Jak na C.Scope CS1220R

Kategorie: Bezpohybové detektory C.Scope

Detektor kovů C.Scope CS1220RDetektor kovů C.Scope CS1220R je pravděpodobně nejlepší a nejprodávanější bezpohybový detektor na trhu. C.Scope v něm dokázalo zúročit 25 let vývoje bezpohybových detektorů. Ve vývoji detektorů se pak promítla spolupráce s řadou hledačů ve Velké Británii a v USA.

Bezpohybové detektory vynikají svojí separací (identifikace různých předmětů, které leží velmi blízko sebe). To je důvod, proč si jejich použití oblíbila řada archeologů. Detektor lze používat ve všech půdních podmínkách a dobře snáší i silně mineralizované půdy. Velkou předností je pak vysoce odolná konstrukce (nárazuvzdorné a vodotěsné sondy, voděodolný a prachotěsný box elektroniky). Obsluha detektoru není nijak složitá, přesto si myslíme, že podrobná ukázka toho, jak detektor pracuje každému kdo o tento detektor má zájem určitě pomůže v rozhodování.

Konstrukce C.Scope CS1220R

C.Scope 1220RKonstrukce detektoru je velmi odolná. Ostatně posuďte sami. Sondy jsou vodotěsné a nárazuvzdorné, box elektroniky je voděodolný a prochotěsný. To samé platí i pro šachtu baterií. Všechny otočné ovládací prvky jsou velmi přesné a zajištěné "o" kroužky proti vniknutí prachu nebo vlhkosti. Spojovací tyče detektoru jsou vyrobené s lehké slitiny a zajišťovací zámky jsou velice odolné. Díky tomu je možno nastavovat pracovní delku detektoru doslova po milimetrech a přístroj se tak dá dokonale přispůsobit výšce Vaší postavy.
Detektor má vzhledem ke všem funkcím a vlastnostem velice nízkou váhu. Také sestavení detektoru je velmi snadné a vlastně stačí spojit horní a spodní díl, ovinout přívodní vodič sondy a zapojit ho do boxu elektroniky. Konektor, který C.Scope používá pro propojení sondy a boxu, je určen pro přesnou měřící techniku a je vybaven pojistným otočným zámkem.

  

Ovládací prvky a zobrazení na LCD

Začnu ovládacími prvky a to zleva do prava.

 • Úplně vlevo najdete otočný ovladač "Adjust". Tímto otočným ovladačem nastavujete hodnoty jednotlivých položek menu (citlivost, diskriminace atd.) Slouží také k zapnutí a vypnutí přístroje. V tomto případě s ovladačem neotáčíte, ale stisknete jej.
 • Dvě tlačítka ve středu spodní strany boxu s popisem "D" a "G". Tlačítko s popisem "D" slouží pro nastavení diskriminace. Druhé tlačítko s popisem "G" pak přesnému nastavení prahového tónu detektoru a odladění elektroniky CS1220R.
 • Úplně vpravo pak naleznete otočný přepínač pracovních režimů C.Scope CS1220R. (Meter Audio, Meter, G/D) a také SET UP, ve kterém se nastavují jednotlivé položky menu.

Ikony a zobrazení na LCD

I zde začnu popisovat jednotlivé položky zleva do prava

 • Úplně vlevo nahoře naleznete ikonu připomínající pyramidu. Zde nastavujeme úroveň prahového tónu threshold. Prahový tón ovlivňuje citlivost detektoru, a je tak vždy nutné volit nastavení tak, aby jste získali maximální výkon, ale zároveň udrželi detektor co nejstabilnější. Threshold se obvykle nastavuje na prahu slyšitelnosti. Nejedná se o nijak složité nastavení, ale je dobré se ho naučit. Obvyklou sílu nastavení naleznete na videu.
 • Ikona pod nastavením Tune (thresholdu) se zobrazuje jako tři tečky od nejmenší k největší. Zde nastavujete citlivost detektoru. Není účelné snažit se vždy a všude chodit na maximální nastavení. detektor ma velmi stabilní a dobré vlastnosti i při nastavení citlivosti na 50% úrovni. Stejně jako u nastavení thresholdu, je i zde potřeba najít kompromis mezi výkonem a stabilitou přístroje. Na většině lokalit se pak dá chodit v nastavení 7 až 8 z desetistupňové škály.
 • Poslední ikonou v pravo dole je nastavení hlasitosti. Hlasitost nastavujete v grafu od 1 do 10. Při nastavení hlasitosti mějte vždy na paměti zda detektorem nerušíte okolí. V případě že budete používat sluchátka, nenastavujte úroveň příliš vysoko a chraňte svůj sluch. Nastavení úrovně hlasitosti nemá žádný vliv na výkon detektoru.
 • Uprostřed LCD naleznete kulatý graf,  který slouží pro několik režimů ve kterých může pracovat. Pokud nastavujete jednotlivé položky v Menu, pracuje jako grafické zobrazení nastavené úrovně. Při samotném hledání pak zobrazuje ve dvou různých režimech: V módu Audio Meter se v levé části zobrazují železné cíle a v pravé neželezné. To samé platí i pro režim Meter. V režimu D/G pak graf zobrazuje sílu přijímaného signálu.
 • Úplně nahoře v pravém sloupci naleznete ikonu stavu baterií. Detektor počítá s tím, že budete používat jak dobíjecí, tak alkalické baterie. Zobrazovaná hodnota by tak měla být vždy poměrně přesná
 • Ikona pod stavem baterií, vypadá tak trochu jako symbol pro uzemnění. V této položce nastavujete "ground balance" neboli vyvážení vlivu půdy.
 • Poslední ikona vpravo dole na LCD je nastavení diskriminace. Zde nastavujete úroveň odmítání jednotlivých kovů.

Vyhledávací režimy C.Scope 1220R

45Jak zde již bylo částečně popsáno, CS1220R má tři vyhledávací režimy. Každý pracuje trochu jinak a měl by Vám tak dávat šanci k co nejlepšímu přizpůsobení se podmínkám, ve kterých právě pracujete.

 •  
 • G/D : jedná se vlastně o režim All Metal s tím, že jakýkoli předmět můžete snadno zkontrolovat pomocí tlačítka "D" (diskriminace). V tomto režimu má detektor nejhlubší dosah.
 • METER : V tomto režimu máte možnost kontrolovat povrchovou vodivost předmětu na LCD. Jedná se o původní uživatelsky velmi přívětivý program 1220R.
 • AUDIO-METER : V tomto režimu má detektor nejpřesnější vyhodnocení předmětu. Odpověď dostáváte jak tónově, tak na LCD. Program vznikl na základě řady testů s detektoráři z Velké Británie a USA.

Co najdete na videu: Základní nastavení detektoru, odpověď přístroje v režimu Audio-Meter a G/D.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

MÓÓÓC PĚKN0 :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru