Jeskyně Výpustek

Kategorie: Války

Jeskyně Výpustek - tajné středisko užívané třemi armádami

Není tomu tak dlouho, co byla veřejnosti zpřístupněna jeskyně Výpustek v Moravském krasu, první návštěvníci mohli navštívit její zkušební provoz 26.10.2007. Tato jeskyně se velmi liší od většiny ostatních u nás i jinde ve světě, protože byla v průběhu 20. století přizpůsobena vojenskému využití, které trvalo téměř 70 let. V těchto prostorách se postupně vystřídaly tři armády, přičemž stopy každé z nich je možné vysledovat i dnes. Díky tomu jsme se rozhodli Výpustek navštívit i my a na základě této prohlídky zpracovat tento článek.
Vzhledem k účelu tohoto článku je možné rozdělit historii jeskyně Výpustek na pět částí:

  1. vývoj před vstupem armády do těchto prostor
  2. využití Československou armádou
  3. využití Německou armádou
  4. využití Československou lidovou armádou
  5. vývoj po ukončení využití armádami

První a poslední z uvedených období jsou pro nás méně zajímavé, proto jim také bude věnováno méně pozornosti.
První období dle uvedené klasifikace je nejdelší, zde ale budou uvedena pouze nejzákladnější fakta. Podobně jako v dalších jeskyních Moravského krasu i zde byly nalezeny kostěné pozůstatky z pravěku, zejména pak velmi zachovalé kosti jeskynních medvědů a lvů. Právě díky mnoha kosterním pozůstatkům byla na počátku 20. století tato jeskyně značně poznamenána těžbou fosfátových hlín. Významné jsou pozůstatky osídlení cca před 15 000 lety. První písemné zmínky o jeskyni jsou datovány okolo roku 1608. Průzkum těchto jeskyní je spojen zejména s těmito jmény: kníže Lichtenštejn, Hugo Salm, Jindřich Wankel a jeho vnuk Karel Absolon a dalšími. Tato jména jsou spojena s celým Moravským krasem, ovšem v případě výpustku byl výzkum dá se říct velmi nebezpečný - v tomto období se jednalo o opravdové podzemní bludiště, kde se ztratily desítky lidí - až na pár koster nebyli vůbec nalezeni.

Po těžbě fosfátových hlín, která byla na vrcholu v 20. letech 20. století, zaujala jeskyně Výpustek prvorepublikovou armádu, která nejdříve plánovala vybudovat zde skladiště chemických otravných látek. Armáda roku 1936 násilně upravila jeskynní prostory, zejména docházelo k rozšiřování a zvyšování prostor, aby zde mohla být uskladněna munice. Právě kvůli uskladňování munice zde také byly vybudovány přístřešky, které je možné vidět i dnes.
Po počátku 2. světové války byla uskladněná munice odvezena německou armádou, která se do těchto prostor vrátila až roku 1943. V prostorách Výpustku byla roku 1944 vybudována podzemní dílna německého podniku „Flugmotorenwerke Ostmark“ vyrábějící letecké motory, protože původní prostory této továrny byly vybombardovány. Znovu docházelo k úpravě prostor - byly vybetonovány podlahy a znovu rozšířeny prostory, aby bylo možné vjet do podzemní továrny i s autobusy (pouze jednopatrovými!) a nákladními auty. Pracovali zde nuceně nasazení čeští dělníci ve dvou 12-hodinových směnách a kvůli výrobkům byl prostor vytápěn jeskynní kotelnou, která se poměrně dobře dochovala až do dnešní doby. Továrna pracovala až do konce války, který ale přišel natolik rychle, že nemohlo dojít k odvezení strojů, materiálů a výrobků, proto byla téměř celá továrna zdevastována požárem a výbušninami. Provoz továrny byl ukončen 15.4. 1945. Tento prostor byl ponechán v téměř stejném stavu, v jakém jej zanechali utíkající němečtí vojáci - jediné úpravy byly provedeny z bezpečnostních důvodů.

V 60. letech se jeskyně dostala opět pod správu armády - tentokrát Československé lidové, která zde vybudovala velitelské stanoviště, které bylo pečlivě utajováno a střeženo až do roku 2001. Výpustek v této době nesl krycí název „Zdravotní sklad - pobočka 05 Brno - Křtiny“. Prvním cílem této armády bylo vytvořit z Výpustku protiatomový kryt včetně uvedeného záložního vojenského velitelství. Protože byl umístěn cca 50 metrů pod zemí mohl v případě napadení zajistit ochranu asi 250 lidem, zejména pro vedení ozbrojených sil. Přežití měly napomoci i tyto (některé stále funkční) součásti: dva ploty (neprůhledný a pokrytý ostnatým drátem), koridor pro stráže, signální plot, televizní kamery, perimetry, infrapaprsky a reflektory, železobetonové strážní bunkry, uvnitř pak pancéřové dveře, nezávislý energetický zdroj, přechodová komora, zařízení na čištění kontaminovaného vzduchu po prvních vlnách jaderného zásahu, ubytovací prostory (poněkud stísněné) a další. Ubytovací a vojenské velitelské prostory je možné vidět na fotografiích v tomto článku. Tyto prostory měly mimo jiné obrovskou výhodu - do údolí k vchodům do prostor netrefí žádné dálkově řízené střely.

Od roku 2005 spravuje jeskyni Výpustek a okolní pozemky včetně podzemních chodeb Ministerstvo životního prostředí, Správa jeskyní ČR na nejnižší pozici Správa jeskyní Moravského krasu. Zpřístupněný komplex je složen z 200 m podzemního krytu, který je stále schopen být obýván, a cca 500 m jeskynních prostor, kde dříve bývala německá továrna. Je možné prohlédnout si i několik z 9 původních okolních budov. Expozice je stále rozšiřována, nicméně již v současnosti je velmi zajímavá. Protože mnohé prostory jsou skryty zříceným materiálem nebo zdmi, probíhá stále speleologický výzkum, a to každý víkend. Pokud byste jeskyni Výpustech chtěli navštívit, je možné ji najít cca 2 km od obce Křtiny směrem na Adamov, otvírací dobu a ceny (které se občas mění) je možné najít na oficiálních stránkách http://www.cavemk.cz/jeskyne-vypustek/

Fotogalerie:

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační fot

Ilustrační fot

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ilustrační foto

 

Bobanx + Pavla Foto: Bobanx

Webové stránky s tímto tématem:

http://agartha.cz/html/pruzkumy/okoli/vypustek/index.php
http://www.cavemk.cz/jeskyne-vypustek/
http://www.moravskykras.net/jeskyne-vypustek.html
http://www.czecot.com/cz/results/tiskova_zprava.php?id=8188
http://www.cestovatel.cz/zpravicky/otevreni-jeskyne-vypustek-v-moravskem-krasu/
http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/vypustek-jeskyne-mnoha-tvari20080310.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Výpustek
http://www.caves.cz/jeskyne/jeskyne-vypustek/

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkný článek děkuji za info chystáme se tam v nejbližší době s rodinou vyrazit.

Moc pěkná reportáž:)

Konečně něco rozumného,pěkný počteníčko,smekám klobouk Bobane(x).

Mám to pár kiláků od baráku a ještě jsem tam nebyl, jaká to ostuda! Sousede, moc díky za "inspiraci"... :-)

Já tam bydlím,takže pokud máte zájem o exkurzi,tak pište a brachanec nebo já Vás provedu a zdarma je pro Vás zajištěno pohostění,většinou to bývá smažený řízek + bramborový salát a pivko.Vstupné je 30 kč.Akce platí do konce tohoto měsíce.

Vřele doporučuji super prohlídka.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru