Jak na detektor kovů Minelab X-Terra 705

Kategorie: Detektory kovů řady X-Terra

X-Terra 705 podle Elmary

O X-Terre 705 jsem před časem dělal poměrně rozsáhlý článek, zde přidávám na něj odkaz X-Terra 705 - tři detektory v jednom . V článku je nejenom zevrubné hodnocení detektoru, ale také videa s ukázkou dosahu a separace. Teď ale k tomu nejlepšímu nastavení detektoru.

“Nejlepší nastavení X-Terry 705”

1. Citlivost – Vždy se snažte, aby byla co nejvýše. Detektor nastavte na 30 a udělejte si pár zkušebních kroků. Pokud neregistrujte žádné rušení, nechte hodnotu nastavenou tak jak je. Pokud je přístroj nestabilní, prostě začněte lehce snižovat. Hezky číslo po čísle a není potřeba směrem dolu nijak spěchat. V podstatě všude se dá chodit v nastavení 24 až 26. Pokud snesete nějaký ten prozvuk, jde o to i výše. Nastavení citlivosti ovlivňuje dosah a není potřeba se o něho zbytečně okrádat.

2. Odladění interferencí -  každé hledání byste měli začít tím, že si detektor odladíte. Použijte automatickou funkci a začněte s tím dříve, než s nastavením citlivosti a odladění vlivu půdy.

3. Prahový tón – ideální je abyste jej měli nastavený na úrovni, kdy ho lehce slyšíte, ale nijak Vás to neobtěžuje. V režimu prospekting by toto nastavení mělo být o něco vyšší.

Video jak nastavovat X-Terru v režimu prospekting

4. Hlasitost – záleží vždy na tom, zda používáte sluchátka a nebo reproduktor. Používání sluchátek se dá vždy doporučit. Pokud se ale jdete projít s přáteli a chcete si poklábosit, není to zase takový problém. Terra má reproduktor velmi kvalitní. Pokud není vyloženě špatné počasí, kdy by případné poryvy větru mohly způsobit, že neuslyšíte slabé signály, se dá hezky chodit i na reproduktor.

5. Počet tónů -  ačkoli jsem u Minelabu fanoušek multitónu, u Terry jsem si na něho nikdy nezvyknul. Osobně volím 3 nebo 4 tónovou volbu, kdy se železné cíle hlásí hlubokým tónem a barevné dle jejich povrchové vodivosti tóny vysokými. Pokud se ale v multitónu naučíte chodit, nebudete se v podstatě potřebovat dívat na LCD.

6. Diskriminace – chce to s ní šetřit. Pokud Vám nevadí poslouchat celý den bručivé tóny železa, je lepší chodit v All Metalu. Když už ale budete záporná čísla zavírat, tak maximálně do čísla –3. Cíle, které se zahlásí –1 nebo +1 raději kopejte. Vždy tady je možnost, že pod sondou máte třeba otevřenou zlatou náušničku nebo agečko tenké jak fólie.

7. Odladění půdy -  možnosti tu jsou tři. Automatické – má ho smysl používat v místech, kde se prudce mineralizace mění. Takových moc ale není a tak je lepší to udělat buď v poloautomatickém režimu a nebo prostě čistě ručně. Terka má pak větší hloubku a také lehce lepší separační vlastnosti.

Všem X-Terrařům zdar :-)

Elmara

Speciální double set X-Terry 705


X-Terra 705 alá Litrfree

Sestavu, kterou nejčastěji používám na Minelabu X-Terra 705, je hloubková vysokofrekvenční  sonda NEL  STORM 14x13 placů na 18,75 kHz a sluchátka Gray Ghost NDT.  Nastavení  na vícecílné lokality je diskriminace dva dílky zleva a poslední  zprava. Treshold na 3 nebo max 4. Volume 30, Multitón, Citlivost co to dá, a většinou dám i těch 30, zase tedy na maximum. Posun frekvence na mínus dva. Odladění naplno v diskriminaci nikoliv s automatem, čili nevidím značku AU, ale přes tracking.  Ustálí se číslo, a vidím v jaké výšce sondy to bylo, a jak malý kmit nahoru dolu to chtělo. Vypnu tracking, a doladím pod navolenou hodnotu cca o 5 jednotek. Ladím tak, abych slyšel změnu zvuku na sondě.  V ideálním stavu je ticho nebo jde jen trochu zvuku při mírném zdvihu nahoru. Rozsah zdvihu je v poslední fázi tak 3-4 cm v součtu oba pohyby, nahoru a míň dolů. A taky to přednastavení země před ručním dotažením přes tracking je rychlejší než konvenčně přes levé tlačítko s krumpáčkem a mincí.

  Několik poznámek k použití. Mnohokrát jdu se zapnutým prospectingem, s iron reject na továrních deset, a potom přepnu na ověření na all metal.  Prospecting je odezvou, jejím charakterem,  půlka , ta vyšší půlka odezvy co nabízí Minelaby GPX, ale přepnutý do odezvy inverted. Toho jste si určitě všimli. Ještě jedna věcička mě láká. Čísla diskriminace u barev naprosto korespondují s tím, co se objevuje v conductive části vyhodnocení  Minelabu CTX 3030. No, tedy, skoro úplně, ale je to hezký a bavím se tím.  Automat trackingu používám při hledání někdy taky, když mi interference ve městě a těsně u něj neumožňují dostatečně šťavit detektor, tak si ulevím. Je to prostě situační nastavení , a nevolím ho rád, ale jsem rád, že to tam je, pomáhá to když je nejhůř.  Ještě používám prospecting jako poloreset mód.  Přepnutím – z toho co jsem měl nastavené na prospecting a zpět se v nastavení nemění nic.  Jen se pročistí odezva cíle  v audiodiskriminaci i v ID na displeji.  Pokud to udělám omylem na druhé straně panelu  přes tracking, tak se to také stane, to zpřesnění, ale není to tak výživné a navíc to je za cenu podladění  GB do hodnot dotažených automatem. Je třeba pak zkontrolovat ručně zem. 

  Ještě pinpointing a něco o jednom triku. Pokud zmáčknu vůbec někdy tlačítko na pinpointing, používám to na fígl, na něco jako blanking železa nebo ruchu od vedle, když se mi do cíle něco plete. Vidím z odezvy detektoru, že je cíl zarušený, řekněme zleva. Jednostranný signál. Tak najedu sondou trochu nalevo od cíle, tam odkud se dere interference odezvy od dalšího signálu, ať už je z čehokoliv, a pinpoint tlačítko stlačím.  Ruch si to odladilo, a je-li tam něco jiného, uvidím hned kde to je, a soustředím se na to místo.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA


X-Terra 705 podle Háby

K napsání těchto pár řádků o detektoru kovu Minelab X-Terra 705, mě inspirovalo náhodné letmé setkání s jedním hledačem na poli za obcí. Většinou pokud někoho vidím pobíhat po terénu s detíkem, tak zajdu blíž a pokecám o životě a hledání, někdy přijde řeč na manželky atd. Většinou slušně pozdravím a představím se jako podobně postižený kolega, dáme cigáro a začneme klábosit. I v tomto případě konverzace začala podle scénáře, obligátní cígáro také proběhlo a jak tak klábosíme, začínám mít pocit, že jsem asi tu X-Terru 705, jako vlastník dražšího modelu od Minelabu docela dlouho a neprávem podceňoval. Všichni asi dobře víte, o čem mluvím, takové to lidské ego „ten můj detektor je stejně lepší“ nějakým způsobem zkreslilo pohled na ty, řekněme, levnější řady modelů. Když si kolega svou Terku chválil, bral jsem to s nadhledem, vždyť každý si svůj detektor pochvaluje, tedy většinou je to pravidlem. Ale když mi ukázal drobounké mincičky a bročky, které vytáhl z pooraného pole, tak jsem musel to svoje ego trochu zkrotit, protože z tohoto terénu dostat takové drobňouké cíle je umění.

Detektor kovů

Pravdou je, že kolega byl se svým strojem nádherně sehraný tým, radost ho pozorovat. Tak mně napadla spásná myšlenka, že si tento detektor od Máry půjčím k odzkoušení ať tedy vyzkouším něco nového. Terku ovládat umím, jako prodejce detektorů jsem jich už pár prodal, kromě mnoha dalších detektorů, ale kdybych řekl, že ji mám na sto procent zmáklou, byla by to lež. Jedno je umět detektor ovládat, nebo se orientovat v nastavení, ale praxe je věc druhá, ale ta nejdůležitější, ta jediná člověka naučí.

Takže takovou malou úvodní recenzi budu psát jako začínající uživatel, sice s několikaletými zkušenostmi, ale tento zmíněný detektor jsem nikdy nevlastnil. Tento článeček nebude nic pro ostřílené borce, ale spíše takové krátké seznámení s detektorem pro ty začínající, nebo ještě nerozhodlé budoucí vlastníky tohoto digitálu.

Začneme s konstrukcí detektoru, pak se mrkneme na menu a lehce si uživatelské menu nastíníme.

Konstrukce detektoru je třídílná, horní díl s ručkou, kde jednoduše zasunete jednotku elektroniky a dotáhnete šroubkem v rukojeti, to zvládne i dítě, já to taky dokázal. Střední díl je esovitě zahnutá tyč , která se nasadí na horní díl a pojistí se klasickým otočným zámkem. Spodní díl, na kterém je připevněna sonda se vsune do střední tyče, nastavíte si velikost podle potřeby a dotáhnete zase otočným zámkem. Poskládat detektor do jednotného a funkčního celku je snadné a nezabere Vám mnoho času.

Co se mně na třídílné konstrukci líbí, a to obecně u všech detektorů, je možnost složení detektoru do malého batůžku. Je to u třídílných konstrukcí docela milá a užitečná vlastnost, protože detektor rozložíte během minutky a krásně ho šupnete do batůžku se svačinou, aniž by Vám cokoliv trčelo ven a Vy byste pak vypadali jako exoti a budili pozornost okolních turistů.

Pojďme se podívat blíže na zoubek samotné jednotce, na pohled nezaujme, ale ani nezklame. Ale to jen estetika a úhel pohledu, či vkusu každého z nás. Tady se mi naskýtá jedna asociace, o Subaru se také říká, že nenadchne ani neurazí, ale všichni víme, že umí. Jednotka je prostě taková modročerná obdélníková krabice. Zespod je velký reproduktor, z boku po odklopení krytek je šuplík pro vložení baterií (4x AA)a zdířka pro napojení sluchátek. Pokud sluchátka nepoužíváte a využijete vestavěného reproduktoru, necháte gumovou krytku zacvaklou a nebude se dovnitř dostávat nepořádek, který by mohl dělat paseku, je to taková blbost, ale užitečná. Z vrchní strany je docela přehledný LCD displej s ovládacími tlačítky. Pro názornější přehled jsem přiložil obrázek s popisem tlačítek.

Ovládaní X-Terry 705

Na LCD se Vám zobrazují veškeré informace o aktuálním nastavení detektoru, např. stav baterie, číslo zvoleného programu, úroveň diskriminace (pásek ve spodu), číslo konduktivity cíle pod sondou (drobný cíl=nízká konduktivita=nízké číslo a opačně Větší cíl=vyšší konduktivita=vyšší číslo). Displej je přehledný a čísla konduktivity jsou dostatečně velká a pokud chcete vidět na displej i v pozdnějších hodinách není problém si zapnout podsvícení. Tlačítko podsvícení je umístěno jakoby odděleně od tlačítek nastavení, což je promyšlené umístění, vyhnete se tak zbytečným přehmatům, bylo by nesmyslné umístit osvětlení mezi nabídková tlačítka menu, protože něž by jste našli osvětlení ve tmě, pomačkali byste si všechny možné okolní čudlíky a to by nebylo asi ideální. Takhle je to pěkně logicky uspořádané a žádné složité manipulování nemusíte absolvovat.

Menu detektoru není vůbec složité, což ocení především začátečníci, ale při tom máte všechny funkce, které hledač potřebuje k dispozici. Ono se netvrdí nadarmo, že v jednoduchosti je síla, tady to platí dvojnásob. Menu má pět nabídek, a to: hlasitost prahového tónu, celková hlasitost, volbu tónů, citlivost a možnost odladění interferencí (nechtěné elektromag. Vlivy).

První nabídka menu je Treshold, tedy tzv. prahový tón. Obecně se tvrdí, že hranice prahového tónu by měla být nastavena tak, aby prahový tón byl jemně slyšet na pozadí. Prahový tón si můžete představit jako vodní hladinu, když je vodní hladina optimálně rovná a vy do vody hodíte malý kamínek, nádherně vidíte, jak ten malý kamínek vodní hladinu naruší. A teď si tu samou vodní hladinu znovu představte, ale s tím rozdílem, že ta vodní hladina bude silně zvlněná a vhoďte do ní ten samý kamínek, co se stane, už to narušení hladiny nebude tak zřetelné, prostě zanikne ve vlnách a to samé máte s tresholdem, příliš hlučný, nebo neslyšitelný treshold není ideální. Ještě jedna zajímavá vlastnost se vztahuje k Tresholdu, většina hledačů si nastavuje diskriminaci (odmítnutí nechtěných cílů) tak, aby zbytečně nekopali všude přítomné železné kousky, a i já nejsem výjimka, ale chci vědět v každém okamžiku co je pod cívkou. A tady zase přichází na řadu Treshold, kdy při nastavené diskriminaci nad nechtěným železným cílem onen Treshold ztichne, jednoduše uslyšíte pomlku v tresholdu, to je docela elegantní, neobtěžující způsob, jakým Vám detektor říká, že pod sondou je nějaký nechtěný kousek želízka. Když už jsme nakousli tu diskriminace, tak se podíváme jak ji nastavit a pak se vrátím k další položce menu. Diskriminace je vlastně způsob jakým se nastavuje odmítnutí nechtěných cílů, protože za ty zhruba tři tisíce let, kdy se železo používá, je všude plno železných kousků a úlomků a vy byste se bez možnosti přizpůsobivé diskriminace ukopali k smrti. Diskriminace u Terky si zaslouží jedničku, opravdu je hodně dobrá, nechá se poplést jen výjimečně a její nastavení se provádí tlačítkama + a – umístěnými pod displejem, nic složitého, zvládne to každý. Většina želez má na displeji mínusové hodnoty (od -6 do 0) a tomu je i přizpůsobená tónová odezva, velmi hlubokým tónem, nebo při zapnuté diskriminaci pomlkou v Tresholdu, jak jsme si řekli. Nastavení diskriminace provedete tak, že tlačítkem – najedete na příslušnou hodnotu, např. -6 a potvrdíte tlačítkem (v/x) a postupujete logicky tlačítkem + na další mínusové hodnoty (-5,-4 atd.), až po nulu, nebo výše, to už je zcela na vás co nechcete kopat. Hodnoty konduktivity kolem 1,2,3 jsou většinou drobné alobalové fólie, ale může to být i jemná stříbrná mincička, proto s diskriminací opatrně a raději si ten alobálek vykopněte. Příliš nastavená diskriminace ovlivňuje i samotný hloubkový dosah, nehledě na to, že můžete přejít zajímavý signál. To jsme jemně odbočily a vraťme se k menu.

Další nabídka je funkce Volume control- je to obyčejná hlasitost a není potřeba ji dále rozebírat

Následuje funkce Tone - Velmi užitečná nabídka, kde si můžete dle libosti nastavit počet tónů od 1 tónu pro všechny chtěné cíle, až po multitón. Detektor pak signalizuje tónem předmět pod sondou podle jeho konduktivity (číslo na displeji). Čím je konduktivita nižší přiřadí se nižší tón, čím je číslo konduktivity vyšší, přiřadí se vyšší tón. Když to řeknu jednoduše – drobný alobal=hlubší tón, naproti tomu velké hliníkové víčko Omnia ze zavařovačky=vysoký tón. Jednoduché a elegantní řešení, kdy máte přehled co je pod cívkou přímo na uších a nemusíte zdlouhavě přemýšlet nad nějakým číslem na displeji. Mně osobně se hodně zalíbil čtyř tón a po lese jsem pobíhal ve čtyř tónu. Tóny jsou ve čtyř tónu hodně srozumitelné a jasné, a protože v lese je spousta spodků od brokových nábojnic, tak se mně při zaznění známého středního tónu ani nechtělo kopat, ale co kdyby, znáte to všichni.

Další funkcí je Sensitivity – česky řečeno citlivost detektoru, logicky, čím větší citlivost nastavím, tím pádem větší výkon detektoru dostanu. Maximální citlivost detektoru lze nastavit na hodnotu 30, ovšem přebuzený detektor, zvláště v blízkosti elektrického vedení, vysílačů apod. není zrovna nejlepší varianta, proto v těchto nepříznivých podmínkách volte raději o něco nižší číslo, odměnou Vám bude nádherně stabilní přístroj se kterým bude radost pracovat.

Poslední funkcí menu je Noise Cancel – v překladu jde o odrušení nežádoucích interferencí, které by mohli negativně ovlivňovat elektromagnetické pole pod cívkou a detektor by tak mohl vydávat nechtěné prozvuky. U Terky si tak můžete dovolit tyto interference do značné míry eliminovat, což u většiny detektorů chybí a nemusíte se radikálním snižováním citlivosti připravit o tak chtěné hloubky. To je velmi užitečná funkce, protože žijeme v prostředí , které je plné různého elektromagnetického smogu.

Ještě se zmíním o dvou důležitých funkcích, které jsou dostupné přes tlačítka na ovládacím boxu.

První důležitou funkcí je Ground Balance – Správné nastavení půdy je velmi důležitým prvkem při hledání. Odladění půdního vlivu má obrovský vliv, jak na samotný hloubkový dosah, tak na celkovou stabilitu detektoru při hledání. A tady máte na výběr, zda využijete automatické funkce detektoru, který si automaticky podle mineralizace půdu nastaví, nebo si odladění půdy provedete Vy sami. Automat většinou budou preferovat začátečníci a ti pokročilý si raději s půdou pohrají a napumpují si ji sami. Pokud chcete ze svého stroje dostat maximum, tak po odladění půdy automatem, nastavenou hodnotu mírně zvyšte manuálně, získáte tak ještě nějaký ten kousek hloubky k dobru. Ovšem pokud to přepísknete, můžou se objevit nějaké ty prozvuky, takže vždy s mírou.

Ještě jednu unikátní funkci zmíním a tím Prospecting mod – v tomto módu se detektor chová podobně jako bezpohybový detektor, na pozadí slyšíte treshold a po najetí cívky nad kovový předmět se hladina tresholdu zvýší. Podle toho jak je předmět veliký a zda je mělce, nebo hluboce uložený, se mění i intenzita odezvy. Tato funkce je velmi výhodná pokud chcete jít s Terkou na velmi hluboké cíle, detektor při prospekčním módu je schopný detekovat opravdu velmi hluboké cíle. Tento režim je zvláštní i tím, že rozeznáte železné předměty od těch barevných a to tak, že po přejetí sondy nad železem se tón tresholdu rychle a krátce zvýší a najednou úplně ztichne, na rozdíl od barevných kovů, kdy tón pokračuje a je celiství (nástup – vrchol- doznívání). Tato funkce je velmi užitečná např. při dohledávání místa, kde jste něco zajímavého našli a chcete se podívat ještě hlouběji.

Celkové resumé:

Detektor Minelab X-Terra 705 je podle mě hodně povedený digitál, s vynikající diskriminací, je stabilní, jednoduchý na obsluhu a velkým bonusem tohoto detektoru je obrovský výběr cívek, což tento stroj činí velice atraktivním. Já jsem si při svém chození s Terkou oblíbil sondu Nell Tornádo 33x30 cm na 18,75 kHz, kdy rozměr cívky je ještě pro mě snesitelný, ale nadstandartní dosahy, oproti základní verzi cívky a váha cívky 590g. jsou hodně dobré argumenty. Tento detektor bych s klidnou duší doporučil nejenom zkušeným hledačům, ale i úplným začátečníkům, kteří se chtějí s hledáním začít a mít už v začátku výborný digitálek. V podstatě i nezkušený člověk může s tímto detektorem hledat a nechat pracovat automat a ti pokročilí, kteří chtějí dostat z Terky dostat maximum, si už přeci jenom s nastavením pohrají a z umírněného automatu, udělají velice výkonný manuál.

Pokud nám počasí a hlavně čas dovolí, tak brzy natočíme i nějaké video z hledání a nějaké testy s Xterkou, chci se i blíže podívat na doplňkové sondy pro X- Terru 705, protože dostupných cívek pro tento detektor je opravdu hodně a sami pak uvidíte co X-Terra 705 s různýma sondama dokáže.

Mgr. Oldřich Habrovanský - Moravia Detect
Autor používá detektory Minelab více jak 12. let

 

Související produkty

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek hodně pomohl super práce!!! ;-)

Tak to jsme rádi ;-)

Dobrý, akorát Litrfree se měl dát až nakonec, protože jeho popis je pro profíky. Začátečník nechápe. Ale jinak fajn, člověk si udělá obrázek o mašince i o hledání s ní.

Zdravím všechny! Pěknej článek. Na tento detektor nedám dopustit,je to moje srdeční záležitost a dělá mi léta jen samou radost! :-)
Za ty peníze nejlepší digitál do 20000kč a navíc krásný příklad universálního detektoru u kterýho si každý přijde na svý,díky širokému výběru cívek a třech frekvencí!!! ;-)
Mám ho dodnes,vystřídal 50ku,70ku a můžu říct,že 705 je výborně omlazená! Jak říkám SRDCOVKA!!! ;-)
Všem pěkné nálezy! 8-)

mám tu 70ku , řekne mi někdo (x) rozdilu mezi verzí 705 a 70 , podsvícení je mi jasné ,,, dál tedy netuším. Jinak by mě zajímala konstrukce , jestli 705 je lehčí nebo konstrukce je stejná.

Jen pozastavení u litrfrre je opravdu nastavení traschholdu 3 max 4???Díky :-O

Super, moc dík, to jsem přesně potřeboval. Ještě by bodlo, kdyby byl u článku i odkaz na testy cívek se 705kou. Mám na 705ce základní kocentriku (7,5kHz/22 cm), ale nenašel jsem její test a porovnání s novějšími cívkami, jen testy jiných cívek. To bych uvítal, protože nevím, jestli do nějaké novější cívky jít. Ale možná by to vyřešila návštěva nějakého polygonu a přímé otestování :-)

Jurash, v testech najdeš článek o cívkách Nel. Jako topku bych ti doporučil Storm :-D

To Enki: ano.

Diky litrfree ;-)

To Elmara:Nel Storm v 7.5khz nebo 18khz?Díky ;-)

18,75 kHz ;-)

Diky!!! :-D

Díky moc za rady. :-D

Hned sem o něco chytřejší :) a jdu do terénu :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru