Nastavenie Dual Programu u VERSA vam umozni velmi rychlo a intuitivne identifikovat o ako velke ciele sa nachadzaju pod cievkou detektora,,, ako aj rychle eliminovat velke železne ciele ktore nechcete kopat.. ako aj rozlišit 2 a viac cielov ktore su blizko seba.. napriklad malú mincu ..vedla železa...
https://www.youtube.com/watch?v=uG62otXLY-o
Efektivita detekcie z VERSA v Dual mode je velmi vysoká...
V Duálnom programe /MIX MODE/ u VERSA .. pracujete s tromi základnymi nastaveniami Non- Motion kanálu detektora :
1. Prahová citlivost -zosilnenie statického kanalu detektora.: od 1 do 30 ... Výsoke nastavenie 20-30 odporučam pre lahšie terény...pre tažšie tereny nastavujem prahovej citlivosti hodnoty od 7-do 15...max..
V pripade super minerelizovaneho terenu 3-7...
2. SAT-nastavenie rychlosti obnovenia Non motion kanalu detektore,,1-20...pre beznu detekciu odporucam hodnotu 20... ktora je univerzalna..
Ak chce niekto hladat ekstra hlboke signaly moze dat SAT na 1-10..
3. VCO- nastavenie ktore vam dava proporcionalny zvýšenym tonom zvuk podla velkosti ciela a blizkosti ciela pre bežnu ..detekciu nastavujem velmi nizko na hodnotu 1-3... pre iný typ hladania napriklad pre hladanie rôznych cielov v čistejsom teréne mozete VCO nastavit aj vyžšie ..
Jak na detektor kovů Rutus Versa
Kategorie: Detektory kovů Rutus
Přišel čas na recenzi detektoru kovů Rutus Versa, zvláště po softwarovém upgradu, který detektor zajímavě postrčil dále (4.72).
Tak jak se u správného testu sluší, začneme od konstrukce. Ta je klasická třídílná a dostatečně dlouhá i na mojí postavu 198 cm i když je to „tip-ťop“ a možná bych dvě nebo tři čísla délky ještě uvítal. Zámky na trojúhelníkovitých vodících tyčích jsou hezky přesné a dovolují Vám nastavit délku konstrukce po milimetrech. Navíc mají velice slušnou tuhost.
Práce s detektorem
Versa není detektor zapni a jdi a určitě bych ji nedoporučil někomu, kdo drží detektor kovů poprvé v ruce. Na druhou stranu i mírně pokročilým hledačům umožní dnes již málo vídané možnosti přizpůsobení detektoru daným podmínkám.
Pojďme ale hezky od začátku, Versa toho umožnuje hodně a bude dobré zmínit pokud možno vše.
Napájení: Detektor používá vestavěnou Li-Po baterii, se kterou zvládnete pracovat více jak 12 hodin v závislosti na počtu cílů v lokalitě a nastavení (frekvence, podsvit atd.). Versa umožňuje použít power banku a připojit ji k detektoru pomocí kabelu, který používáte na dobíjení. Postup by měl být takový, že zapnete detektor a pak připojíte power banku.
Práce ve vodě: Detektor je vodotěsný do hloubky 2,5 metru a to bez jakýchkoli úprav. V balení ale najdete silikonovou krytku reproduktoru. Ta zde není pro zvýšení vodotěsnosti, ale slouží k tomu, aby se do zadní části detektoru nedostaly nečistoty, především písek. Je to jednoduché a přitom účelné řešení. Pokud nepoužíváte podvodní sluchátka, dbejte na to, aby se voda nedostala do konektoru. Samozřejmě fyzika je neúprosná a pokud tak chodíte na bezdráty, tak signál se pod vodou nešíří a tudíž pokud jednotku ponoříte, spojení se přeruší.
Ovládací panel a navigace v menu: Celý detektor ovládáte 5 tlačítky. Je to jeden z důvodů, proč má Versa tak rozsáhlé menu. Jelikož toho u detektoru lze nastavit a změnit opravdu hodně, je zde i více navigace, než je dnes u detektorů obvyklé.
Jak se v navigaci pohybovat vidíte dole na obrázku. Určitě ze začátku bude také důležité vědět, jak se dostat zpět do továrního nastavení. Sám jsem tuto funkci na začátku několikrát využil, kdy jsem změnil kdeco a pak už se prostě nechtěl znovu ke všemu vracet. Tovární nastavení – zapněte detektor a když se objeví úvodní logo zmáčkněte tlačítko pinpointu a držte. Na LCD se objeví nápis master reset a detektor se vrátí do továrního nastavení.
Po zapnutí detektoru, vyvážíme vliv půdy: Když detektor zapnete, tak Vás o to přístroj sám požádá. Když tuto žádost budete ignorovat, zůstane odladění země nastavené na přednastavené tovární hodnotě. Dá se tak jenom doporučit vždy odladění vlivu země provést. Postup je velice prostinký: Po zapnutí detektoru zmáčkněte znovu tlačítko start, které slouží zároveň i k vyvážení – cívka by měla být 50 cm nad zemí. Objeví se obrazovka vyvážení kdy 5x zapumpujete a vyvážení je hotové. Během hledání se pak kdykoli zmáčknutím tlačítka můžete k odladění opakovaně vrátit.
Co je vidět na provozní obrazovce: Údaje, které vidíte na pracovní obrazovce, jsou i s popisem na obrázku. Versa používá 120 stupňovou ID škálu, kdy záporná ID jsou přiřazena pro feromagnetické kovy (železo, nikl). Navíc je zde ale graf ID v čase. Tím, jak cívkou pohybujete nad předmětem a detektor provádí několik set výpočtů za vteřinu, se v grafu objevují body, které tento výpočet zobrazují v čase. Zde pak platí, že čím je přímka rovnější, tím větší má detektor jistotu vyhodnocení. Ohnutá křivka, navíc třeba vybíhající z diskriminované části, jsou pak většinou různě tenké a pokovené plechy atd.
Pinpoint: Bezpohybový dohledávací režim je u Versy poměrně přesný. Přiznám se, že ho ale sám v podstatě nepoužívám. Díky tomu, že Versa má velice rychlou reakci, ho nepotřebuji a jako u všech detektorů doporučuji nad předmětem provést takzvané křížkování, kdy cíl zaměříte z jedné strany a pak se otočíte o 90° a provedete to znovu. Ujistíte se tak daleko lépe jak předmět leží, jak je dlouhý atd.
Nastavení detektoru
Tak, prošli jsme si obvyklým základním popisem a pojďme se podívat co nám vlastně detektor umožňuje nastavit a je toho opravdu dost 😊
Citlivost: Citlivost lze nastavit až do úrovně 30. Je to první číslo, které můžete měnit po zmáčknutí tlačítka s ozubeným kolečkem. Je zajímavé, že doporučená hodnota nastavení je 20, všechny hodnoty nad 22 jsou pak označované vykřičníkem jako potenciálně nestabilní. Sám jsem se při hledání pohyboval v hodnotách od 20 do 23.
Diskriminace: Lze v podstatě odfiltrovat jakékoli ID číslo, ale nejčastěji jsou to železné cíle, což jsou u Versi záporná ID čísla. Pokud diskriminaci použijete, železné cíle neuslyšíte. Moje/naše praxe z českých a slovenských podmínek je ale taková, že je lepší diskriminaci mít staženou na minimum. Železné cíle se pak ozvou hlubokým tónem a barevné kovy vysokým. S diskriminací souvisí také funkce NOTCH ,kdy můžete výběrově zavírat jednotlivá ID. Jelikož se pohybuji většinou na polích s větším množstvím cílů, mohu jenom doporučit ji nikdy nepoužívat. Je to funkce jejíž význam v evropských podmínkách jsem nikdy neocenil 😊
Rychlost: Jedno ze zásadních nastavení, kdy v podstatě detektoru říkáme jak „dlouhý“ čas má na skenování půdy (rychlost obnovy). Tady platí, že delší čas – nižší číslo nastavení znamená o něco větší hloubku dosahu, ale zároveň horší separační vlastnosti – cíle nemohou ležet tak blízko sebe. Versa pro nastavení rychlosti používá 8 možností. První dvě (1-2) jsou určené do zcela čistého prostředí a i když byste se měli s detektorem pohybovat vždy pomalu (chůze gejši a pohyb cívky jako když hodně starý pán seče trávu). Tady se dá doporučit být ještě o chlup pomalejší. Od čísla 3 po 6 nastavujete podle počtu cílů. Zde se ale jedná o běžné lokality (pole/louky/lesy). Čísla 7 a 8 pak použijete v místech, kde na každé mávnutí dostáváte několik odpovědí od železa – 5 a více. Je potřeba vzít v úvahu, že takové nastavení vás už ale obere o hloubku.
Pokročilé menu nastavení detekce: V podmenu rychlosti je menu pokročilého nastavení, které je potřeba vnímat jako opravdu důležité.
- Volíte zde z možnosti nastavení multifrekvenčního režimu. Ty mají označení W, FL a FH. W slouží především pro hledání ve slané vodě, nebo ho lze v našich podmínkách použít pro hledání na čedičích. FL je režim, který asi budete používat nejčastěji a který je určen pro hledání drobných cílů jako jsou tenké stříbrné mince a obecně cíle s ID pod 70. FH je pak určený pro vysoce vodivé cíle s ID nad 70, což jsou obecně velké předměty, depoty atd.
- Boost – zesílení drobných cílů v mineralizovaných půdách. Ten speciální režim s možností nastavení 0-30 přináší hlubší detekci na předměty jako jsou drobné mince a prstýnky. Pokud se ale pohybujete v nějakých lesních půdách je nárůst maličký a těžko měřitelný.
- Filtr železa – Jedná se vlastně o takovou váhu v rozpětí od 0 do 30, přičemž číslo 0 je nejnižší úroveň a číslo 30 nejvyšší. Funkce funguje tak, že pokud nastavíte 0, tak vše co má tendenci jít do barvy do ní půjde. Když nastavíte 30, pravděpodobnost toho, že kopnete hřebík nebo podobně velký železný předmět je malá, ale můžete tak přijít o nějaký nízkovodivostní cíl na hraně dosahu. Realita nastavení by tak měla být vždy raději nižší než vyšší v závislosti na množství takových železných cílů v lokalitě.
- Filtr uzávěrů – funkce je aktivní v plážových režimech, které nepoužívám a pláže nechodím a tak jsem ji ani netestoval.
Hlasitost a pokročilé nastavení zvuku
Hlasitost má klasické nastavení od 0 do 25 a je příjemné, že nemusíte automaticky nastavovat maximum, detektor umí být hezky hlasitý. Pokročilé nastavení zvuku je ale u Versy na samostatný článek. Nejde tak ani o rozsah všech nastavení, ale na jejich možné kombinování spolu s nastavením prahového tónu, počtu tónů a hlasitosti železa dávají až neskutečnou variabilitu nastavení. V tomto článku si tak popíšeme pouze možnosti a v příštím speciálu se pak budeme věnovat možnostem co vše se dá vykombinovat.
- Doba trvání – délka: Možnost nastavení je od 1 do 5. Jednička je nejdelší, nejvíce protažená odezva. 5 je pak nejkratší
- Ostrost – v podstatě nastavujeme sílu odpovědi, kdy jemné nastavení znamená, že lépe budeme vnímat hloubku nálezu a vysoké nastavení bude cíle hlásit takřka stejnou intenzitou, ale hlasitěji. Tohle je funkce, která je vysoce subjektivní a také záleží na tom, zda používáte sluchátka. Pokud ano, je nižší nastavení příjemné, jelikož lépe bude vnímat hloubku cílů.
- Modulace – funkce pracuje vlastně podobně jako ostrost, ale mění se zde mírně tónina.
- Zesílení zvuku – zde můžete zvýšit hlasitost slabých signálů z hloubky a to až do úrovně kdy cíl z povrchu a cíl takřka na hraně dosahu budou znít stejně silně.
- Citlivost prahového tónu – nastavení, které je ale pouze pro All Metalový kanál v duálních programech. Při nízkém nastavení má All Metalový kanál menší dosah, při vysokém naopak největší. Obecně považuji duální programy vhodné především pro dohledávky omezeného prostoru, kde se snažíte maximalizovat dosah a pak dává smysl i citlivost nastavit vysoko (pouze menší části prohledávané lokality).
Audio frekvence prahového tónu – Nastavitelná frekvence prahového tónu, kdy si můžete nastavit pozadí tak, jak Vám vyhovuje.
Hlasitost železa – Vista má nastavitelnou hlasitost železa, což je příjemná věc především pokud chodíte s otevřenou diskriminací a slyšíte tak všechny cíle. Obvyklé nastavení je tak na polovinu hlasitosti barevných cílů.
Nastavení tónů – Výběr máte z 8 možností. Klasickou volbou je 2 a 3 tónové nastavení. K dispozici je ale také možnost s proměnlivou intenzitou v závislosti na síle signálu
PRACOVNÍ FREKVENCE
Velice zajímavou funkcí je frekvenční obrazovka, kde se můžete podívat jak je která frekvence rušená a posunout se tak na frekvenci, která je rušená méně. Řada detektorů tuto funkcí má, ale myslím, že neznám žádný, kde se na ten průběh v podobě takového grafu můžete podívat. U multifrekvencí je zde výběr deseti kanálů.
Pracovní programy - Poslední věcí, kterou si musíme popsat než se dostaneme k hodnocení detektoru jsou pracovní programy. Základní jsou klasicky rozdělené na „Pole, les a pláž“. Versa ale všechny tyto tři režimy nabízí také v duálním režimu, kde běží zároveň jak diskriminační, tak All Metalový kanál. Což je zase věc, kterou pokud si pamatuji měly kdysi detektory Joker.
Detektor v terénu
Jak vidíte i ze zjednodušeného popisu, Versa co se týče nastavení nabízí opravdu hodně a možností jak si ji přizpůsobit je obrovské množství. V následujících odstavcích se ale budu věnovat spíše jejímu chování v terénech, které jsem testovali a popíšu námi používaná nastavení.
Hledání v lese s minimem cílů
Režim, který použijete by měl být Pole. Tento režim je universální a režim Les u Versy je určený pro lokality s podstatně větším množstvím cílů a železných odpadů. Nastavení citlivosti je doporučené do 22. Vyšší nastavení se označí vykřičníkem s tím, že se již můžete potýkat s rušením. Já jsem ale chodil lokality kousek od města v nastavení 24 a to bez jakýchkoli problémů. Zvolil jsem dvě hodně vychozené lokality, kde jsme již testovali leccos a tak nálezy byly o ničem, ale přesto jsem tam vydoloval dvě žluté soudružky, které se přešly. To hlavní byl ale jiný test. V místě se dost ozývá podloží a to tak, že velká část detektorů si nezahledá. Vista byla ale jako beránek. Je jasné, že takové podloží ovlivňuje dosah, který se najednou scvrkne na nějakých 20 cm na tu kačku, pokud budeme brát přesnou odezvu, ale nejenom že se místo dalo chodit, především detektor se choval doslova vzorně.
Zkoušel jsme také duální režim, kdy se míchá diskriminační a ALL metal kanál. Ten byl ale v tomto místě nepoužitelný, jelikož All Metalový kanál neustále reagoval na hodně složité podloží.
Testování na polích
K dalším testům jsme vybrali dvě pole. Bohužel místo, které jsem chtěl chodit především, usilovně rovnal traktorista a tak jsme se museli uchýlit na méně frekventovanou část s podstatně nižším počtem cílů.
Režim jsem měl nastavený znovu Pole, jelikož při nižším počtu cílů nedává nastavení Les smysl. Citlivost na 21, přeci jenom jsme chodili na políčku 4 blízko sebe a já jsem chtěl mít detektor hezky klidný. Detektor se choval velice hezky, bez prozvuků mi začala přibývat nějaká kolečka a knoflíky. I když jsem chodil s velice nízkým nastavením maskování železa, tak za celé odpoledne jsem měl v kapse pouze dva železné cíle (kované železné hlavy hřebů o průměru cca 5 cm), což tedy hodnotím velice kladně.
Došlo i na měření dosahů - Versa je dosahově nadprůměrná na většinu běžných cílů se kterými se můžete potkat a velice dobře se v takovém měření popere se všemi detektory do cca 17.000 Kč které jsou na trhu. Ale přeci jenom při porovnávce s modely za 30 a 50 tisíc se rozdíly projevily a detektor tak dosahově odpovídá tomu nejlepšímu v řekněme střední třídě.
Shrnutí
Detektor jsme testovali na řadě míst a to v několika typech terénů a to vždy v těch složitějších. Na testu se podílelo celkem 5 lidí a to ve všech případech těch nejzkušenějších. Ačkoli všichni do jednoho používají to nejlepší, co je na trhu, detektor jednoznačně ocenili jako velice slušný a v poměru cena/výkon rozhodně jako detektor, kde hledač za své peníze dostává skvělou protihodnotu. Zpracování na úrovni, možnosti nastavení vysoce nadprůměrné, váha v pohodě a chování detektoru příjemné. A navíc firma zvládla multifrekvenční technologii a v podstatě tak lze říci, že i když je Rutus menší firma mají dnes v EU nejpokročilejší detektor.
A co nějaká piha krásy? Na detektoru jsem nenašel žádnou vyloženou slabinu, možná mohl být o dva cm delší, ale ok. Normálně jsem s ním prochodil několik dní. Jediné trochu zklamání tak byly duální režimy, prostě jsem si od nich sliboval více. Je to rozhodně zajímavá myšlenka, ale po testování je vidím jednoznačně pouze na dohledávky, kdy prohledáváte pár metrů terénu a jdete po každém zvuku. Neumím si představit, že bych takto chodil lán pole. Ale i tak, je to zajímavá věc.
Článek je zařazen v kategoriích:
Komentáře
Ono je potřeba říci že největší výhodou Dual režimu Rutus detektorů je že vídí cíle hlouběji a hlavně se používá tam kde nelze máchat cívkou ( úzké prostory atp.)
Chlapi a kdy bude neco ke GM4 xtreme? Podle testu a diskuzi na netu to vypada, ze je to stejna pecka jako sveho casu byl prvni GM4
petecz,šel sem to GM4estreme,je super dobrá.GM4 sem chodil asi 4 roky nevím přesně.
Máme to rozdělané, ale není to ono. Budeme to muset udělat znovu. Asi příští týden, jelikož teď ve středu budou nějaké lokátory a také potřebujeme dodělat video/test Dory kde tedy něco ukážeme :) www.lovecpokladu.cz/eshop/produkt/chasing-dory-explore-podvodni-dron Srovnání se starší GM4 je ale pro Extreme velice dobré. Detektor je hlubší a přitom výrazně klidnější. To slovo výrazně se dá napsat tučně. Kdo GMka chodí delší dobu, ten to opravdu ocení.
Chasing Dory Explore podvodní dron | LovecPokladu.cz
Kompaktní a cenově dostupný podvodní dron navržený pro objevování podmořského světa a hledání "pokladů".
Elnino: nastavení jsme testovali různá, každopádně žádný velký rozdíl mezi tím co tady máš. Ale prostě v tom duálu dlouho nevydržím. To už je spíše ale subjektivní.
Elmara: ::...Tieto 3 základne nastavenia kanálu Allmetal/statik/ .. robia velký rozdiel... ,, a pre mna je detekcia v dual mode výrazne efektívnejšia ..ako u inych detektorov... co sa týka rýchleho rozlíšenia dobrých cielov od železa..alebo Alobalu..
Ty asi kanal Allmetall nastavuješ velmi silno..a preto dostávaš velmi silne odozvy od cielov..,
Ja nastavujem Allmetall Iba primerane silno,, aby mi nedaval ziadny signal na klince a ine male železo,, ale dostaval signal z Allmetalu na večsie zelezo a ine večšie a tak som počul nuansy medzi cielmi..-pri detekcii...
Podobné nastavenia používam aj u dalšich *Dual programovych ..detektorov.. Rutus Atrex , Whites Spectra V3, Aka Signum Mfd , AKA Intronik..
Kolega Prymek.. pred nedavnom natočil video z VERSA ohladom takehoto nastavenia programu Dual mode..
https://www.youtube.com/watch?v=D02RrQDqaWk
Je tu aj druhá možnost..Ako napisal Brainscan...Jasne na niektore typy detekcie sa da pouzit aj naozaj silné nastavenie citlivosti Allmetalu... kde možete detekovat ciele hlbšie ako je dosah pohyboveho kanalu diskriminácie...a tak použivat detektor na dohladávanie extra hlbokých cielov..
Elnino77:pokud máš Versu takto pořádně nahozenou, určitě by jsi mohl napsat pořádnou recenzi. Přidáme ji na LP bez jakýchkoli úprav a určitě to bude hodně lidí zajímat.
Elmara ...urobím takúto recenziu,,, kde aj vysvetlím ako a kde používat programy Park Dual a Pole Pole Dual....a správne nastavenia týchto programov na rôzné terény...
Pecka! :) Prosím můžeš text poslat na info@lovecpokladu.cz a pokud můžeš přidej jednu dvě fotky třeba s terénu. Budeme za to moc rádi :)
Zatím všechno co jsem koupil od pšonků stálo za prd, ale nevím jak u detektorů. To ukáže asi až čas. Nebo?
Weka... ja som si pred 12-rokmi ako prvý detektor... kúpil polský Rutus Argo v.3..., a ked som ho vo Spanielsku porovnával s kolegovým Garrettom GTI 2500 na 50eurocente ....zakopanom na 35cm v zemi...tak kolega nechápal ako može byt detektor ARGO v.3 za 450 eur... lepší ako 1300 eurový Garrett 2500 GTI.. ..
To som vtedy ešte nevedel...ze po nejakých rokoch budem jedným z Testerov detektorov značky Rutus modelov Alter71 v.2, Atrex a Versa...
Aj ked mam aj detektory iných vyrobcov napriklad Minelab, XP,AKA,Whites, Golden Mask,Garrett Deeptech .. Tesoro.., tak najviac preferovaným detektorom v mojej detekcii je u Atrex a Versa... práve pre ich detekčné možnosti ..
Kedže V kontrolnom testovaní a detekcie terenu už predtým detekovanom Atrexom a Versou ,použivam na kontrolnú detekciu aj Equinox 800* na 11" a 6" cievke a Xp ORX/DEUS1 na 9"Hf okruhlej a 5.5x 9" elipse HF cievke ... takže mám na porovnanie aj detekčné výsledky tychto detektorov a žiadny efekt "Waw" sa nedeje ...
...zrovna mi Petr přivezl karton polských Camelek... je fajn :)
Rutus je stará značka, prošla si nějakým vývojem a na rozdíl od mnoha jiných přežila. Dělají hodně zajímavé věci a jdou vlastní cestou.
Dobře, věřím tomu. Tak se těším na tu recenzí. Dik
Přidat příspěvek
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.