Kouzla s detektorem kovů Nokta Impact

Kategorie: Nokta - recenze a testy , Detektory kovů Nokta - Makro řady Impact

Když jsem přibližně před měsícem a půl začal test Impactu psát, bylo to dílo jako od Jiráska. Nakonec jsem dokonce překročil počet povolených znaků na webu, jak to bylo dlouhé. Ve chvíli, kdy jsem to ale po sobě četl, mi došlo, že tohle opravdu nikdo číst nebude. Jelikož i mě to přestalo v polovině textu bavit. Možnosti různých nastavení jsou u Impacta doslova nepřeberné a tak následující řádky budou patřit pouze nastavením, ke kterým jsem se propracoval a která se mi osvědčila, plus pár poznatků navíc.

Konstrukce detektoru

Konstrukce detektoru je hezky tuhá, mám to rád. Doslova nesnáším, když se mi sonda na tyči komíhá. Znáte to, uděláte pohyb na jednu stranu a pak se můžete bavit tím, jak dlouho sonda na tyči ještě osciluje. Tak to se tady tedy neděje :). Zámky tyčí jsou tuhé a i po půl roce používání nevykazují známky vrzání nebo podobných věcí. Navíc, jelikož měřím 2 metry, mám tyč stále takřka na maximum a zámek spodní tyče tak dost trpí. Tady je potřeba říci, že 2 metrový hledač si s Impactem v pohodě zahledá. Z mého pohledu je to ale maximum a tyč je již takřka celá vysunutá. Ke konstrukci bych tak měl pouze jedno upozornění. Pokud se detektor zkracuje, je potřeba dole kabel povytáhnout tak, aby nemohlo docházet k tomu, že tyč při skládání tlačí na kabel. Viděl jsem kabel cívky, který byl v tomto místě doslova posekaný. Není to nic náročného, pouze pokud se chystám detektor zkrátit na jeho nejmenší rozměr, třeba při vkládání do auta, tak kabel dole u cívky povytáhnu. Jinak za mě konstrukce detektoru příjemná, váha dobře rozložená. Stojánek funguje jak má a i když se občas na hodně hrbolatém poli detektor stejně dokáže převrátit, je to dobrý nápad.

Ovládání detektoru

Impact má 12 pracovních režimů a opravdu bohatou možnost je upravovat. To většinou sebou nese určitou těžkopádnost nastavení. To je tady ale udělané velice přehledně. Vždy, když máte zvolený program, upravujete jenom ten. Uložení změn je pouze jedním klepnutím “Save” a uloží se pouze to, co jste změnili v daném programu. Výsledkem je, že si na ovládání velice rychle zvyknete. Po tom, co si upravíte programy, už do nastavení v podstatě přestanete úplně sahat. Hezky udělané je taky odladění země. Zapumpujete, detektor pípne a je hotovo. Navíc funguje přesně. I přes velkou snahu ho zblbnout se nám nepodařilo nasimulovat stav, kdy by třeba “řvala” díra.

Programy a praxe

DI2, DI3, DI4, DI 99

Stejně jako asi většina hledačů, jsem i já nejvíce času strávil v programech DI2, DI3, DI4 a DI 99. S popisem tak začnu od nich. Hned v úvodu jsme testovali detektor na různé cíle, jak na klasicky zakopaných věcech, tak na spouštěcím polygonu. Tady je třeba říci, že výsledky se zdály být velice podobné. To bylo trochu překvapující, jelikož u starších detektorů v těchto tónovkách vždy vedla DI2. V praxi se ale ukázalo, že rozdíly tady jsou, jenom se v čistém prostředí polygonu neprojevily. DI2, program, který rozlišuje pouze dva tóny, jsem používal na Reliku a Corečku velice často a začal jsem s ním i na Impactu. Z těchto 4 je nejméně stabilní a v blízkosti nějakého elektromagnetického rušení si umí docela slušně zazpívat (viz odstavec s vlastními programy).  Nejstabilnější je DI3. Program, který mě z těchto čtyř překvapil nejvíce, byl jednoznačně multitónový DI99.

Naposlouchat si DI99 tedy rozhodně není úplná legrace. Doslova empiricky jsem dospěl k tomu, že těch nejdrobnějších cílů se v tomto režimu najde z těchto 4 nejvíce. Dospělo to až tak daleko, že jsem jeden řádek prošel v DI3, druhý v DI99, další znovu v DI2 a ten další zase v DI99. Takto jsem Impact trápil opakovaně a tak mohu říci, že z ID programů je ID99 nejcitlivější právě na ty nejdrobnější věci a vždy jich bylo nejvíce (na počet). ID2, který jsem až doposud používal, bych si tak nechal už spíše na les. Bohužel ID99 i přes svojí otestovanou citlivost, dokáže někdy opravdu potrápit uši a nevím, zda je někdo schopen chodit pouze v tomto módu. Sám jsem tak v odpočinkovém levelu preferoval především nejklidnější DI3.

Moje nastavení programů DI2, DI3, DI3, DI99

DI2 – nyní používám v lese při menším počtu cílů. Pro maximalizaci dosahu je třeba hodně zpomalit. Nastavení diskriminace v podstatě dělám v závislosti na okolním rušení. Čím je větší, tím vyšší je nastavení diskriminace. Vždy se ale snažím, aby nastavení diskriminace bylo co nejnižší a citlivost co nejvyšší.  Nastaveni odrušení interferencí (i Sat) se snažím držet na nastavení 1. Vyšší nastavení mohou znamenat ztrátu hloubky, což jsem si ověřil při používání bezpohybových režimů.


DI3 – Pole, louky, lesy. Univerzální a klidný režim pro všechny typy půdy. Prostě takové hledání na pohodu. Navíc režim je nejvíce odolný na elektromagnetické rušení a snese vysoká nastavení citlivosti. Rozhodně doporučuji pro první dny hledání. Diskriminaci doporučuji držet do čísla 6, citlivost klidně 75-85, iSat pokud možno ne více jak číslo 1.

DI4 – Tento čtyřtónový režim je přímo určený do míst s nižší mineralizací. To je v mém případě trochu problém, jelikož takové lokality chodím poměrně sporadicky. Větší množství oxidu železa v půdě způsobí větší množství prozvuků. Je tak alespoň v mém okolí použitelnější na hledání v lesní půdě. Nastavení je pak stejné jako u DI3.

DI99 – Jak bylo popsáno výše, není nejsnadnější ho naposlouchat, ale v místech s velkým množstvím odpadu, kde hledáte drobné cíle a mince, je to docela mazec :). Velkou výhodou, tedy alespoň pro mě, je, že detektor železa hlásí pouze jedním hlubokým tónem. Vše mezi ID 0-15 se tak ozve stejně. Multitónové rozlišení je pouze pro barevné cíle a různý “brukot” želez Vám neblbne hlavu. Platí zde stejně jako u ostatních režimů, citlivost co nejvýše, diskriminaci nejníže a iSat, pokud to jde, pouze na 1.

COG, DEEP, VLX1 a VLX2

Ve všech čtyřech případech se jedná o speciální režimy. COG je určen pro vyhledávání ve vysoce vodivých prostředích (čediče, slaná půda, slaná voda). Nastavení diskriminace ignoruje železné cíle. Mám obrovské množství kladných ohlasů na použití Impactu v čedičích. To, co v tomto prostředí detektor dokáže, je na hranici PI detektorů. Bohužel jsem nemohl detektor otestovat ve slané vodě a těch několik zpráv od hledačů by se dalo shrnout do jediné věty.... šlo to. Všem kdo se tak s Impactem chystají k moři, doporučuji přečíst stranu 29 v návodu k detektoru, která se tomuto typu hledání podrobně věnuje. DEEP je jeden z vůbec nejhlubších režimů Impactu. Jeho použití je smysluplnější v místech s menším počtem cílů. Navíc je tady potřeba poznamenat, že detektor je v tomto režimu docela hlučný a také diskriminace hlubokých cílů je slabší a nějaké to velké železo se vykope poměrně snadno.  DEEP je prostě na dohledávky a je tak potřeba ho i vnímat. VLX1 je určen pro ty, kteří s detektorem začínají. Režim je klidný a dá se ještě nastavením diskriminace zklidnit dále. VLX2 je podobný režim, ale již je ostřejší a hlubší. Jeho ideální použití je v podmínkách, kdy se hodně mění mineralizace.

Moje nastavení programů COG, DEEP, VLX1, VLX2

COG – Nemá smysl se snažit tento režim nějak extrémně šponovat. Citlivost je lepší nastavit tak, aby byl detektor relativně klidný. Je totiž problém při vysokém nastavení rozeznávat prozvuky způsobené vodivými materiály a signálem od cíle. V určitých místech se dá také doporučit snížení úrovně diskriminace, jelikož jsou lokality, kde se v podstatě všechny cíle hlásí na pokraji úrovně nebo úplně jako železo. Jeho použití je v místech, kde se většina ostatních VLF přístrojů nechytá a jenom v takovém prostředí má smysl ho používat.
DEEP – Nejsem zrovna kopáč a testovat tento režim na nějakých větších předmětech je tak pro mě tak trochu utrpení... zlatá kolečka :). DEEP dokáže velice ostře reagovat na rušení v okolí a ze všech pohybových režimů Impactu má podle mě největší sklon k tomu se rozhýkat. Při testování jsme přišli na to, že nastavení citlivosti na 75 a víc v podstatě s hloubkou už nehne, tedy alespoň u předmětů, které byly k dispozici. I tak je ale dosah na cíle typu 15l kanystru v 1,1 metru více než slušný... hlouběji se nedával, narazili jsme na podloží. Doporučení je jednoznačné, snažte se detektor držet v rozumném nastavení citlivosti, pohyb to chce opravdu velice pomalý a filtr iSAT maximálně na 1.
VLX1 – režim na začátek, nastavte citlivost kam to půjde a běžte se bavit hledáním
VLX2 – Režim se dá doporučit pro hledání v místech kde se rychle mění mineralizace. Z mého pohledu je chování podobné jako ID3, ale režim používá 4 tóny. V tomto módu jsem strávil poměrně dost času a rozhodně se tak dá doporučit v místech, kde je hodně železa a hledají se mince.

STA, STA D, GEN a GEN D

Poslední čtyři režimy jsou opravdu něco hodně neobvyklého. Bezpohyby a All metaly s a bez diskriminace. Strávil jsem nad nimi opravdu hodně času. Zvláště z bezpohybu jsem se snažil vyrazit co to dá. Už jenom proto, že jinde je nenajdete. Popis tak začnu se statickými režimy STA a STA D. Pro ty, co nevědí o co jde. Detektor v bezpohybovém režimu pracuje tak, že nad detekovaným cílem nemusíte mávat. Čistě fyzikálně je to režim, ve kterém by detektor měl vykazovat úžasné hloubky, ostatně proto se do konce 90. let stavěly. Problém je ale s tím, že se musela neustále dolaďovat hledací výška a také resetovat prahový tón. Tyto problémy Nokta vyřešila i když nějakou tu mušku to ještě má.

No a jak to chodí na Noktě? Pracuje jim to opravdu dobře, ale je potřeba se naučit jak z těchto režimů dostat maximum.

STA a STA D – Oba statické režimy proberu v jednom odstavci a především popíšu několik důležitých triků a chování. Režim STA D je statický a navíc s dikriminací. Diskriminace není žádný zázrak, funguje podle velikosti předmětu tak do 20 cm. Pak už je železo a barva stejný zvuk. Je třeba si dát pozor při odladění půdy. Po tom co zapumpujete a detektor pípne, že je odladěný, počkejte v optimální hledací výšce cca 3 cm až dozní “bručení”. Pohyb s detektorem musí být pomalý, pokud z detektoru chcete dostat maximum.... a věřte, že tento režim umí hloubky doslova snové. Je naprosto nezbytné nastavit iSAT na 0. Pokud necháte nastavení vyšší, u nejhlubších cílů nastává dosti neuvěřitelný efekt. Přijmete cíl a jak nad ním sonda stojí a detektor vydává zvuk, pomalu začne mizet. Předpokládám, že filtr interferencí slabounký signál vyhodnotí jako rušení a doslova ho zařízne. Tento efekt iSatu se projevuje ale pouze u STA a STA D! STA se nastavuje vlastně stejně. Musím říci, že jsem ale při hledání používal takřka výhradně diskriminační režim. Nastavení citlivosti jsem se snažil vždy držet co nejvýše, ale záleží na okolním rušení.

GEN a GEN D – All metalové režimy jsou pro všechny pekelné hloubkaře. Použití je nejlepší v místech s malým počtem cílů, jinak je to trochu ke zbláznění. Pohyb sondy musí být pomalý, pokud chete dosáhnout maximální hloubky. Viděl jsem tyto režimy využívat s velkým úspěchem při hledání přírodního zlata a to mě bavilo daleko více.

Pracovní frekvence

Detektor pracuje na třech -  5 kHz, 14 kHz a 20 kHz. Většinu času jsem přepínal mezi 14 kHz a 20 kHz. Obě frekvence jsou vhodné při hledání mincí a drobných předmětů v polní půdě. Frekvence 5 kHz je určena pro hledání větších cílů, já jsem ale několikrát tuto frekvenci použil při vysokém stupni rušení pod dráty vysokého napětí, kde byl pak detektor stabilnější.

Závěrem

Je jasné, že tohle není poslední článek o Impactu. V dalších se ale budu už věnovat vždy pouze nastavení jednoho režimu. Rozsah možností Impactu je totiž opravdu obrovský a myslím, že by se dala o všech funkcích napsat klidně knížka. Impact je výjimečný i v tom, že ho může dostat do rukou úplný začátečník, nastaví si VLX1 nebo VLX 2 a 95% všech detektorů dá na zadek. A na druhou stranu hledač s 15tiletou praxí se může pilováním možností jednotlivých programů bavit celé měsíce. Detektor nemá moc mušek. Stejně jako většina špičkových přístrojů lehce trpí na zarušení. Zejména některá vedení vysokého napětí umí detektor rozhýkat slušně. Částečně se dá tento problém vyřešit nastavením diskriminace na cca 6. Popřípadě, když je to opravdu nějaké peklo, tak použít i program ID3. Většinou je ale detektor slušně klidný a použitelný i v těch nejextrémnějších podmínkách.
Zájemcům o Impact doporučuji pročíst si návod. Je zpracovaný takřka dokonale a do minima textu se podařilo dostat doslova maximum informací. Návod si můžete stáhnout poklepáním na obrázek.

Instruktážní návod pro detektor kovů Nokta Impakt


 

Impact očima Dana Hezkého (Habána)

Impact Impact... Pokaždé, když poslední dobou přijde nějaká novinka, tak se s chutí vrhneme na zjišťování, co je na tom detektoru lepšího než na ostatních. Většinou to bývá větší, někdy až extrémní dosah, jenže to dost často časem při testování odhalí nějaké to "ALE". Tím mám na mysli , že detektor jde hodně do hloubky, ale jen třeba v dobré půdě, nebo neumí dobře separovat, není vhodný na pole, nebo při mineralizaci lže na malé cíle atd atd.... Prostě to bývají detektory jednoúčelové, vhodné jako druhý či třetí detektor do rodiny.

Na Noktu Impact jsem se dost těšil, protože jsme od továrny měli náznaky, co to bude za detektor a co chtějí přidat oproti předešlým modelům. Od první chvíle prvního testování na polygonu, jsem se do Impactu nadchnul a nadšení se postupně stupňuje. Dosahy na polygonu řadí Impact mezi první pětku. No a v terénu mě překvapuje dalšími a dalšími schopnostmi. Na prvním místě určitě schopnost hledat na čediči. To, že při správném nastavení vidí i pod čedičový kámen, ho staví na první místo, protože to doposud zvládal pouze pulzák a to né každej.

Další věc, co bych za nás "železňáky", kteří chodíme mimo jiné na staré železné artefakty, vyzdvihnul je nastavení diskriminace. Ono chodit na železo znamená, že na jednu dobrou věc vykopete tak dva a půl tisíce hřebů z podkov, úlomků z řetězů a podobně. Hodně dobrých detektorů umí dobře železo odladit, ale odladit jen malé hřebíčky, to málokterý. Impact mě na tohle hledání vyhovuje zatím nejvíc ze všech detektorů. Nastavení diskriminace 3 - 5 podle použitého programu si s tím poradí. Při delším chození se mi daří i poznat pivní zátky. Mají takový lehký železný okraj a ne ze všech směrů. Stejně to ale vykopu, protože mi zvědavost nedá, jestli jsem uhodnul :-)

Z programů mám pocitově rád DI2, kvůli VCO, ale také tím, že jsem již s Noktou a také Fisherem, který ho má obdobný, chodil. Má nevýhodu, že při větším vyšťavení je dost neklidný. Kdo chce klid, ten si může dát DI3, který je hodně klidný, má ale malinko horší dosah - sice neznatelně, ale mozek to ví, tak ho nepoužívám. Při testování na hlubokých cílech jsem si oblíbil VLX2, ten jde hodně hluboko, dá se hodně "vyšťavit" a je docela klidný. Bezpohybové jsem zkoušel zatím sporadicky, takže je určitě nebudu hodnotit.

Frekvence.. Jsem nejvíc zaseklej na 14KHz , která je takovej dobrej univerzál. 5 jsem zkusil jen na začátku na polygonu a na 20KHz bylo zatím málo příležitostí , neb pole teprve začínají a do lesa to není úplně to pravé.

Funkce.. iSAT se snažím používat co nejníže, spíš vůbec, protože ubírá hloubku. Fe volume pouze na poli.

Moje shrnutí: Nokta Impact je dle mého soudu nejlepší, nejhlubší a nejvybavenější UNIVERSAL na trhu. Možnostmi tolika programů a vynásobeno třemi frekvencemi si musí každý najít co mu sedne. Já zatím u Impactu zůstávám a přiznám se, že jsem i odložil některé své oblíbené mašinky.
Abych nepěl jen samou chválu, tak minusy vidím ve spotřebě baterií, v zarušení při vysokém napětí a datovém vysílání po něm. To ale rád odpustím při ostatních přednostech detektoru. Doufám a těším se, že někdo vyrobí sondu velikosti mezi základní a 40x36 :-)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No příští rok asi do něj půjdu (teda pokud Fisher nepřijde s něčím novým)

Jak dlouho vydrží baterky při té které frekvenci? Někde jsem četl průměr 10 hodin u dobíjecích.

Nabíječky nepoužívám, pouze alkalické. Tam je to cca 12-15 hodin. Dle kvality baterek. Použití sluchátek také něco udělá a přídá nějaký ten čas navíc. Nejsem si vědom toho, že by detektor bral více při použití některé frekvence. Ale nijak jsem se na to nezaměřil a tak to nemůžu uplně vyloučit ;-)

Já tedy nevím, ale jedu na nabíjecí baterie přiložené výrobcem a tři hledačky po osmi hodinách není vůbec žádný problém. A to ho mám vyšťavenej na maximum. ;-)

To cobrety: to mi přijde nějak moc. Ještě bych to změřil :-) Í když tyhle nabíječky jsem tam neskousel.

Cobro 15h na alka a 24h na dobíjecí? Myslím, že ses popletl....

Elmara proč nepoužíváš nabíjecí baterie? Přijde mi to úspornější

No je tedy fakt že sváča s obědem dohromady zabere tak 1 hod. Což je tedy 21 h a jedu jen na sluchátka - tedy bych to zaokrouhlil na 20 hod. :-P

Co se týká výdrže baterii, musím potvrdit Cobrova slova. Používám přiložené dobíjecí Varty u Impakt Pro packu a vydrží neskutečně dlouho a to i bez sluchátek, které zatím bohužel nedorazili. :-P S tou nestabilitou to není tak horké jak si myslí Jezevec a v článcích to zaznělo několikrát. Pokud člověk není líný dle vzniklých podmínek doladit, což je u Impaktu legrace na pár vteřin, dokáže opravdu neskutečné věci. Doporučuji všem pochybovačům, aby si jej nejprve vyzkoušeli a pak jej případně zatratili. Žel bohu chce to trpělivost a tu každý nevlastní. Za mne je to skvělý stroj i když pro pořádný chlapi, ale vyvážení je přesné, takže po nějakém tom dni posilování s tímto detektorem a už to nepoznáte :-) a pokud byl člověk zvyklý na předchozí Nokty, nic se nezmění je to jen pěkný skok výše. PS: Díky krásně napsané články...

To Gringo: jsem lenoch :-) Baterky nedám dobýt a tak to pokaždé skončí stejně. Nacpu tam alkalické :). Tu výdrž na originální nabíječky otestujeme a pak dáme vědět v nějakém dalším článku.

To Olihell: z moho pohledu není zarušení žádný problém. Větší citlivost detektoru jsem vypíchnul proto, že jinou "negativní" věc prostě na detektoru nevidím. Byla to tak snaha o vyváženost textu a upozornit alespoň na něco, co nejde jenom chválit. Jinak neberu Impakt jako krok kupředu, ale jako pořádný skok. Nokta se tak dostala do naprotosté top třídy a Impakt lze poměřovat se vším na trhu.

JezevecAlfons: Na Impakt jsem přešel právě z F75 Ltd, se kterým jsem chodil cca 5 let. Upřímně, to, co dokázal Fisher, dokáže Impakt taky, jenže Impakt toho dokáže ještě o dost víc. V 80 % času jsou oba stroje srovnatelné, udělal jsem si na "běžné" hledání z Impakta F75Ltd (jen s větším dosahem). Co se stability týče, je to jeden za 18 a druhý bez dvou za dvacet. Oba detektory jsou top a aby dosáhly nejlepších výsledků, prostě štěbetají. F75 rozhodně nebyla ukázkovým příkladem klidného stroje. Co u Impakta chválím, je rozhodně větší variabilita nastavení, které se upravuje podle lokality a typu hledání (např. frekvence 20 Khz je na úlomky ag a na droboť pecka). Na lágrech nastavuji deep a 5 Khz, vidím hlouběji. Abychom si rozuměli..Režim CL u F75Ltd je super, ale není to na dlouhé hledání. Vždycky mi z toho šla hlava kolem, rychlost odezvy byla katastrofa. V deepu u Impaktu dokážu vydržet o poznání déle. Režim COG funguje na čediči taky dobře. Statické módy zatím nepoužívám, VLX také ne. Při nákupu Impakta jsem chtěl ještě o kus dál, než jsem byl s Ltd ale nechtěl jsem se učit po letech s úplně novou technologií (CTX apod.) protože na hledání už není tolik času. Chtěl jsem něco, co mi dá ještě o trochu víc a nebude to taková změna. Impakt mi to dopřál a až na pár much ohledně lehce nedotažené konstrukce (kabel v tyči být prostě nemusel, jsou s tím trable) jsem spokojen. Je to prostě variabilnější a hlubší F75 Ltd (a mám podezření, že si pánové v Turecku vzali trochu inspirace právě z F75Ltd... o:-) )

Alfons to tady napsal dobře. Nová 75LTD je stabilnější než byla původní verze. Měl jsem ji několik měsíců. Taky jsem ji mohl porovnat z původní LTD. Nepřišel jsem na žádný hloubkový posun ani ztrátu. Než jsem vzal Impact, porovnával jsem ho několik hodin z klukem, co už ho pár měsíců má. F75 je skvělá, ale Impact je teď dál, to mi tedy věř. A pokud by jsi ho vzal někam na sever, na ty naše kovové kopečky. Tam to nejde porovnávat vůbec. Fisher by měl přijít co nejdříve s F80. Nokta ten detektor podle mě udělala přímo proti F75. S toho co píšeš bych řekl, že jsi fišerácký srdcař. Pro mě taky není lepší detektor než Tejon a taky se už pár roků těším na to, že přijde nějaká dvojka.

To co napsal Dan Hezký v testu o tom, že detektor vidí pod čedič mohu potvrdit. Záleží dost na tom kde ale hledáte. Jsou místa, kde i impact hází vše do železa. Ale tam je vše ostatní úplně slepé, tak je to vlastně jedno.

Chtěl bych se zeptat na diskriminaci v režimech STA D a GEN D.
V návodu jsem se dočetl, že se nejedná o klasickou diskriminaci podle druhu kovů (barva-železo), ale podle hloubky uloženého kovu, mělké cíle nízký tón - hluboké cíle vysoký tón.
Tudíž je barva a železo vždy stejný tón ať už vysoký či nízký, detektor tóny rozlišuje pouze jejich vzdálenost od cívky?
Chci se zeptat proč v textu nahoře píšete v souvislosti s těmito režimy o diskriminaci,
cituji: "Pak už je železo a barva stejný zvuk."
Přijde mi to krapet zavádějící a neobjektivní a jelikož zvažuji koupi tohoto detektoru tak podobné věty ve mě nebudí důvěru.

Děkuji za odpověď

To Maryary: napsal jsem to tak jak to je. Proč by to mělo budit nějakou nedůvěru nevím. Nevím už jak zní přesný překlad v návodu, ale realita je taková, že hluboká železa se v těchto režimech už ozvou jako barva. Je to normální věc, která je známá i z jiných hloubkových detektorů a režimů ;-)

Tak Impakty mají novou a myslím, že opravdu skvělou cenu! :-)

Bohužel tu nikdo nepíše o vzájemném rušení Impacta s ostatními - absolvoval jsem dva srazy a největší škodič pro Impíka je jakýkoliv model Tesora - to je prostě SMRT až na 10 metrů a nepomáhá ani posun frekvence.... Další katastrofa je že sluchátka (originál bezdráty) se nedají spárovat jen s jedím Impactem ale pokud se sejde několik majitelů ze stejným vybavením - sice se detektory neruší ale sluchátka chytají jakýkoliv signál všech Impů........ Tedy buďto jsem nepochopil princip a nebo je to docela katastrofa...... :,-(

To maryjary : takhle se chová snad každej detektor v určitý hloubce se kus zrezlého železa začne hlásit jak barva. Ono ještě záleží tom jak je to velký, jak je hlína mokrá atd. ale na 100% je to hloubkou. Mnohokrát vyzkoušeno žluťákem, ruznejma fíšama i minelabama :-D

No cenu má skvělou jen já ho mám ještě za tu starou, no co už, cena za rychlost. Copak se stalo, cenový boj Impact vs Equinox?

Impakt je každopádně posun firmy mezi elitu. Měl jsem ho teď na den v ruce a je hodně dobrej. Za mně ke konstrukci jen jedno ale. Ty čudlíky by s.mým způsobem užívání brzo odešly. Vadí mi malá cívka, ale to bylo na mh vysvětleno změnou dodavatele na poslednì chvíly. Jen.to co popisuje Habán mi trochu nesedí. Chodìm 75ltd 2,0 . Jedu z 99% jen starý żelezo. Nejen že slyším rozdíl v intensitě a délce tónu nebo spíš brumu, ale když je třeba šipka ve 30 nastojato tak zní jak podkovák v pěti. V přesnosti číselného vyhodnocení u fíši se na jedné lokalitě nepletu. 4 šipka špicí nahoru nastojato, 5 šipka tulejí nahoru nastojato, 6 šipka należato. A to vždy. Hezky to napsal Jezevec, ostatně mám fíšu od něj. Každej detík má svoje. Záleží jak.si ho kdo nachodí. Včera mě synátor vytáhnul na pole a prvně jsem klacek přecvak na fa a ztlumil železo. Barevnýho polního šmelcu plnâ kapsa ale jeden ton mě zarazil. Čistá barva a vykopal jsem kus radlice. Když jsem ji hodil do remízku tak jsem pŕejel díru znova a ta barva tam byla furt a intenzivnější. Desetikrejcar Max 3. Byly vedle sebe, nebo spíš na sobě a já slyšel to kolečko, ne to żelezo. Ale proč to píšu. Każdej máme svoje naposlouchaný a kdo si očuchá Impakta bude.za.mistra, protože se fakt poved. Ale..... ;-)

To Corbra: Impakt má 5 kanálů... bohužel Zipsy to nevěděl a tak Vám to neukázal, když jste dělali sraz :). Stačí pačku k sobě a šipku dolu a zvolit si ten svůj. Tudíž si bezproblému zahledá 5 Impaktářů.... :).

Posun frekvence opravdu většinou nepomůže, to by musel být stejný detektor. Za to když nastavíš 5 kHz a nebo 20kHz už by se Tejon, Cobola, Vaquero a Lobo trefovat neměli. To je ta výhoda více frekvenci, když je jde nastavit.

Každopádně 10 metrů je minimální odstup, který by jsi měl od jiného detektoru udržovat. Kdysi jsme tady na to dělali test. Kolega mával nad nálezem v 30 cm (bylo to tuším Lobo) a mi jsme v určitých vzdálenostech za ním zapínali detektory. Lobo je takřka vždy klidné a tak neslyšíš, že by se zarušilo. Přesto zapnutý detektor na podobné frekvenci 5 metrů od něho... a cíl byl úplně pryč....

Aslan: Nic jiného bych v tom nehledal :) Konkurence je zdravá věc, říkám to pořád :)

To Wafen: Za cca. 2 týdny tady bude řada cívek od Marsu pro Impakt. Výběr se tak hodně zvedne.

Jinak mohu jenom podepsat co jsi napsal. Na trhu je několik detektorů, které jsou opravdu k světu a dá se z nich vytřískat moc. U všech ale platí, že sami nehledají a je potřeba si detektor naposlouchat a taky nachodit. Já doslova rostu, když mi pak u detektoru, který chodím několik měsícu, někdo napíše, zapnu, naběhnu a hned vím co a jak..... mám nachozeno spousu let tak vím co a jak... pak se ukáže, že je to 6 měsíců ze zánovním Ace :-)

V sobotu beru Impakta na jednu doslova ikonickou lokalitu. Pak s toho napíšeme s Pilotem reportáž. ;-)

Máro Mars je dobrá zpráva. Taky mám na fíšovi babouka. Nebudeš se ikonocky motat okolo Zalužany-Lety případně blíž k řece? :-)

To wafen: ne, je to ještě ikoničtější :-) U řeky to bude, ale u jiné :-)

No to ta cena nějak rychle klesá..To je nějaká slevová akce stanovená výrobcem :-) :-) ;-) ;-) ???

Tak držim palce ;-)

To waffen: tam je to už potřeba ;-)

To: Elmara - ano vím šipku k sobě a pinpoint rovněž k sobě, je 5 režimů ! Bohužel bez absolutní reakce na další sluchátka Impact - to je prostě FAKT a stejně to bylo i na Mistrů hledači - tam se i samovolně přepínaly nebo rovnou sluchátka běželi a zároveň jel zvuk detektoru ! Ovšem já měl detektor bez cíle pod cívkou a ve sluchátkách slyšel zcela jasně dohledávání skrz pinpointer..... To ostatně potvrdí i víc majitelů. :,-(

Elmara: Hlavně se nemotejte kolem Cidliny.

Ta lokalita je ikonická hlavně proto že tam nikdy nikdo nenašel to co by tam mělo bejt a tim že sme nikdy nešli ráno střízlivý :-D Takže v sobotu :-D

Křemílek ty prej houpeš a hledá zbytek rodiny :-P

To Cobra: natočíme nějaké video
To Křemilek: toho co tam mělo být, se tam našlo dost. Jenom se nepotvrdila existence jednoho slovanského kmene ;-)

Waffen , prosím tě co ti nesedí co popisuju? Rád bych ti odpověděl , ale nevím na co.. ;-)

Detektor lehce trpí na zarušení? Jako jiné špičkové stroje?? To zní jako lobby za problém který ten detektor má.

Aby mi na 6 lokalitách z deseti takové EMI, že jsme nemohl uspokojivě hledat a nepomohl ani f.shift, snížení citlivosti nebo několika násobné odladění GB i se sníženou citlivostí, změna programu na DI3 atd.

Bohužel toto stejně jako problémy se sluchátky a vadnými cívkami také popisuje více lidí.

Není rozhodující o jakou jde lokalitu, EMI znemožňující hledání jsem měl klidně i v hlubokém lese, mobil samozřejmě vypnutý.

Kamarád s CTX nebo druhý s XP stál na stejném místě a rušení neměl.

Doporučuji všem zájemcům o tenhle stroj se raději podívat na tohle.

https://youtu.be/8d8X_8C19TA

https://youtu.be/vlkNm8DYSlg

https://youtu.be/9bNmEWIX0GM

https://youtu.be/l-4o1UT_znI


Civka,třeba Dan "odložil některé své oblíbené mašinky" ale v profilovce má dál ctx u které nic takového nehrozí,což mohu potvrdit 8-)

To cívka: Asi z dvanácti hledání mi to třikráte spustilo také EMI.

To co je v těch videích znám důvěrně z F75 ltd . Je fakt že V2 už to nedělá. Což by trochu odpovídalo tomu že inspirace k tomuhle detíku byla u fíši. A nebo blbej kabel,cívka či cokoliv...

To Habán. Šlo mi spíš o odladění toho hřebíčku. Když vymažu kovaný hřeby přijdu o něco lepšího kovaného ve větší hloubce a třeba hůř uloženého. Jezdím místa, která jsou povrchově vyzobaná. Teď je šance hlouběji a pod kořenama a kamenama. Tam nemůžu ubrat na diskriminaci ani chlup. Když pomáhám při archeo tak zajímá kolegyni i ten hřebíček.Ale to se.netýká jen Impakta to si myslím je obecně. Odladit současný hřebík z oplocenky od třeba toho podkováku, to by byla mazácká práce. :-)

To cívka: Dělal jsi posun frekvence nebo jsi změnil frekvenci? Každopádně bych se na ten detektor klidně podíval. Co se týče dalšího popisu, nevím o nikom kdo by měl jakýkoli problém se sluchátky. (reklamací 0) A co se týče sond, v tuto chvíli běhá v ČR a SR 191 Impaktů. Máme 5 výměn sond. Mohu klidně doložit servisními protokoly. Nějak mi to tak nesedí, když napíšeš problémy, jelikož na to že je to uplně nový detektor je to velice dobré. ;-)

To cobra: na sluchátkách jsi si tu frekvenci měnil?

Waffen : takhle jasně že na "významné" lokalitě musí ven i ty podkováky. Ale chodím i obyč lesy mimo tam mě fakt podkováky nezajímají tak tam je ta diskriminace se svou plynulostí fajn.. ;-)

No nevím jestli měnil ale to tlačítko jsem mačkal - jediné co mi přišlo že je tím připojím a odpojím od detektoru - jinak jsem se nikde nodopídil jak se mění frekvence na sluchadlech... :-(

Habán: jo jasnačka. Kdy přijedeš za vrančickej kopec? :-)

To Cobra: pípne to dvakrát, přehodiš frekvenci. Pípne jednou, to je párování s detektorem.

Možna se zeptám blbě, když na detiku tou pačkou a šipkou nastavim třeba z toho rozsahu 1-5 čislo 4 jak poznam že na sluchatkách mam taky 4ku ? Sem myslel že detik vysíla na 5ti frekvencích a sluchadla se k nějaky co je pravne aktuálni automaticky po stlačeni toho tlačitka na sluchatkach připoji.

to Elmara: vyzkouším ;-)

Chtěl bych poděkovat za článek.tešim se na další .�

Tak to určitě není za co. Další se bude podrobě týkat obou bezpohybových režimů. ;-)

Zdravím,dnes jsem procházel s Impaktem mělčí říčku a byl jsem doslova nadšenej, jak hezky to pod vodou fungovalo,jen to chce příště místo rýče spíš pajzr na kameny :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru