Hrob Napoleonova generála

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Charles Etienne Gudin patřil mezi významné Napoleonovy generály, důležitou roli sehrál také během revoluce. Zemřel na následky vážných zranění, které utrpěl v roce 1812 během známého tažení proti Rusům. Jeho ostatky se ale nepodařilo více než dvě stě let najít. Archeologové před pár dny oznámili, že hrob pravděpodobně objevili ve Smolensku.

Archeologický tým tvoří odborníci z Francie a Ruska. Pozůstatky nalezli pod tanečním parketem zábavního parku ve Smolensku, který vznikl za komunistického režimu v místě, kde se dříve nacházela pevnost. Archeologové jsou přesvědčení, že skutečně našli hrob vlivného generála. Gudin, který celý život strávil v armádě, byl Napoleonovým blízký přítelem už od dětství. Padl přesně 22. srpna 1812 během neúspěšného tažení do Ruska. Podle historických záznamů Gudin zemřel poté, co mu byla amputována levá noha.

Podle vědců jsou na pozůstatcích patrná stejná zranění, která podle dochovaných informací francouzský generál utrpěl. Existuje tak vysoká pravděpodobnost, že v nalezeném hrobě byl skutečně pohřebný Gudin. „Zemřel ve věku 44 let poté, na následky zraněních poté, co ho zasáhla dělová koule. Patrná zranění na kostech odpovídají těm, které měl Gudin. Levou nohu mu amputovali nad kolenem, na pravé měl také stejně popsanou jizvu. Tu mu totiž také rozdrtila dělová koule,“ nastínil archeolog Pierre Malinovsky.

Gudin byl skutečně významným mužem v životě francouzského vojevůdce a státníka, jak popisují dochované historické prameny. „Napoleon byl jeden z posledních lidí, kteří Gudina viděli naživu. Jde o prvního generála z napoleonské doby, jehož pozůstatky jsme našli,“ konstatoval archeolog Malinovsky. Napoleon dokonce popisuje ve svých pamětech, jak mu spolužák z vojenské školy doslova vydechl v náručí.

Tělo vlivného generála bylo sice pohřbeno ve Smolensku bez uniformy a vyznamenáních, srdce ale odvezl do Paříže, kde podle Gudina pojmenovali jednu z místních ulic. To vše na pokyn samotného Napoleona, který si „svého“ generála skutečně vážil.

Gudinovo jméno pak vytesali na Vítězný oblouk, jeho busta je vystavena ve Versailleském paláci. Vědci se nyní pokusí z pozůstatků získat DNA a porovnají ho se vzorky generálových potomků. Jeden z nich kvůli tomu přijel do Moskvy. Na výsledky si ale musíme ještě několik měsíců počkat. „Nález pozůstatků je historickou chvílí nejenom pro mě a kolegy z archeologického týmu, ale také pro Francii a Rusko,“ myslí si Malinovsky.

Podle historiků bylo ve Smolensku pochováno také tělo generála Antona Skalona, které se doposud nepodařilo najít.

Zdroj: www.archaeology.org, www.reuters.com, www.frenchempire.net, www.szoljon.hu, www.crimerussia.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je super

Viky, díky za zajímavý článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru