Kouřimsko

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa

V Kořimi a okolí

První známky osídlení jsou z mladší doby kamenné. Další důkazy o osídlení jsou pak zřejmé hlavně z nálezů keramiky.
První historickou zmínkou je pověst o Lechovi, která se váže k příchodu Slovanů na počátku 6. století. V 7. století vzniká na místě starého slovanského osídlení Stará Kouřim. Jedná se o poměrně velkou osadu obehnanou valem a palisádou. Hradiště se stává ústředním centrem kmene Zličanů. Podle nalezených šperků lze usuzovat na značnou moc a kulturní řozhled zdejších vládců.

prilba
Přilba sv.Václava. Dle Kristiana je to ta kterou měl Václav v boji z kouřimským knížetem

Na přelomu 9. a 10. století je centrální hradiště zničeno požárem. Následuje jeho velkolepá obnova. Zbytky valů jsou stále partné. Růst bohatství samozřejmě lákal silnější sousedy a tak se kníže Rapslav stává vazalem Václava. Vlivem odstředivých sil v tehndejších Čechách se na určitou dobu stává Kouřim územím Slavníkovců. Po jejich vyvraždění na Libici v roce 998 bylo i Kouřimské hradiště vypáleno. Místo samo ale neztratilo svůj význam. Bylo přeneseno na druhou stranu říčky Kouřimky.

pohled na hradiste

Na návrší U Jiřího je počátkem 10. století postavena důkladně opevněná vesnice. Uprostřed však již brzy domiují kamenné kostely Sv. Jiří a Sv. Klimenta. Od 12. století je již Kouřim skutečné církevní a správní centrum z vlastní mincovnou, podřízené Přemyslovcům v roli královských správců zde působí rod Depolticů. Roku 1223 je pro narůstající nároky správcovského rodu hrad Kouřim obležen a dobit. Tím také končí sláva Depolticů.

Ve 13. století je pak založeno město. Zakládací listiny se nedochovaly, přesto je zakladatelem pravděpodobně Přemysl Otakar II.. První zmínka o Kouřimi jako o městě je z roku 121. Se stavbou města se začíná budovat i opevnění. Dvojité hradby s cimbuřím a čtyřmi bránami. Od roku 1995 je Kouřimské opevnění, dodnes obklopující střed města, uznáno jako národní kulturní památka. Ve městě vznikají nové kostely a také Cisterciánské probošství Sv. Martina. Nejcennějším kostelem je Sv. Štěpán s osmibokou kryptou Sv. Kateřiny. Město má již také svůj špitál, který je postaven vně hradeb.


Nejvýznamnější období

Ve 14. století patří Kouřim mezi nejvýznamnější města v království. Císař Karel Iv. mu uděluje rozsáhlá práva a soudní pravomoci. Ve městě nyní stojí většina kamenných domů a vznikají rozsáhlá řemeslná předměstí. Počátkem 15. století se tak Kouřim stává po Praze a Kutné Hoře nejvýznamnějším městem v Království.

Poté začíná období Husitských válek. Roku 1421 dochází k útoku husitských vojsk a ke zničení Cisterciánského probošství. O politických zvratech té doby vypovídá i fakt, že roku 1434 se husité v Kouřimi, pod vedením Prokopa Holého, shromáždili před bitvou U Lipan. Po prohrané bitvě U Lipan se město vzdá Zikmundovi.

Znovu se začíná rozrůstat majetek města, hlavně o pozemky skalického kláštera a kouřimského probošství. Na přelomu 15. a 16. století zažívá město další vrchol svého rozvoje. Ve městě jsou dokončeny desítky staveb. Dokončeno a zdokonaleno je také opevnění města.


Zvrat

Roku 1548 se město přidává k povstání proti císaři Ferdinandu I. . Po jeho potlačení jsou výsady města značně omezeny. Městu jsou také zkonfiskovány značné majetky. I když jsou tyto v roce 1561 městu vráceny, vyrostla v okolí konkurenční města Kostelec n. Černými lesy a Český Brod. Začátek 17. století se pak stává tragickým pro celý stát a stagnace tak dál pokračuje do ukončení 30ti leté války. V této době Kouřim patří k nejubožejším městům vůbec. Zpět do města se vrátí pouze desetina obyvatel a třetina budov je nenávratně zničena.

Pomalá obnova města pak začne na přelomu 17. a 18. století. Obnovy se postupně dočkaly veřejné budovy i měsťanské domy. Obnovu dále ztěžují časté konflikty a lokální selské bouře.

Na začátku 19. století pak přijde požár, který nenávratně zničí středověký ráz města. Zmizí řada budov, které do té doby neodmyslitelně patřilak obrazu města (např. Městský špitál). Při budování nového města pak Kouřim v podstatě dostává dnešní vzhled.

 

Dodatek

Z blízkého okolí města bych chtěl upozornit na obec Chrášťany. Ta se proslavila nálezem depotu minci. Nález byl učiněn v roce 1897 a nejstarší mince byly z období vlády Boleslava II.
Také je to velice zajímavé místo pro případné zběry keramiky. Ale o tom někdy příště :)

Elmara

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pekne

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru