měli málo nahřátý, to letování se prostě na AB neosvědčilo
- AB jsem našel většinou ty vypoukliny, zdobených hodně málo, hranatý ani jeden, takže díky za podívání

Těch mám náhodou stejně jak zlaťáků 8-)

Krásné knoflíky a parádní klubovka.👍😉

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru