Jak na detektor Minelab X-Terra 30 [Test]

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Detektory kovů řady X-Terra

Jak začít s detektorem kovů Minelab X-TERRA 30

Detektor kovů Minelab X-Terra 30 je nejmenší model, který tato společnost vyrábí. Než začnete detektor zkoušet, pečlivě pročtěte manuál. Sestavení detektoru je velmi jednoduché a nemělo by Vám dělat žádné problémy. X-Terra 30 je jednofrekvenční detektor vybavený všemi důležitými funkcemi.

Při sestavování detektoru se ujistěte, že máte správně dotažený konektor propojovacího kabelu. Zkontrolujte polaritu baterií a dotažení všech pojistných otočných segmentů na násadě detektoru.
Pokud je vše v pořádku, najděte si nějaké čisté místo bez kovových odpadů v půdě. Při prvních zkouškách detektoru použijte různé kovové předměty, abyste si dostatečně osahali tónovou a ID identifikaci předmětů.

face

Detektor spustíte klasicky tlačítkem off/on. Po zapnutí se Vám na displeji objeví první diskriminační program. Stlačte tlačítko „menu select“ a vstupte do menu nastavení. V něm najdete možnost nastavení citlivosti v rozmezí od 1 do 10 (při prvním testování doporučuji nastavit citlivost na nižší úroveň. (5 nebo 6), dále pak nastavení hlasitosti „volume“. Ta by měla být nastavena na takovou úroveň, která je Vám příjemná, ale přesto umožňuje slyšet i drobné signály na hranici dosahu. Rozhodně pak pro hledání v terénu doporučuji používat sluchátka.

Po nastavení v menu se tlačítkem „detekt“ vrátíte zpět do prvního diskriminačního programu a tlačítkem „Patterns“ si přepněte do režimu All Metal. Nyní zkuste na vašem pozemku najít čistý kus půdy, na kterém se nebudou ozývat žádné signály.

Pokud se vám podařilo najít takový pruh půdy, rozhoďte si po něm jednotlivé předměty. Jako minimální vzdálenost doporučuji 30 cm.
Nyní můžete začít testovat detektor. Identifikace předmětu se zobrazuje na displeji pomocí ID čísel od - 4 do + 44. Zvukově pak pomocí multitónu, přičemž nejnižší tón znamená železo, střední a vysoký je pak určený pro neželezné předměty podle stupně vodivosti.
Pohyb sondy nad předmětem by měl být plynulý a středně rychlý. Sonda by se měla pohybovat přibližně 2cm nad terénem a kolmo na zem. Pokud jste si postupně otestovali všechny kovové předměty, můžete začít s dohledáváním.
Při dohledávání se detektor přepne do „no-motion“ bezpohybového módu. Posuňte sondu cca 30 cm od předmětu, na kterém chcete dohledávání předmětu otestovat. (pro test doporučuji nějakou drobnou minci) Zmačkněte tlačítko Pinpoint a začněte pohybovat sondou směrem k zvolenému předmětu. Na displeji se Vám zobrazí kruhová identifikace. Pokud je kruh plný je předmět ve středu cívky.

Pro test diskriminace doporučuji použít co nejrozmanitější předměty. Přepněte tlačítkem „Patterns“ do módu 1 (diskriminace) Od výrobce máte nastavenou diskriminaci všech železných předmětů. Po průchodu nad železným předmětem bude nyní detektor tichý, a nebude vydávat žádný signál. Poté můžete začít s diskriminací experimentovat a zkoušet pomocí tlačítek +/- a Acept/Rejec nastavovat různé diskriminační vzory.

Pro hledání v terénu však doporučuji použít diskriminační vzor co nejnižší, neboť spousta hezkých nálezů se hlásí na pomezí barevných kovů a železa (+ 3 až + 6). Určitě také doporučuji používat sluchátka, nerušíte okolí a nepřicházíte o nálezy. S detektorem byste měli chodit vždy s co nejvyšším nastavením citlivosti, a to těsně pod bodem, kdy začíná být detektor nestabilní. Snižováním nastavení citlivosti zároveň přicházíte i o hloubku. Pro hledání těch nejdrobnějších předmětů je ale lepší citlivost poněkud snížit. Malé signály se u „přešťaveného“ detektoru dají poznat pouze velice těžko. Je tak lepší ztratit nějakou hloubku :).


Video X-Terra 30

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru