Kámen se záhadnými značkami z doby bronzové je nejstarší mapou Evropy

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Kamenná „deska ze Saint-Belec“ byla objevena v roce 1900 na místě pravěkého pohřebiště ve Finistère jako součást vyzdívky hrobu. Dlouhá desetiletí ležela ve sklepeních zámku, než byla znovu objevena v roce 2014. Odborníci si dlouho nebyli jisti jejím významem, až v roce 2021 byla prohlášena za nejstarší mapu Evropy a od té chvíli se vědci snaží její symboly rozluštit. Nyní našli další její úlomky s novými symboly.

Mapa na kamenné desce označuje oblast zhruba 30 x 21 kilometrů. Celou ji chce prozkoumat Clement Nicolas z výzkumného ústavu CNRS. Podle něj může výzkum trvat nejméně patnáct let a zřejmě je čeká obrovské množství nálezů a dobrodružství. Nicolas a Pailler byli součástí týmu, který desku znovu objevil v roce 2014.

„Použít mapu ve snaze objevit archeologická naleziště je skvělý přístup. Nikdy (běžně) takto nepracujeme,“ řekl Yvan Pailler, profesor z University západní Bretaně. Pravěká naleziště často bývají odkryta sofistikovaným radarovým zařízením, leteckým snímkováním nebo náhodně při hloubení základů domů apod. Podle Paillera se jedná o skutečnou mapu pokladu…

Několik posledních týdnů strávili archeologové výkopy na místě jejího objevu. Výzkum přinesl soubor dosud neobjevených úlomků z desky. „Bylo tam několik vyrytých symbolů, které ihned dávaly smysl,“ řekl Pailler, podle kterého bylo místo jedním z největších pohřebišť doby bronzové v Bretani.

V liniích a výstupcích viděli řeky a hory Roudouallec, ležící asi 500 kilometrů západně od Paříže. Deska je poseta drobnými prohlubněmi, které by podle vědců mohly odkazovat na mohyly, obydlí nebo geologická ložiska. Rozluštění jejich významu by mohlo vést k celé záplavě nových objevů. Výzkumníci proto desku naskenovali a porovnali se současnými mapami. Našli přitom zhruba 80% shodu.

„Snažíme se objev lépe zasadit do kontextu, abychom našli způsob, jak ho přesněji datovat,“ řekl Pailler, podle kterého je na desce vyobrazeno možná starodávné knížectví. „Deska už zřejmě (později) nedávala smysl a byla odsouzena k záhubě tím, že byla rozlomena a použita jako stavební materiál,“ doplnil ho Nicolas. „Stále ještě musíme identifikovat všechny geometrické symboly a legendu, která k nim patří,“ dodal nakonec.

Roman Němec

Zdroje: phys.org, prehistoire.org, cnn.com


nejstarší evropská mapa


detail s měřítkem


výzkum probíhal na místě mohyly objevené v roce 1900


z posledních vykopávek byly vyzdviženy další části kamenné desky - nejstarší mapy evropy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru