Jak se chovat nejen s detektorem kovů za bouřky

Kategorie: Pro začátečníky s detektory

Nebezpečí spojené s bouřkami

Hledači jsou v terénu neustále a tak každého čas od času překvapí v terénu bouřka. Ve městě se před bleskem můžeme schovat v budově, ale co v přírodě? I když k přímému zásahu člověka bleskem dochází jen zřídka, končívají podobné případy mnohdy tragicky a proto je dobré chovat se za bouřky rozumně:

  • Úplným základem je sledovat předpověď počasí. Pokud někde hrozí silné bořky, je lepší si pro hledání zvolit jiný čas nebo lokalitu.
  • Pokud se v době bouřky nacházíte venku, schovejte se. Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné bleskosvodem. V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.
  • Naopak se rozhodně neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez bleskosvodu (např. staré hájence). Velké bezpečí neskýtají ani velká stavení s porušenou statikou (např. zpustlé polorozpadlé objekty), kde v případě úderu blesku hrozí další narušení zdiva a zřícení.
  • Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu.
  • Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe - na zem si rozhodně nelehejte.
  • Jelikož je blesk jak známo silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.
  • Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan či malá jeskyně ve skále. Sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.
  • Za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty - fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ z roku 2005, kdy úder blesku připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky. Ačkoliv za bouřky si většinou na nedostatek větru nemůžeme stěžovat, není vhodné ani pouštění draků.
  • Při pobytu v přírodě během bouřky neutíkejte ani se neschovávejte pod osamocenými stromy, v obou případech by vás blesk mohl zasáhnout.
  • Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (tj. zhruba 9s mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň 10 km vzdálená (tj. zhruba 30s mezi hřměním a bleskem).
  • Při hledání úkrytu před bouřkou pamatujte také na to, že ji doprovází nejen blesky, ale často i silný vítr, který také představuje riziko. Proto se držte v bezpečné vzdálenosti od vysokých stromů (hrozí vývraty, nebezpečné odletující větve můžou způsobit vážná zranění), nebo sloupů elektrického vedení (shozené dráty mohou být stále po proudem).
  • Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu. V případě silných nárazů větru však dávejte pozor na padající stromy či větve, je rovněž třeba přizpůsobit rychlost a styl jízdy extrémním povětrnostním podmínkám, popř. zcela zastavit a přečkat nepřízeň počasí v autě zaparkovaném na bezpečném místě.
  • Pokud jste v budově, během bouřky se raději zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňte zavřít okna a odpojit z elektřiny televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka.
  • Během bouřky dávejte pozor na vodu a všechny látky, které snadno vodí elektřinu. Když však přece jen dojde k nehodě, první pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž, protišoková opatření apod.
  • Bouřky jsou často doprovázeny také silným větrem. Proto je dobré preventivně zabezpečit okna, ukotvit volně ležící předměty apod.
blesk

Letní bouřky přináší často také prudký přívalový déšť, který během chvilky snadno promění líně se plazící potůček v rozběsněný živel. S tím je nutné počítat již v okamžiku výběru tábořiště. Hasiči každý rok evakuují děti z letních táborů umístěných na březích potoků a řek, které ohrožovalo náhlé rozvodnění. V takových případech jde mnohdy i o život. Při budování tábořiště je také dobré brát v potaz i nebezpečí úderu blesku - tzn. nestavět stany na holém vyvýšeném místě, v bezprostřední blízkosti stožárů či osamoceně stojících stromů, nevést mezi stany kovové dráty apod.

Pokud bych to tak shrnul, určitě nemá smysl mávat kovovým detektorem proti zataženému nebi stojíce na nejvyším bodě v okolí. I když se to stane málokdy, někdy to přijde. Kdo zažil bouřku někde na hřebenu hor, ví, že když blesk mlátí do kopců pod chodníčkem po kterém jdete není to zrovna sranda. Aby Vám zásah blesku poškodil detektor je velmi málo pravděpodobné. Pokud už by do detektoru uhodilo, pravděpodobně by Vám jeho zničení bylo už úplně jedno :). Určitě ale detektor v bouřce nenechávejte zapnutý. Každý si všim,že když se blíží bouřka,začnou detektory dost bláznit. Nemá smysl v takovém počasí nechat přístroj trápit a riskovat jeho poškození.

Části textu jsou od GŘ HZS ČR

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

pěknej a poučnej článek

Myslím, že by bylo vhodné přidat odkaz na původní zdroj - pravděpodobně http://www.hzscr.cz/clanek/jak-se-chovat-behem-bourky-a-jak-ochranit-obydli-pred-uderem-blesku.aspx

Nejlepší je vyhledat útulnou hospůdku ;-) .A užitečný článek :-)

je GŘ HZS ČR, asi to nějak vypadlo, když to Elmara po mně přepracovával.

Je mi jasné, že v tom nebyl úmysl - jenom mě to náhodou praštilo do očí.

To Kremator: ono to visí na netu na různých webech. Mně takové věci chodí mailem. No a že zdroj vypadl je moje vina, napsal jsem ho jen do průvodního mailu.

:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-P :-P :-P

Počkej počkej. A co když jedu na kole? Možu temu ujet, když budu šlapat jak sviňa? Dík.

To zipsy: Jak počkej počkej? ........Když budeš šlapat jako sviňa, ujedeš maximálně příslušníkům pomocné stráže VB.

To Zipsy: nevím, nevím, jestli bys bouřce ujel na kole. Když ale pojedeš jiným směrem, než postupuje bouřka, můžeš se celkem rychle dostat do bezpečné vzdálenosti.
Na druhou stranu, nejvíc škod na zdraví a majetku mají právě průvodní jevy bouřky (vítr, padjící stromy, větve a náhlé a prudké zvýšení hladin malých vodních toků). Takže rozhodně je lepší se někam schovat, když to je možné. No a když to nejde, řídit se radami z článku a věřit, že budeš mít štěstí. ;-)

Připomíná mi to nařízení velení PČR O pobytu v přírodě :-D :-D Nedávno to bylo i v novinkách.cz.

Rozhodně poučný článek.

Pěkný článok :-)

Možná, že kam řízne blesk by mohl být ten divotvorný hrnec. ;-)

:-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru