Hrnec

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

V šoku byli polští archeologové, kteří v prosinci na kukuřičném poli objevili hliněný hrnec. Byl po okraj naplněný středověkými mincemi. Celkem jich napočítali zhruba 6500. Za to šlo koupit třeba i celou vesnici. Podle předběžné hypotézy patřil hrnec s mincemi polskému šlechtici.

Uvnitř hrnce se nacházelo asi 6500 stříbrných mincí z 11. a 12. století našeho letopočtu. Poklad archeologové našli ve vesnici Słuszków. Kromě toho vykopali i několik prstenů. Podle archeologů jde o jeden z nejzajímavějších objevů v historii Polska.

Je to už podruhé, co vesnice Słuszków upoutala pozornost archeologů. Už před druhou světovou válkou v roce 1935 se našel podklad ze saské éry. Šlo o 13 061 mincí a další stříbrné předměty. Tento poklad byl pohřben někdy kolem roku 1100, obsahuje především denáry. Dnes je vystavený v regionálním muzeu ve městě Kališ.

Archeologové se do vesnice Słuszków vrátili letos na podzim, aby vyfotili místo, kde se poklad našel. Dali se do řeči s místními farmáři, kteří je přivedli k novému objevu. „Podle oficiální verze se měl další poklad nacházet na křižovatce u tří pozemků v severní části vesnice. Tato informace se ukázala jako nepravdivá, a tak se naše pozornost soustředila na pole blíže k silnici,“ uvedl archeolog Adam Kędzierski.

Jakmile archeologové objevili správné místo, stačilo jim k nalezené pokladu pouhých 48 hodin. „A našli jsme hrnec až po okraj naplněný denáry. Je to cenný poklad pro nás archeology, historiky i muzeology,“ poznamenal Kędzierski.

Kromě již zmiňovaných věcí našli archeologové také dva zlaté snubní prsteny. Na jednom z nich je vyryto: „Pane, pomoz své služce Marii.“ Podle odborníků zřejmě patřil sestře rusínské princezny, ale stále není úplně jasné, proč byl poklad pohřbený zrovna v Słuszkówe. (pozn. Rusíni a Rusíni jsou latinská exonyma, která se dříve v západní Evropě používala pro předky moderních východoslovanských národů, zejména Rusů s náboženským původem ve východní pravoslavné nebo rusínské uniatské církvi).

„Víme, že v té době byla manželkou krále Boleslava Wrymoutha rusínská princezna Zbyslava. Podle dostupných písemných zdrojů měla mít sestru Marii, která se provdala za Piotra Włostowica. Obecně se věří, že Maria byla dcerou kyjevského prince Izjaslava Jaroslaviče,“ uvedl historik Adrian Jusupović.

Mince s prsteny zřejmě Włostowic ukryl, když musel v roce 1146 uprchnout z Polska. Nakonec byl stejně zajatý, zmrzačený a přišel o oči. Zemřel o sedm let později. Situace vygradovala ve válku mezi Vladislavem a jeho bratry.

Zdroje: www.express.co.uk, www.thefirstnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O :-O

Mají recht Poláci 👍, taky začnu kopat celé hrnce.
Po těch jednotlivých kusech to jde fakt pomalu 😂😂😂

Super. :-O :-O :-O :-) :-)

Tomu se říká nádhera !!!!

Krásný nález. :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru