Internetové zdroje při hledání s detektory kovů

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy

Internetové zdroje

Jistě každý z nás někdy hledal zajímavé lokality v okolí svého bydliště na internetu. Sám internet jako zdroj informací používám velmi často, člověku stačí pohodlně sedět doma a ne běhat po archivech. Kde žádané informace naleznout a jakými metodami z nich čerpat se pokusím nastínit v následujícím článku. Vzhledem k tomu, že bydlím v blízkosti Hradce Králové, budu používat webové stránky zaměřené na Východočeský kraj, často však naleznete jejich verzi i pro kraje jiné a tímto se můžete inspirovat. Všechny servery a jejich funkce samozřejmě neznám, tak prosím o vyjádření ostatních k tomu, co vše lze využít. Jako „mincičkář“ a hledač starších artefaktů se zaměřuji na studium, kde kdo bydlel,  co a od kdy v tom místě existovalo a zaniklo. K tomu mi často pomůže první věc a to:

Kronika

Snad každá obec má kroniku, někde lépe, někde hůře vedenou. Přístup k ní však nebývá jednoduchý, prokousání se k těm zajímavým informacím stojí mnoho času a delší studium originálu je téměř vyloučeno. Naštěstí můžeme využít služeb digitálního archivu. http://vychodoceskearchivy.cz

Ovšem tento archiv pomůže jen Východočechům, jak je to v jiných krajích nevím, avšak snad toto poslouží jako inspiraci jiným, aby podobným směrem pátrali po archivech ve svých krajích.
Pro jednodušší práci použijeme podstránku: http://vychodoceskearchivy.cz/stare/digi/index.htm

Bohužel aplikace, na které je založena stránka, běží pouze v Internet Exploreru a po stažení IE Viewer 1.3.7. a novější. Vybereme příslušný kraj, najdeme obec a pak již můžeme studovat. Obyčejně zde nalezneme podrobné informace o historii obce, majitelích, nálezů z dob „prehistorických“ a pokud máme obzvlášť štěstí, tak výpisy z urbářů a berních rul. Jména majitelů gruntů, velikosti pozemků, roky, kdy grunt byl z důvodu výběru daně, prodeje, vyplenění, vyhoření… Tyto údaje bývají doplněny i číslem popisným ze stabilního katastru (o něm později).  Grunt je větší obydlí s více polnostmi, po něm následuje chalupa a barák. Obzvlášť plodná bývají pole hned za domy, když naleznete místo, kde stál poplužní dvůr (hlavní příjem majitele vsi) máte téměř jisto, že domů nepůjdete bez stříbrňáku.

Mapy

Archivní mapy

Vím, že ve vsi byl poplužní dvůr, pár gruntů zapsaných již v 1. pol. 16. stol. a dokonce i přibližnou polohu tvrze, mlýna, středověké hospody. Jak tyto místa naleznu? Často známe jen místní názvy, které nedokážeme přiřadit k lokalitě. Použijeme právě stabilní katastr, jehož tvorba pobíhala přibližně v letech 1826-1843. Pomůže nám tato stránka: http://archivnimapy.cuzk.cz/

V menu vybereme „stabilní katastr“ a mapu přiblížíme tak, až rozeznáme jednotlivé katastry.

mapy

Nyní klikneme na „Výběr území“ a následně kliknutím do mapy katastru se objeví pod mapou panel s naskenovanými listy. Naskenované jsou vždy alespoň otisky, přibývají i skici. Na skicách nalezneme tužkou poznamenané majitele a hlavně místní názvy. Při kliknutí na otisk/skicu je v pravém horním rohu uveden kód, pod kterým si můžeme daný list objednat (25Kč/jeden list).  Na stránce kód /viz níže/ zadáme a můžeme skici objednat, doporučuji použít z 3místného kódu jen první část. Vyhledáte tím veškeré skici z daného katastru najednou. Po registraci jdou zakoupit ve vysoké kvalitě.

http://geoportal.cuzk.cz/%28S%28judtxefop5rt1f45yci3qx55%29%29/Default.aspx?mode=Metadata&head_tab=sekce-01-gp&menu=12

GIS

http://gis.kr-kralovehradecky.cz/

Velmi šikovný mapový systém. Pro obecné prohlížení stačí vybrat „správní členění“ a hledaný katastr. Další hrátky jdou pod položkou „digitální model terénu“. V panelu vypněte „rastrové mapy“ a zůstane vám jen šedobílé 3D zobrazení terénu. Přemýšlíte o tom, jak vedou zaniklé úvozové cesty? Jak vypadala soustava dnes zaniklých a zarostlých rybníků? A kdo by hledal za tmavým bodem tvrziště(viz obr)? Samozřejmě takový bod sám nic neřekne, je třeba písemných zdrojů a není nad to lokalitu navštívit.


 
Další položky v menu, které nás zajímají, nejsou označeny a nalézají se pod „Barevnou hypsometrií“. První skrývá „Expozici svahů“. Zde zjistíme, jakým směrem se nám lokalita svažuje. Další pole je „Sklonitost terénu“. Pro hledání staršího osídlení jsou tyto pomůcky nezbytnou součástí. Snad jen doplním, že po nalezení takové lokality je konzultace s archeologem samozřejmá.

Vojenská mapování

http://oldmaps.geolab.cz/

Nesmírně užitečné mapy.  Prohlížením map z jednotlivých období jsem strávil desítky hodin. Ovládání je jednoduché, upozorním jen na objekt, kterého si doporučuji všímat.

Čtverec na mapě značí nejčastěji poplužní dvůr. Dvůr je na svém místě většinou již od založení vsi. V těsné blízkosti dvora se nacházela i tvrz. Lehce si to ověříte procházkou hned za stodolami (pokud se zachoval), naleznete-li větší množství keramiky, jste na správném místě. Domů bez Ag nepůjdete :)

Fotomapy

http://mapy.cz/

Zde kromě fotomap, turistické mapy, nalezneme i 2. vojenské mapování. Jak si s tímto mapováním pohrát radí kolega Rellik zde: http://rellik.profitux.cz/?page=mapy

Rychlejší ale ne tolik efektivní metoda zjištění jak vedla daná komunikace na 2. voj. mapování je v menu mapy.cz pod položkou „Plánování a měření trasy“ a v podmenu „Ruční měření“. Označíme si cestu, objekt na vojenském mapování a přepneme poté do fotomapy.

Čtení ve fotomapě rozebírat nebudu, na toto téma je řada odborných publikací. Tak jen obrázek. Tvrz s několika příkopy.

Google Earth

http://www.stahuj.centrum.cz/internet_a_site/ostatni/google-earth/

Známá mapová aplikace. Nabízí stejnou fotomapu jako mapy.cz. Ale možnost rotace o 360° , změna sklonu pohledu, imitaci denní doby a další  funkce přijdou vhod. Člověku poté leccos dojde na co při přímém pohledu nepomyslel.

Fotomapa z 50.let

http://kontaminace.cenia.cz/

Užitečná fotomapa z počátku 50. let ještě před rozoráním mezí se nalézá zde:

 

Zaniklý dvůr uváděný ve stabilním katastru. Díky porovnání map je jeho poloha jasná.

Závěr

Využitím výše jmenovaných prostředků a porovnání mezi sebou lze dojít k řadě velmi zajímavých zjištění. Přeji hodně štěstí…

Azaz163 (skala.jenik@seznam.cz)
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Já jako válkař používám hlavně mapy z kontaminace z 50.let. 8-)

Hezký článek,nové info se vždycky hodí!!Jen škoda,že po otevření http://vychodoceskearchivy.cz
a rozkliknutí složky Jičín se mi nezobrazí žádné kroniky,jako je tomu třeba u Hradce nebo Trutnova.Složka je prostě prázdná :-( .

Pěkné shrnutí. Užitečný mapový server je http://geoportal.gov.cz/web/guest/map , obsahuje základní mapy na jednom místě.

Marous: Je to odvážné ale pokud máš lokalitu plnou ne jen "hnojné" kultury ale keramiky právě ze zaniklého dvora tak je to jistota. Je také fakt, že já beru v potaz jedno hledání jako 6-10h...

Díky za článek. ;-)Pár námětů k nočnímu vysedávání u PC. ;-)

Mooc pěkné..už jdu hledat.. :-D

Zkusim uvidim :-)

Hezký a užitečný článek! :-)

Pěkný článek, zase jsem o něco chytřejší! :-)

Přestože taky pracuji s mapami, tak se pořád dozvídám něco nového. Díky za článek!

parádní shrnutí internetových zdrojů :-)

supr dík za radu

Jjo, kvalitní teoretická příprava nese ovoce, jen člověk musí vědět, co a kde na těch mapách hledat. Je škoda, že těch digitalizovaných kronik není víc, např. z Rychnovska, který mě zajímá nejvíc, jsou tam kroniky jen tušim tří obcí.Ale dobrý jsou třeba sborníky vlastivědných a historických prací (u nás pod jménem Orlicko a podorlicko vydává Muzeum orl. hor, na jehož webstránkách lze najít všechny články a práce zde zveřejněné) nebo publikace, vydávané městskými muzei. A samozřejmě klasika, pan A. Sedláček a pan T. V. Bílek. A berní rula. A když už jsme u toho, neznáte někdo toto: Soupis a mapa zaniklých osad v Čechách od F. Roubíka? Vydáno r. 1959. Na tuhle knížku se osvolává spousta autorů a strašně rád bych se do ní podíval, nebo si ji okopíroval, nebo nejlíp koupil, ale netuším kde.

Moc pěkný článek. Děkuji za práci, kterou sis s jeho napsáním dal a za rady, které se ostatním hledačům (včetně mé osoby) určitě hodí. Opravdu děkuji.

Pěkně zpracované, dík :-)

Děkuji autorovi za pěkný článek.Také nechodím na "blind" a před tím,než někam vyrazím poctivě studuju vše dostupné o danné lokalitě.Zatím se mi to vždy vyplatilo a i když jsem třebas vůbec nic zájmového nenašel,vždy mě to alespoň posunulo dál ve znalostech historie dané lokality.Ty mapy jsou skvělé,sám je používám a jsem rád,že se povědomí o nich dostane i k dalším hledačům!Takže,lovu zdar! :-D

ahoj nepredelaly ty katastralni mapy nemuzu se do nich dostat :-(

Koukněte na Poláky,jak detailně mají laserové skenovaní reliéfu země,to by se hledalo,kdyby to bylo i u nás.
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&&gui=new&sessionID=1692514

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru