Kdo vztyčil obří penis před třemi tisící lety?

Kategorie: Akční nabídky, novinky

Tuto otázku si kladou odborníci ve švédském Rollsbo nedaleko Göteborgu na západě země. Právě zde při běžném archeologickém průzkumu před výstavbou průmyslového areálu našli zvláštní kamenný falický symbol. Vysoký je asi půl metru, detailní rysy jasně stylizují penis. Je první svého druhu na místě obětních rituálů.

V první chvíli si archeologové mysleli, že narazili na mohylu, ale jeden kámen uprostřed neodpovídal obvyklému vzoru. Posléze si mysleli, že se jedná o část dlažby. Další odhalené vrstvy ale prozradily, že zvláštní kámen skutečně vypadá jako penis – tedy symbol, který je v nálezovém kontextu zcela jedinečný.

Kámen pravděpodobně jako penis vypadal už přirozeně, zřejmě proto neušel pozornosti dobového „sochaře“. Následně byl osekán do cílového tvaru a vzhledu. Podobné kameny se již ve Švédsku našly, zejména podél důležitých komunikačních a obchodních cest, ale toto je první a dosud jediný kamenný penis, který se kdy našel na obětním místě. S ohledem na kontext archeologové předpokládají, že místo mohlo mít spojitost s kultem plodnosti.

Kámen byl datován do pozdní doby bronzové mezi lety 1100 - 500 př. n. l. a byl cíleně zasazen mezi dvěma skalnatými výběžky. Archeologové okolo něho objevili pět jasně definovaných vrstev sazí a uhlíkatých materiálů. V jedné z vrstev byly nalezeny dvě spálené kosti. Ty ještě nebyly analyzovány, ale jsou považovány za zvířecí. Archeologové doufají, že při analýze půdy z uhlíkové vrstvy najdou organické zbytky; např. semena nebo části rostlin, které upřesní dataci a přinesou další zajímavé informace.

Roman Němec

Zdroje: thelocal.se, thehistoryblog.com, dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Že by tam měli mladí šmajchl plac ?

Ja by som kopal hlbšie možno je tam niekto zakopaný hore pajsrom.

Dřív nebo později narazí na nějakého čurá.a každej :-)

Archeologové doufají, že při analýze půdy z uhlíkové vrstvy najdou organické zbytky; např. semena
:-D :-D :-D

Pěknej lofas! :-D

Jsou vedle, jako ta jedle. Protože směrový tabule tenkrát ještě nebyly a podle těchto patníků holky věděly kam si zajít udělat radost, potěšení a taky silnýho potomka, kterého pak oslavili řádným způsobem, se sobem na rožni. :-D

JohnDeeere: :-) :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru