Jak se čistí sekery...:)

Kategorie: Čištění mincí, nálezů

Ahoj

Na vasi žádost se pokusim Vam napsat par řadku k vyčištení železných předmětů. I když mam pár kamarádů konzervátorů a restaurátorů netvrdím, že se tento postup je v souladu s dnešním trendem konzervatorskych prací a asi nekteři s ním nebudou souhlasit. Nikomu ho nevnucuji, ale mam s ním docela dobre zkušenosti.
Opomenu li elektrolízu, která jiste není špatná a má své vyhody /bytˇ je to kvalitní ošetření docházi u nej k úplmému odstraněni koroze což má za následek hluboké vypadání napadených míst, dobře je použitelná na očištěni předmětů s povrchovou plošnou korozí ale ne s bodovou hloubkovou- foto takto ošetřené sekery pošlu/,lze použít ocet 1:1 s vodou, max 24 hod, potě kartáčovat pod vodou, nejlépe na mosazné předměty, né na hodně prorezlé, stabilizovat sodou, nejhorší je samozřejmě použití kyselin. Nejenom že odstraní korozi ale naleptají i celou strukturu az na vlakna, vyžerou všechny mista s měkčím kovem.
Ale vratim se ke svym neodborým postupům, které se mi osvědčily zejména u šavlí. Když se koroze odstraní mechanicky, řekněme zabrousí a zaleští tak vznikne kompaktní hladky plocha s tmavými skvrnkami ale ne s vypadanými dírami, lze vše pote zpatinovat a neni to téměř vidět na rozdíl od těch děr.
Musime si řici že důležité je vědet co chceme, jestli hezké dekorativní předměty do sbírky a na výzdobu třeba na zedˇ, nebo muzejnicky zachovalé orezlinky. Když se budu držet první varianty, popíšu postup. Vše je třeba dobře umýt nejlépe v jaru, v teplé vodě kartáčovat jemějším drátěným případně mosazným kartáčem, případně žíněným rejžákem. Lze použít i hrubší šmirgl, také pod vodou nebo olejem. Musime si uvědomit že staré předměty byly kovány ne z úplně z čistého materiálu, obsahujíciho strusku, tim nedošlo k úplnému spojení vrstev, když leží dlouhodobě v zemi dochází k jejich prorezivění po těchto vrstvách čímž vzniká riziko jejich rozpadnutí při změně prostředí v kterém ležely stovky let. Kdyby jste takovou sekeru např. rozbrousili zjistite že je po těch vrstvách /drobných vlaknech/ prorezivělá durch.
Zakladní stabilizaci je možné udělat horkou vodou, kterou se stabilizovala koroze např. při výrobě damaškových hlavní/při odleptávání měkčích vrstev/.
Doporučuji mechanicky ocistit, lehce přebrousit na kov, nechat díry zaplněné korozí, poté vyvařit v Taninu /výtažek z dobové kůry-použivaný restauratory/prodává chemička v Kralupech/ poté by se měly kovářsky načernit ale u více zkorodovaných je riziko rozpadnutí proto použivám brynýr v kapalném stavu nebo pastu,/obchody se zbraněmi/ případně černé lihové mořidlo Druchema. Lze díry vyplnit tekutým kovem /nabízí v inzerci např. Střelecký magazín nebo Revue/, který lze dobře načernit a také odstranit v horké vodě, čímž nenarušíme původnost předmětu. Poté je potřeba předmět zakonzervovat proti vlhkosti, budˇ voskem/dobrý je včelí/ nebo revaxem. Doporučuji vosk zčernat stejným mořidlem. Posilam vam ješte foto bojovky, všiměte si na pohledu zvrchu jak je štihlé ostří oproti pracovním sekerám aby prošla oděním. Ta druhá je vyčištěná na kov. ??? Posudte sami.

Omlouvám se za interpunkce, ale vše píšu přes mobil.

Ahoj Sekera.

sekera


sekera


sekera

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Takle má vypadat návod :) Bezva

Díky za návod...moc pěkné...já tu sekeru zkazil...rez jsem oklepal a ted jsou tam pěkné krátery...nedoporučuji oklepávat :-(

Diky za navod hned se pustim do konzervace,takhle by to melo vypadat.

Ahoj Simso, neboj nezkazil, trochu se to oklepat musí jinak bys nevěděl ani jak vypadá a stejně by to časem v suchem prostredí vypadalo. Je to o párkrát, určitá zkušenost abys to nepřehnal, kdyžtak ty díry zavoskuješ. I tak je pekná, Hodně zdaru S.

Dík, ahoj.

Návod SUPER !!!

Super!Díky ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru