Jak se hledá v Norsku

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Před 3000 lety byl ve Stjørdalské vesnici, 44 km východně od Trondheimu uložen bronzový depot. Nyní byl díky hledačům s detektory kovů znovu vyzdvižen. Koncem dubna na poli v obci Hegra byly nalezeny bronzové hřivny, hlavice seker a nože pocházející z pozdní doby bronzové. Archeologové z Norského univerzitního vědeckotechnického muzea (NTNU) a Rady hrabství Nord-Trøndelag objevili nálezy s pomocí šesti amatérských hledačů s detektory kovů.

Nález díky detektorům kovů

Bratři Joakim a Jørgen Korstad z obce Stjørdal uskutečnili první objevy v této oblasti v lednu tohoto roku. Objevili devět hřiven, licí formu a další fragmenty.  Následně kontaktovali krajského archeologa Eirika Solheima, který říká, že bratři udělali všechno, jak měli, když ho informovali o nálezu.

Celkem bylo nalezeno 24 hřiven. Nikdy doposud nebylo v Norsku nalezeno tolik hřiven v jednom depotu. Navíc ty jsou ve skandinávském kontextu vzácné vždy. Je otázka, zda se jednalo o oběť bohům nebo snahu ukrýt jak předměty, tak materiál. Ale tato otázka se na nalezenými depoty vznáší takřka vždy. Další výzkumy této oblasti by se měly uskutečnit na podzim a samozřejmě znovu ve spolupráci s nálezci.

Pár poznámek k hledání v Norsku

Aniž by to většina hledačů na LP věděla, máme zde řadu kamarádů, kteří žijí trvale někde v zahraničí. Většinou jsou to státy na západ od nás. Ale minimálně několik jich je také v Norsku. Minulý rok jsem měl možnost pohovořit se dvěma, kteří na severu pracují v jedné rybárně. Kluci mi vysvětlovali, jak se hledání v Norsku změnilo (zákonem). Pokud bych to hodně zjednodušil, tak hledači se sdružují do klubů. Hledat se může na pohyblivých půdách (pole, orané louky). Jednotlivé nálezy, tuším od 18. století, se nemusí odevzdávat, nejsme si ale jistí, zda se nemusí hlásit. Hloubka, do které se smí kopat je 30 cm. Když je předmět hlouběji, musí se zavolat archeolog. Každopádně to byl další impulz k větší spolupráci mezi profesionály a amatéry a funguje jim to.:-)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

O to to je. 8-) paráda jen škoda že tu není více fotek :-(

Jak je to vlastně s kopáním u nás v ČR? Hledat smíš, kopat ne? Mám v tom guláš- každý zdroj hovoří jinak....

U nás to nikdy nebude fungovat

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru