Když se najde zlatá mince

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Musel vzdorovat dvěma velkým vzpourám, jeho vláda trvala pouhé dva roky. Richard III. byl posledním anglickým králem, který padl v bitvě. Zlatá mince s jeho podobiznou byla nedávno prodána v aukci za více než čtyřicet tisíc liber. Našla ji hledačka s detektorem kovu poblíž místa, kde panovník zemřel.

Richard III. padl v bitvě u Bosworthu 22. srpna 1485. Tím prakticky skončila takzvaná válka růží, která byla sérií bitev občanské války v Anglii mezi spojenci rodů Lancasterů a Yorků. K vládě se po smrtí krále dostali Tudorovci.

Na poli nedaleko místa, kde se zmíněná bitva odehrála, hledala v září s detektorem kovu Michelle Vallová. Zúčastnila se charitativní akce, kam přišli i další fanoušci hledání s detektory.

„Po dvou a půl hodině hledání se ozval silný signál. Asi šestnáct centimetrů pod zemí jsem našla minci. Na první pohled bylo poznat, že jde o zlato. Minci jsem vzala a utíkala s ní za organizátory akce,“ zavzpomínala Vallová, která pracuje jako asistentka ve škole.



Jednomu z organizátorů se jí podařilo identifikovat. Jedná se o minci, které se říká angel a podle odborníků asi patřila jednomu z vojáků Richarda III. Angel byla anglická mince pojmenovaná po reliéfu anděla svatého Michala, který bojuje s drakem. Razila se v letech 1465 až 1661. Anděl se nachází na líci mince, na rubu je loď plovoucí doprava se stěžněm ve tvaru kříže a věžovými nástavbami.

Nalezená mince skončila v dražbě. Vyvolávací ceny byla sedmnáct tisíc liber, ale prodala se za více než dvojnásobek. Velký zájem nakonec konečnou částku vyšponoval až na čtyřicet tisíc liber. Výtěžek z prodeje si rozdělí Vallová a majitel pozemku, na kterém minci našla.

Dvě těžká zranění na hlavě

O králi Richardu III. se psalo před třemi lety, když archeologové našli jeho ostatky pod parkovištěm v Leicesteru. V místech, kde stál dříve františkánský klášter. Vyšlo najevo, že král během bitvy schytal jedenáct ran, z toho devět do hlavy. Zjistili to odborníci z Leicesterské univerzity.

Smrtelné byly dvě rány, které mu někdo zřejmě způsobil mečem nebo halapartnou. Pravděpodobně neměl přilbu.  Zbytek ran asi vzniklo až po smrti, když mrtvé tělo vláčeli koně.



Foto: www.numismaticnews.net, www.thetimes.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nejsme na mince ale paráda

Krása, díky moc za čtení ;-)

Budou se také u nás pořádat nějaké charitativní hledačky na bojištích nebo třeba hradištích? To je panečku přístup....

Charitativní hledačka, to je něco v našich krajích vlastně nemožné :-)

No zrovna anglický způsob hledaček bych tady moc nezaváděl.Na každou hledačku shánět povolení majitele pozemku k hledání,to bych se na to raz dva tři.Jinak občas archeologové u nás umožňují detektorarum společnou hledačku,dokonce i za finanční odměnu. Třeba při výstavbě dálnice atd.. Už jsem na tu nabídku narazil. ;-)

No charitativní , v článku je napsáno že peníze za minci šli půl na půl majiteli pozemku a hledačce .....

Tak tedy - peníze šly napůl ....... atd, ale podstatné je, že charitativní byl pouze ten orgasmus když tu minci našla. A myslím si, že ten tedy trval hóóódně dlouho. :-O :-D

To : kopyto - u Vás to nemusí být ani mince - natož zlatá.... :-(

Kopyto to jste na tom líp než u nás. Ty ten gold najdeš a nemůžeš ho odevzdat. U nás si koupíš detektor, natankuješ benzín a když najdeš třeba ten gold tak ho odevzdáš. V lepším případě se dočkàš poděkování. V horším přípafě jsi za vykrádače a lumpa. U nàs je to právě ta charita :-D :-D :-D

Pokud je fotografie nálezkyně Michelle Vallové autentická z místa nálezu, pak jak příznačné... Gold a Golden Mask ... :-) Snový nález a zážitek.

To tonniczech.. souhlas model je to dobrej,ale doma bych to nechtel. ... kdo v uk nezil a nehledal vidi pouze nalezy odmeny a ma zkresleny.pohled. tady se neda vencit ani hafan mimo dovolene ztezky a to i v lesich... jesnou jsem sesel z cesty a uz me hnali. Sileni game keepers... ale spoluprace a odevzdavani je prima o tom zadna... nekdy je problem s posouzenim nalezu... jeste podotknu ze nalez nusel byt ani odevzdan ni nahlasen. Jedna se o zrejme o ztraru a jednotlivy nalez. I kdy je zlata a starsi vice nez 3stol. U artefaktu by tomu bylo jinak taktez dvou a vice.minci.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru