Jak číst display u Minelabu E-trac

Kategorie: Detektor kovů Minelab E-Trac

Pojdmě dát sbohem pověrám o složitosti Minelabu, které občas můžeme slyšet na webu a začněmě třeba s tím co na první pohled zaujme při pohledu na detektor kovu Minelab a tím je displaj. V podstatě je to taková pomůcka navíc pro nás, kteří jsme si digitály od Minelabu oblíbili. Na displeji je na první pohled docela hodně informací, jak o nastavení samotného detektoru, tak o samotném cíli pod sondou. Nechci aby se tento článek tvářil jako převratné médium, plné technických výrazů, které by nepochopil ani sám tvůrce, ale pokusím se nastínit všechny fakta „srozumitelně- lidskou řečí“, tak abych to pochopil i Jarda z Horní-Dolní. Omlouvám se Jaroslavům jestli jsem se jich dotkl, jméno Jaroslav je nádherné a ušlechtilé, kdybych náhodou zplodil dalšího syna, bude to samozřejmě  Jaroslav, abych odčinil to co jsem napsal a jen v skrytu duše doufám, že neexistuje ves Horní-Dolní, to bych se tam červenal itam, kde slunce nesvítí. Tak tedy vzhůru na ten zmíněný displaj E-tracu.
V rychlosti jednoduchý popis vyobrazení na displeji a pak se blíže podíváme na jádro pudla, tedy na vyhodnocení cíle a hlavně na to, co o o cílech pod sondou prozradí obrazovka.

Vezneme to z leva doprava a pěkně od vršku:

LCD detektoru kovů Minelab E-Trac
 
Zcela vlevo nahoře je
-    Symbol stavu baterie
-    Následovaný symbolem sluníčka, což je osvětlení displeje
-    Dalším symbolem je připojení k počítači pomocí USB
-    V pravo nahoře je číslo zvoleného programu
 
V druhém pomyslném řádku zhora je:
-    Vyčtvercovaný kruh – což značí automatické nastavení citlivosti, pokud jste nastavili citlivost manuálně kruh seVnám nezobrazí.
-    Další je nějaké číslo 09-10 – to není datum výroby, ale číslo, které prozrazuje informace o cíli pod sondou.

První dvojčíslí je Ferocita (množství železa, čím vyšší číslo tím více obsaženého železa). Druhé dvojčíslí označuje kontuktivitu (conduct), tzn. povrchovou vodivost cíle. Nízké číslo = malá povrchová vodivost, jako např. kousky alobalu, drobné mincičky, řetízky, naušničky, bročky apod. Vysoká čísla označují větší cíle např. velké mince, omnia víčka, kusy hliníku, težší rybářská olova, stříbrné prsteny apod.
Pod symbolem zapnutého automatu (vyčtercovaný kruh) je číslo 16, což znamená nastavenou úroveň citlivosti (max je 30). Pod číslem 16 jsou dva sloupcové grafy, ato nastavená úroveň citlivosti a doporučené nastavení citlivosti podle mineralizace půdy.

Uprostřed je velký obdélník, který je jen a pouze určen pro grafické vyhodnocení cíle a nastavení úrovně diskriminace (to je ta černá oblast uvnitř obdélníku). A ten je asi to hlavní čemu se chci následně věnovat.

Zcela vlevo je informace o hloubce cíle pod sondou, pokud je malý čtvereček v tomto sloupečku zcela dolů, jak vidíme na obrázku. Odpovídá jeho hloubka zhruba 30 cm, ovšem je nutné si uvědomit, že ten přepočet hloubky ovlivněn velikostí cíle. Uvedená hloubka 30 cm odpovídá minci o průměru asi 2,5 cm(v konduktivitě odpovídá tato velikost mince zhruba číslu 16, např. 12-16). Tzn., že větší předmět (vyššíčíslo konduktivity), než zmíněná mince o průměru 2,5 cmse bude znázorňovat plytčeji a naopak menší předmět hlouběji. A teď si řeknete no tak, k čemu mi ten ukazatel hloubky vlastně je, co já vím jak velký je předmět pod cívkou, no a vidíte taky by jsme mohli zbořit první mýtus. Řeknete si jak to, nechápu jak asi, no jednoduše. Pamatujete na ty čtyři čísla 09-10 uprostřed displeje?  Napovím Vám- druhé dvojčíslí  (09-10) ukazuje povrchovou vodivost cíle, takže v podstatě Vím naprosto vše, jak velikost cíle pod sondou, tak odpovídající hloubku. Je jen potřeba číst displej v širším kontextu a dostanu o hodně více informací, než když vše budu číst odděleně. Ale je to jen otázku zvyku a pár nachozených kilometrů, pak vše nejednou dostane svůj význam a vy pochopíte jednoduchost a krásu E-traku.

V podstatě je to u všech detektorů na světě, a jako v životě pořád se musíte něčemu novému přiučit, aby jste se posunuli kupředu a v tom je ta krása. Vzpomeňte si na své začátky v autoškole, je to podobné, zprvu jste vyklepaní jak startky, toliko páček, pedálů, čudlíků a po pár kilometrech zjistíte, že je to jednoduché, dnes už ani nepřemýšlíte který pedál zmáčkout, jde to tak nějak  automaticky, je to jen naučená dovednost, svalová paměť, nebo jak tomu chcete říkat, ale ten princip učení  je stejný, jako s novým detektorem. Znám hodně lidí, kteří E-trac a potažmo všechny FBS (multifrekvenční detektory) od Minelabu považovali za velmi složité a teď, když  stroj „umí chodit“  a ví co tyto detektory dokáží, tak by ho nikdy za nic nevyměnili. Samozřejmě každý detektor má své mouchy, to bych lhal,kdybych tvrdil, že né, opravdu každém stroji se něco najde, co je pihou na kráse, neexistuje naprosto dokonalý detektor, který je absolutně bez chyb a navíc by Vám řekl: tady kopej v hloubce 40 cm jsou 4 zlaté prsteny s 18 karátového zlata s půlkarátovým briliantem.

Tím jsem chtěl říci, že každý stroj jakmile pochopíte jeho řeč a cvrlikání, máte vyhráno. Nikdo se mistrem nerodí, nýbrž se postupem času a učením mistrem může stát.

Trošičku jsme odbočili a já se nějak ponořil do svých začátků, ale pojďme k tomu oč nám jde především.
Už jsme si něco pověděli o vyhodnocení číselné hodnoty, kdy jsme  si na čísle 09-10 demonstrovali, že první dvojčíslí je obsah Fe a druhé dvojčíslí je konduktivita, tedy povrchová vodivost (malé cíle = nízká čísla, velké cíle=vysoká čísla). Tím jsme si ulehčili práci, protože těd víte, že detektor pracuje se dvěma veličinami- FE-CO (09-10) a na základě těchto hodnot cíl vyhodnocuje a převádí jak do číselné hodnoty, tak zárověň do grafické podoby. Číselná podoba je lehce reprodukovatelná (09-10), ale jak je to vlastně s tou grafickou podobou onoho čísla (09-10). Je to jednoduché, ale začněme od píky a vysvětleme si ten velký obdelník na displeji podorobně, jakmile to zvládneme, uvidíte jak vše do sebe pěkně zapadne.

LCD detektoru kovů Minelab E-Trac

Aby bylo zcela jasno, rozdělíme si obdélník, který vidíme na displeji do dvou rovin. Nejprve horizontálně (podélně) a pak horizontálně (příčně).  To první horizontální rozdělení nám bude znázorňovat hodnotu FE a druhé rozdělení (vertikální) nám znázorňuje hodnotu CO. Už víme že detektor pracuje ve dvou rovinách FE – CO (09-10) a tyto dvě roviny nám znázorňuje obdélník na displeji.

Instruktaz LCD pro Minelab E-Trac


        
Rovina FE znázorňuje obsah železa ato tak, že čím vyšší číslo, tím větší obsah železa. Tzn, že číslo 30 je opravdu čisté železo a podle toho také můžete nastavit diskriminaci, já si většinou nastavuju diskriminaci železa na hodnotu 25. A ještě jedna položka nám souvisí s hodnotou Fe a tím je audio. Pokud chodíte ve Ferous (Fe) je výška tónu ovlivněná hodnotou Fe. Prakticky je to tak, že hodnota Fe 30 má hluboký tón a čím nižší číslo Fe tím vyšší tón.  Zvuk nám tedy kopíruje hodnotu od spodu (Fe 30, hluboký tón) směrem nahoru (Fe 01, vysoký tón). Jeden poznatek z praxe pod hodnotou Fe 01 se většinou skrývá přepálená škvára, prorezlé vršky od piva a velké hodně prorezlé železa z hloubek, tam se číslo většinou pohybuje kolem hodnoty  01 – 40 (Fe-Co). Oxidy železa diametrálně pozmění vlastnosti železného předmětu, proto tohle nesmyslné číslo.

Rovina CO pracuje obdobně, jen jako veličinu požívá povrchovou vodivost kovu. Číselná řada začíná na čísle 01 a končí hodnotou 50. V praxi je to tak, že číslo CO odpovídající hodnotě 01, znamená malou povrchovou vodivost a většinou jde o menší cíl (broček, alobal) a čím vyšší číslo CO, tím pádem také vyšší povrchová vodivost, potažmo větší cíl. A zase si podle toho můžete nastavit diskriminaci a audio tón. Poku chodíte v konduktivitě (audio CO), tak tón se také podle čísla CO bude měnit. Tady je to tedy zleva doprava, tzn., že hluboký tón začína na hodnotě Co 01 a čím vyšší hodnota CO(až 50), tím pádem také vyšší tón uslyšíte.  Nechme teď audio vyhodnocení a vraťme se k displeji. Na obrázku je vidět jak se zobrazí hodnota FE-CO (09-10) v grafické podobě. Tato hodnota je displeji reprezentována v podobě malého čtverečku s křížkem uvnitř. A tento křížek je vlastně pomyslným protnutím obou rovin (FEaCO). Znáte to ze školy, všichni jsme měli geometrii, můj „velmi oblíbený předmět“, kdy jsme na grafu protli rovinu  X s rovinou Y a v místě kde se obě roviny protli, jsme zakreslili nějaký výsledný bod a na displeji Minelabu  je to úplně to samé, jen rovina X je označena Fe a rovina Y se značí CO.

Vidíte, že žádná věda to není, jen si vzpomnět co nás to vlastně v té geometrii ve třetí třídě ZŠ vlastně učili. Nejdůležitější základ je za náma a další nastavení Etracu je hračka, těch pár hodnot co se u Etracu nastavuje přes menu detektoru sice podstatně ovlivňuje výkon stroje, ale je to už brnkačka. To vyhodnocení cílů je alfa-omega všeho a od něj se odvíjí celé další nastavení, na které se podíváme příště.

Samozřejmě, že vyhodnocení v terénu není vždy jednoznačné protože je vše ztíženo jak uložením předmětu (někdy je minci na štorc a povrchová vodivost bude jiná, než kdyby ležela na placku), jindy je číslo ovlivněno blízko ležícím železem, nebo je předmět hlouběji, apod, ale tohle  vše se naučíte rozpoznat jen praxí a opravdu to jde, jen je potřeba trocha času a né po první m týdnu Etraca prodat a koupit si stroj co pípne tak kopu. Kdo chce podstatně víc od detektoru, taky proto musí víc udělat, otrochu více se naučit a pochopit detektor co nám říká. Jakmile této úrovně pochopení dosáhnete, budete velmi a velmi spokojení. Chápu, že každý tohle nechce prodělat a „hudbu z Marsu“ nepochopí, ale to je na každém jaký detektor si zvolí. Znáte to rčení sto lidí, sto chutí a proto je i trh i tak bohatý a Vy můžete volit podle vlastní chutě.

Na závěr uveřejním malý taháčekdo začátku v podobě grafického schématu displeje, rozděleného barevně, ale neberte to jako dogma, vždy není vše jednoznačné jak by se zdálo. Snad to začátečníkům trošičku pomůže do začátku.

Detektor kovů Minelab E-Trac

Grafické zobrazení

Červené pole je železo
Světle zelené pole jsou zajímavé cíle (měď, stříbro, zlato, zinek apod.)
Tmavě zelené pole jsou větší barevné kovy – omnia víčka, velké mince, velká stříbra a hliník
Modré pole jsou většinou alobaly, nízkovodivostní cíle (malinké věcičky, bročky) velmi drobné stříbrné mincičky, ale i drobné zlaté náušničky 12-02 apod.
Bílé pole je odpad, nebo rezavé plechovky a hluboká, velká rezavá železa, prorezlá víčka od nápojů, škvára

Detektor kovů Minelab E.Trac

Číselné zobrazení

První dvojčíslí udává obsah železa, čím vyšší číslo, tím více železa (od čísla 23 a výš se jedná většinou o čisté železo).
Druhé dvojčíslí udává vodivost kovu, čím vyšší číslo, tím větší kov (větší olova, hliníky a stříbra) a opačně čím nižší číslo tím menší kov.

Mgr. Oldřich Habrovanský
Autor článku používá detektory kovů Minelab více jak 12. let. V současnosti vede pobočku LP v Uherském Brodě - www.moraviadetect.cz

Instruktážní DVD pro LCD detektoru kovů Minelab E-Trac

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jen malá korekce - maximum železa je 35 né 30 jak uvádím, sorry, se kaju. :-O

Super, děkuji za článek, chodím s ním už (čti terpve) půl roku, zatím jako ovce, kopu i poskakující cíle, zatím se bojím, co kdyby, ale fakt je, že když cíl za něco stál, čísla byly většinou hodně stabilní. Zatím nejsem línej kopat ....těším se na avizované pokračovaní

Dík za slova chvály, jinak děláš dobře, že zpočátku kopeš i nejasné cíle, snadněji pak pochopíš Etraca. Jinak hlubší cíle mohou být "poskakující" a ID na displeji je nestabilní, stačí trochu odkopat,když si nejseš jistý a ID se ustálí. Pro mě byl vždy u traku prioritní zvuk a pak ID na displeji. Jak se Etraka naučíš, tak těžko ho budeš chtít vyměnit. Já mám teď nástupce Etraku CTX 3030 a chodí se s ním poznání lépe, vyhodnocení cíle na displeji je daleko rychlejší, stabilnější a přehlednější, hlavně rezavá železa nádherně vidíš na displeji. Funkce signal target je bombastická, ale zase Etrac má na výběr velké množství cívek, což mi někdy chybí. Takže když nasadíš na Etraka Ultimátku jdeš hodně hluboko, škoda, že je ještě nedělají Utimátky na ctxko. ;-) Zítra snad natočím nějaké video k tématu, když děti nebudou moc zlobit.

Pěkně napsane a souhlasím s tvoji pomůckou co je co na předposledním obrázku. Trochu mě překvapilo, když jsem našel zlatý snubák cca v 10ti cm když se mi hlásil ve ferous 16-25 že je to dost nízko i když zvuk byl pěkný. A to samé i stříbrný 3krejcar r.1667 se hlásil 12-25 a to jak mělce uložený tak relativně hluboko. Moje pomůcka je ve zvuku,když si nejsem jistý ID.
Jinak ho chodím taky půl roku a co nevím jak vychytat je že když chodím blízko ohradníků na krávy a jsou pod napětím tak mi to prostě hází v určitých intervalech prozvuky a to i po snížení citlivosti a odladění :-(... Zrovna včera jsem se tomu věnoval asi hodinu a nedal jsem to. Prostě jsem musel jít tak dvacet mětrů od drátu a pak už to fungovalo uplně normálně jak by mělo.

To: Robator.. Jsem z Chrudimi. Mužem se sejít a vyměnit zkušenosti a poznatky.

To Sepp: Znáš nějaký jiný detektor se kterým můžeš hledat blíž, jak 20 metrů k ohradníku pod napětím?
Já znám minimálně 6 detektorů, které jsem chodil a rozumná vzdálenost je tak 50m ,aby se dalo nějak hledat :-)

No to po pravdě neznám :-), ale u trakouše jsem si dával velké naděje, že ho odladím. Proto jsem se tím tak zabýval a psal to sem. Třeba má někdo na to lepší recept jak to odladit.
Pořád se učím.
Stejně jako jsem ještě nenašel výhodu proč chodit a poslouchat nastavení v conductu. Je to na mě moc upískaný. Chodím ve ferous.

to sepp: Zkus přejít v conductu na multiton. Tam bude občas zvuk jako když se sypou kuličky do sklenice ve středních tónech, a a taky zvuk jako když se píská na prázdnou flašku. Ten druhej, když jsou čísla kolem 12 a v rovnováze, je OK. V nejhorším případě to bude menší, ale ne malý a ne velký kus barevnýho drátu, ale jen občas, spíš čekej lepší cíl. Když to je ta flaška, zvukově, a čísla, jak píše hába, jsou nesmyslná, je velkej odpad... zase, většinou.

Litr má pravdu.Na srazu byl krásně vidět rozdíl.Jen bych ještě doplnil: zvuk na long a pak je to teprve masírka :-D

Mrzí mě, že jsem tam nebyl. Asi bych to líp pochopil v praxi....

to sepp: Můžeš zkusit nasucho takové to domácí šmrdlání, dodělal sem český cíle pro Derouenův emulátor. Ovládací tlačítka jsou také plně funkční.

Litrovi: asi se budu muset u tebe zastavit a pokecat s tebou. Naposledy jsem si odnesl spoustu informací, které mi helfli, ale diskuze není nikdy u konce.... :-))

To video je také velmi podařené ;-) Co já se rok sám učil a zkoušel tak tady je to hezky ukázané.

Paradni video! ;-)

Paradni video! ;-)

Srozumitelné i pro mě,dík super :-)

etrac mam este len objednany,ale podla tohoto clanku a videa som ho uz teraz pochopil:)super masinka.Doteraz som chodil s garret 250,s etrac bude hladacka na uplne inej urovni,to bude mat manzelka zasa radost:):):)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru