Když méně znamená více

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy

Existují celkem dvě možnosti jak podstatně ovlivnit chování detektoru. Jednou z nich je nastavení detektoru. Tohle už jsem ale, snad dobře, popsal v pár minulých článcích a videiích. Dnes ale přijde řada na druhou možnost, o které se toho ještě moc neřeklo. Přitom si myslím, že ovlivní chování detektoru mnohem podstatněji, než změna nastavení a tou je změna hledací sondy.

Většina výrobců k detektorům v základu dodávají sondu s rozměry okolo 28 cm. Tento rozměr se ukázal jako nejuniverzálnější pro všestranné použití a to logicky, protože výrobce neví co a v jakých podmínkách budete s detektorem hledat. Abyste detektor co nejvíce přizpůsobili podmínkám a cílům, na které se zaměřujete, bude potřeba vybrat vhodnou sondu, jež umocní parametry, které budete potřebovat.

Obecně se budeme bavit o parametrech jako je citlivost, separace, hloubka a pokrytí sondy.
K Equinoxu jsou v současné době k dispozici celkem dvě doplňkové sondy a to v rozměrech 6" a 15", což vychází na 15 a 38 cm. Obě sondy mají svoje specifika a dneska se budeme věnovat malé sondě a vhodnému nastavení při jejím použití. Nicméně i pokud nevlastníte Equinoxe změna sondy má i na ostatní detektory podobný vliv. Je to prostě fyzika a i s ostatními detektory to bude fungovat obdobně.

Většina hledačů, když vybírá doplňkovou sondu, sáhne po sondě řádově větší, než je sonda
základní ve snaze nahnat hloubku a pokrytí detektoru. Malé sondy tak bývají neprávem zatracované, přitom pokud víte, jak a při jakých podmínkách malou sondu správně použít, máte nad velkými sondami výrazně navrch.

Jak správně malou sondu používat?

Tady bude asi nejlepší rozebrat příklad z praxe. Jednou jsme se chystali na jedno dlouhodobě vypuštěné koupaliště, kde už se nás vystřídalo a ještě vystřídá spousta. Nicméně jsme dorazili ve třech. Já se vybavil malou a základní sondou. Použití jak malé, tak velké sondy má svá specifika a je potřeba správně vyhodnotit situaci.

Jak asi většina víte koupaliště bývají obecně plná bordelu a na jedno máchnutí není problém zaznamenat hned několik cílů. Zvláště drobné zlaté náušničky a řetízky se velice snadno schovají v záplavě ostatního bordelu nebo skončí v diskriminaci, pokud je v blízkosti nějaké želízko.
Na tomto místě tedy bude potřeba co nejvíce separovat a to je přesně ta situace, kde pomůže malá sonda. Malou sondu nepoužijete vyloženě jen na koupališťi. S úspěchem tak lze chodit i železem zamořená pole a vysbírávat malé Ag mince, kteří ostatní přes železo nevidí. Obecně jste s malou sondou schopní nacházet věci i na místech, která mají ostatní za vysbírané.

A teď zpátky na koupaliště. Všichni jsme věděli, že už jdeme pozdě a pár hledačů už se zde proběhlo, což bylo poznat i na celkem rozkopané pláži. Nicméně kolegové zvolili taktiku, že půjdou hlouběji a budou tahat věci z hloubky a zvolili tak větší sondy, což se ve výsledku ukázalo jako zcestné neboť ostatní bordel jim uspěšně maskoval chtěné cíle. Díku tomuto se mně povedlo posbírat celkem velké množství drobných Au a Ag náušnic a dvou zlatých řetízků, což je asi ten nejtěžší cíl, co lze s detektorem najít. Chce to jen používat metodu "méně je více", chodit pomaleji a soustředit  se i na ty nejslabší signály a také mít pevné nervy s menšími kousky alobalu:D

Připravte se, že pokud tak budete chodit ve vodě, většina cílů vám propadne sítem a to může být dost demotivující. Vetšinou, pokud tam nic nevidím, na druhé nabrání jdu dál.

Co se vlastně změní pokud detektor osadíte malou sondou

1) Jako první si určitě všimnete, že se detektor oproti základní sondě trochu odlehčí. Logicky menší sonda nemá tolik materiálu, takže je lehčí.
Díky tomuto je cívka manévrovatelnější. Obecně se s ní většinou hledá i rychleji. Dostane se všude a díky velikosti lze i daleko lépe s menší cívkou kopírovat terén, např. brázdy na poli.
2) Zvedne se citlivost na drobnější cíle. Cívka se potom chová tak, že rozdíl mezi dosahem na menší a vetší cíle není tak markantní jako u větší cívky, čehož se dá dobře využít tak, jak se dozvíte o pár řádků níže.
3) Výrazně se zlepší separace detektoru tj. dva cíle mohou být mnohem blíže u sebe, abyste dokázali bezpečně identifikovat každý z nich. Logicky menší cívka má menší pokrytí takže je
menší pravděpodobnost, že budou oba cíle pod sondou současně a ovlivní to tak odpověď detektoru.
4) Malá sonda je trochu klidnější než velká, lze s ní na některých lokalitách chodit s vyšší citlivostí.

Metoda "méně znamená více"

Naprostá většina hledačů nastavuje citlivost stylem "co to dá" (cca 20-23 na EQUINOXU).
Jak jsem psal již výše, malá sonda se chová trochu jinak, než velká sonda. Co se týče dosahu na malé a velké předměty, rovněž redukce citlivosti se začne více projevovat na větších cílech než na menších, čehož se dá velice dobře využít. Kolikrát chodím citlivost i 16 a nastane pak takový zajímavý efekt. Snížení citlivosti se tolik neprojeví na drobné cíle, ale daleko více na větší cíle, takže sonda pak nevidí např. železo nacházející se pod cílem, které tak neovlivní identifikaci chtěného cíle a vidí pouze chtěný cíl.

Další efekt je, že obecně všechny cívky berou i trochu do boku a to se také tímto znatelně omezí. Jako bonus ještě detektor zůstane krásně klidný. Příliš vysoké nastavení citlivosti ani na relativně čistých místech také nepřináší kýžené výsledky, protože je pak težké soustředit se na nejdrobnější cíle, pokud detektor furt hraje. Ve vodě jste s pohybem značně omezeni, ale při použití na poli se obecně s menší sondou pohybujete rychleji. Tak je dobré i tuto změnu promítnout do nastavení rychlosti na detektoru. Separační efekt se poté ješte umocní. Další bonus je, že s malou sondou a sníženou citlivostí lze chodit dvojkové režimy (PARK a POLE) i to u nás ve sladké vodě.

Závěr

Doplňkové sondy slouží k přizpůsobení detektoru podle podmínek a cílů, které chcete hledat.
Použití málé i velké sondy má svá specifika. Pokud se chystáte na ty nejdrobnější cíle v obzvláště zabordelených lokalitách, bude pro vás malá sonda opravdu velkým přínosem. Pokud zase hledáte spíše v čistém lese a potřebujete pořádné pokrytí a hloubku, abyste nečekali půl dne na signál, bude pro vás spíš sonda 38cm.  Ale o té zase příště.

P.Z.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jen bych dodal, ze u noxe i zakladni civka pri správném nastaveni a rychlosti chuze umi krasne separovat, hodne mile mi v tom nox prekvapil,ale i tak nad malou uvazuju, sou mista kde je toho opravdu moc a ujit pak par metrů zabere hodiny, jinak mam i velkou sondu a tu mohu opravdu doporucit, ale chce to pevne nervy, protoze co budete tahat za pidiveci z hloubek a jak casto vas bude hodne srat :D

Mám velkou a neměnil bych ;-)

Super clanek, mam malou sondu k LP zeru, kdyz byla takovata akce 30+17cm sonda, nikdy jsem ji moc nevyuzival... ted jsi me povzbudil tak to oskusam. Uvidime, dyztak dam vedet

Pravda ...ke GM jsem si pořídil nejmenší sondu na pole z velkým bordelem ,kde je i železo vedle želízka 🙂 A sonda jede jako laserové ukazovátko ,paráda 🙂

Jsem rad ze i ostatni kolegove objevili kouzlo malych sond,v nekterych situacich to prinasi i lepsi vysledky nez se hnat za hloubkou co nabizeji velke sondy

Kouzlu malých cívek jsem propadl již dříve 8-) jeden nevěří na co narazí ...
www.lovecpokladu.cz/klub/m/471

To je ta pecka, co zmiňoval Elmara? Asi ne.
Trochu obecný informace. To, že je detektor s malou sondou lehčí a že se s malou cívečkou lépe manévruje jsme věděli i před tím.Trochu rychlovka, umíš to líp - o hodně líp.
Neber to jako rejpání, ber to jako subjektivní pohled náročnějšího čtenáře.

Tam šlo spíš o to ukázat ten efekt co se stane když dáš malou sondu a snížíš citlivost .95% hledačů ovladač citlivosti vůbec nepoužívá , nastaví to co to dá cca na 3/4 nebo podle stability detektoru a takhle chodí furt.

Škoda, že doplněním článku nebylo obvyklé video.
Vzít nejběžnější 2-3 detektory a ukázat např. na drobném řetízku ten rozdíl. Tak příště :-)

Na podzim jsem si poridil ke svemu CoRe Mars Sniper. Fakt je ze moje Discoverka bere i malou drobot jako trojniky a podobne pidi stribrnacky. Ovsem v zazeleznenych oblastech je marna. Prave kvuli takovemu placku jsem si sniperku poridil, protoze uz jsem nebyl nic schopen rozeznat a musel bych kopat vse. No a sniperka sla najisto. Hloubku nebylo treba. A par malych Ag a drobnych nominalu mi jeste nadelila. Je samozrejme stabilnejsi. A taky s ni chodim spatne dostupna mista v lese, mezi slahouny mladych stromku nebo tam, kde zadrhavanim velkou civkou o cokoliv dela hledani velmi problematicke. Je treba vedet, kde co pouzit a pak uz si to jen vychutnat ;-)

Citlivost Equinoxa na 6" cievke v programoch... Park2,Pole2,Gold1-2, možno smelo porovnavat...aj s Fisherom GoldBug2....

Zrovna mi přišla na GM 17 cívka právě na tyhle účely. Šmajdám hlaveně pole a mám určitá místečka, kde se malá stříbrná kolečka válí každý rok, jen je to hrozná piplačka to vyzobat 30 sondou z toho hrozného bordelu. Jen co bude chvilka, tak jí vyrazím otestovat. ;-)

Johnek: odkud máš Sniperku na Noktu?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru