Hroby válečníků v Polsku

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové objevili na jihu Polska hroby válečníků, které jsou asi dva tisíce let staré. Těla byla zpopelněná a pohřbena se zbraněmi. Konkrétně s meči a kopími. Hroby objevili archeologové, kteří v dotčené oblasti od jara letošního roku prozkoumávají zdejší pole.

Nejprve archeologové našli spálené kosti, a tak se rozhodli, že v dané lokalitě zůstanou a budou kopat. Na ploše 200 metrů čtverečních nakonec vybádali okolo dvou desítek hrobů. „Nevíme zatím úplně přesně, kolik těl bylo na místě pohřbeno. Výzkum je zatím v počátcích,“ uvedl vedoucí archeologického týmu Jan Bulas z Archeologického ústavu Jagellonské univerzity.

Hroby jsou poničené a pozůstatky rozmetané takřka po „celém“ poli. „Značně poničené jsme našli i samotné zbraně. Jsou silně zkorodované, často nalézáme jenom fragmenty. Až po bližším zkoumání jsme zjistili, že jsem našli například kusy mečů,“ poznamenal Bulas.

Archeologický tým našel celkem čtyři meče, devět špiček oštěpů a nějaké další kovové trojúhelníkové předměty, které zkoumají. „Zatím s určitostí nemůžeme říci, k čemu sloužily. Možná k ohraničení prostoru pohřebiště pro jednotlivé rodiny. Podobné kousky se nalezly i na jiných pohřebištích na jihu Polska. Pochází ze stejného období a jejich funkce je také nejasná,“ nastínil Bulas.

Kromě úlomků železných zbraní našli archeologové fragmenty keramických nádob. Archeologové se domnívají, že mrtví válečníci žili v období takzvané převorské kultury, která se datuje od 2. století před našim letopočtem až do 5. století. Vyskytovala se v dnešním centrálním a jižním Polsku. Později se rozšířila i na Slovensko a Podkarpatskou Rus. Místní obyvatelé vynikali výrobou železa.

Podle Bulase mohli válečníci patřit i k takzvaným lugijským kmenům, které se objevovaly v Evropě od roku 100 před naším letopočtem až po rok 300 a měli keltské kořeny.  Žili v oblasti mezi dnešním východním Slovenskem, jižním Polskem a západní Ukrajinou. Stejnojmenný kmen obýval také jižní část Sutherlandu v Skotsku. Kmen byl podle všeho pojmenovaný po keltském bohu Lughovi, který byl spojovaný se slavností dožínek Lughnasa.

Plocha, kterou nyní archeologové zkoumají je velká asi jako ragbyové hřiště. Tedy okolo jednoho hektaru. „Pokud to bude možné, chceme pokračovat ve výzkumu dané oblasti na jihu Polska i v následujících letech. Jsme přesvědčení, že najdeme další zachovalé hroby,“ uzavřel Bulas.

Zdroj: www.express.co.uk, www.thefirstnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru