Lehký tank LT vz. 38 dobývá Francii

Kategorie: Dobové fotografie

Asi by se k fotografiím slušelo přidat několik základních informací. Tank vyráběla společnost ČKD, která s jeho návrhem uspěla v roce 1937. Ve své době oslnil jak naše vrchní velení armády, tak bohužel v roce 1939 i vrchní velení wehrmachtu. Není se ani čemu divit. Německé tanky té doby absolutně nedosahovaly kvalit výrobků ČKD. Ihned po zabrání zbytků Československa došlo k zabavení 150 strojů z první série. Po přejmenování ČKD na BMM (Böhmisch-Mährische Maschinenfabrik AG) se rychle rozjela výroba ve prospěch třetí říše.

Celkem bylo vyrobeno v prvních čtyřech “lehkých sériích” 475 kusů. Následovaly tři série tanků s posíleným pancířem, kterých se vyrobilo celkem 860 kusů. Od roku 1941, kdy se po setkání s ruskými T34 již naplno ukázaly slabiny celé koncepce lehkých tanků, se na jeho podvozcích uskutečnila řada přestaveb. Jednoznačně početně největší byla verze stíhače tanků Hetzer. Těch se vyrobilo více jak 2600 kusů.

I když díky překotnému vývoji obrněné techniky tank poměrně rychle začal zastarávat, ještě v roce 1941 tvořily LT vz.38 25% všech tanků německé armády, které se zúčastnily počátku ruského tažení. Pro operace proti Polsku, Belgii a Francii byly ale 38čky klíčové.

Jako velký fanoušek všeho, co se týká První republiky, výzbroje naší armády, propagandy atd. mohu pouze zamáčknout slzu, že si německé Pz II nemohly vyzkoušet jak chutná 37 mm granát ze škodováckého kanónu....:-(

Technická data
Posádka: 4
Délka: 4,54
Šířka: 2,31
Hmotnost: 9,7 tuny
Výzbroj
1x 37 mm kanón Škoda
2x 7,92 kulomet vz.37
Motorizace
6válec Praga 112kW
Max rychlost 42 km/h
Dojezd 200 km

LT 38 v obrazech
LT 38 je v pozadí

LT 38
Útok na Francii a první linie plná 38ček

LT 38
Průjezd po silnici kdesi na pomezí Francie a Belgie. Jedná se o oblast bojů a vpravo stále ještě hoří jakési vozidlo.

LT 38 ve Francii
Ráno, sluníčko a pragovácký 6ti válec si hezky pobrukuje. To se jelo.......

Hurá do Francie
38 v pozadí

LT 38
Vpředu, jak jinak 38 čky.

LT 38
Úprk Francouzských vojáků. Za zmínku určitě stojí palbou poškozený výfuk motoru.

LT 38
Kolona vpravo .... šňůra 38ček
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Supr publikace, jak sem viděl naživo. Dobré snímky.

Pěkné a poučné ;-)

To CheGuevara: nemohu souhlasit a opravdu nevím s čeho čerpáš? 1. Pz IV v roce 1938? Tak to byl možná nějaký hezký prototyp? Navíc IV byly původně určená pro podporu útočící pěchoty a vybavená krátko hlavňovým kanónem, který byl pro boj s pancéřovými jednotkami naprosto nevhodný. Hlavním bojovým tankem německé armády měl být Pz III. Ten se začal vyrábět v roce 1937 a pro nasazení v září 38 jich nebylo dost, nebyly posádky ani náhradní díly. Německo bylo na válku nepřipravené.

Navíc napsat, že v roce 1938 byl LT 38 silně zastaralý je ale takový blábol, že to snad ani nemá smysl komentovat. Podívej se někdy na složení německých pancéřových divizí v Polsku nebo ve Francii. Ta 38 byly tak zastaralá, že si jich Nemci nechali další 1200 kusů ve dvou sériích vyrobit.........

P.S: ta dvojka byl jenom překlep, což snad vyplívá s odstavce pod ní.

P.S.2: Pokud se chceš bavit o převratném použití pancéřových divizí, mohu jenom doporučit podívat se na nástupní sestavy jak Československé armády tak té Německé armády, je to poučné čtení.

LT 35 a LT38 jsou lehké tanky. Všeobecně je 38 hodnocená jako nejlepší lehký tank druhé světové války. Pz III a Pz IV jsou tanky střední. Navíc v roce 1938 byl konstrukčně značně poruchová Pz III vybavená pouze 37 mm kanónem. Přezbrojování na 50 mm krátko hlavňové kanóny začalo až v roce 1941.

Můžeme se bavit o tom zda v roce 1938 byla zastaralá koncepce lehkého tanku, ale určitě e o tom že byl zastaralý tank! Tudíž se nesmíš zlobit, ale prostě je to blábol. I když máš pravdu že jsem ten výraz použít neměl. Sorry!

Navíc zde mohu citovat hodnocení tanku od českých odborníků: "LT vz. 38 byl na svoji dobu velmi moderní konstrukcí a mohl svými vlastnostmi směle konkurovat německému PzKpfw III, nemluvě o PzKpfw II a PzKpfw I, které převyšoval. Němci nařídili jen menší úpravy původního modelu, které se navíc týkaly spíš jen interiéru a vybavení (nové osvětlení kabiny, radiostanice, opěrky na nohy pro posádku apod.). atd."

P.S: je jasné, že v knížkách od Heinze se těžko dočkáš pochvaly čehokoli českého
P.S 2: při útoku na Francii dostali LT 38 jenom elitní útvary, jako byly třeba 7 divize duchů pod velením Erwina Rommela!
P.S 3: Do Ruska v roce 1941 šlo 7 divizí vybavených Pz 38.

Oprava k PS3: dávám to z hlavy, oni do toho Ruska šli tři divize, které měli 35tky

To CeGuevara: hele chlape, já to beru, Jsem dost velký fanda do prvorepublikové armády a všichni moji kamarádi to znají.

Ale nesmíš se zlobit, pokud napíšeš že tanky byly SILNĚ zastaralé. Já se tě zeptám s čeho čerpáš, ty napíše že s Guderiana. A ty pak ale diskuzi ukončíš tím, že jako Heinz jako nic špatnýho nepsal. No myslím, že ani nemohl :-D Tak se drž a dobrou :-D

Teď jsem to dohledal na frontě. Tedy to složení pro Rusko :-D. Tak jenomaby to bylo přesné :-D

6. Panzer Division
(General der Panzertruppen Wilhelm Ritter von Thoma)
PzKpfw 35(t) 155 + 5 velitelských
7. Panzer Division
(General der Panzertruppen Hans Freiherr von Funck)
PzKpfw 38(t) 167 + 7 velitelských
8. Panzer Division
(General der Panzertruppen Erich Brandenberger)
PzKpfw 38(t)
118 + 7 velitelských
12. Panzer Division
(Generaloberst Josef Harpe) PzKpfw 38(t)
109 + 8 velitelských
19. Panzer Division
(General der Panzertruppen Otto von Knobelsdorff) PzKpfw 38(t)
110 + 11 velitelských
20. Panzer Division
(General der Panzertruppen Horst Stumpff)
PzKpfw 38(t)
121 + 2 velitelské
22. Panzer Division
(Generalleutnant Wilhelm von Apell)
PzKpfw 38(t)
114

Podle Německý průmysl nedokázal dodávat požadované množství vozidel a zbraní .Soudím že by nemohl zaútočit na Polsko,Francii a ani později v roce 1941 na Rusko kdyby se nezmocnil produktů vynikajícího Českého zbrojního průmyslu můj názor :-)

Po nasazení LT vz.38 ve Francii, oznámila francouzká vláda, že zvýšila stupeň pohotovosti z
"Utíkejte" na "Schovejte se".
Vyšší stupně jsou už jenom "Kolaborujte" a "Vzdejte se".
Zvýšení stupně bylo urychleno nedávným požárem, který zničil jedinou
francouzskou továrnu na bílé prapory. To mělo za následek naprosté
ochromení branných sil této země. :-D :-D

Nejsem válkař co se týče hledání, ale měli jsme ty tanky otestovat v boji MY!...... :-(

Jak jsem psal, Pz II měli ochutnat jak chutná 37 mm od pana Škody :-D

marous: To je rozumný! :-) Tak na export! :-)

CheGuevara, Elmara:
Je vidět, že o této problematice oba leccos víte a vaše diskuze byla (alespoň pro mě) minimálně stejně zajímavá jako článek samotný. Využiju toho a znovu nadhodím téma, ke kterému jsem se tu už vyjadřoval dříve. Jedná se o zdroje. Takový krásný souboj argumentů a já jakožto laik nemám kvůli absenci zdrojů článku možnost udělat si obrázek o tom, čí názor je pravdě blíže. Čili uvedení zdrojů nemá význam jen kvůli autorským právům, ale i proto, aby dodaly prezentovaným informacím na důvěryhodnosti nebo, řečeno lépe, aby důvěryhodnost takového zdroje umožnila udělat si na tyto informace co možná nejpřesnější vlastní názor (pálí to Elmara z hlavy, nebo čerpá z nějakých podkladů; když čerpá, tak z jakýchsi "no-name", nebo od uznávaných odborníků; když odborníků, tak jakých - ať si čtenář může sám posoudit zda u nich hrozí riziko tendenční interpretace, či zda lze očekávat, že budou spíše objektivní).

Když se vložím do diskuze, tak do roku 1939:

PZ III byl první prototyp 1936 s dělem 37mm a předním pancířem 14,5mm. Poté byly různé modifikace Ausf. A-E s upravenými pancíři na 30mm a vylepšeným 37mm dělem. Do Francie jich jelo 350KS.

PZIV byl první prototyp 1935 s dělem 75mm a čelním pancířem 20mm. Poté byly různé modifikace Ausf. A-D s upravenými pancíři na 30mm. Dělo zůstalo stejné.Nasazení 1939 v Polsku 211 ks, Ve Fracii 290ks.

Dále se tu nepočítallo s Luftwaffe....

To Eduard: čerpám s dlouhé řady publikací, musel bych dohledávat kde jsem co načetl. O prvorepublikové armádě, propagandě, politice atd. hledám a sbírám vše. Tendenční interpretace je věc doslova jednoznačná, zvláště u fanouška jako jsem já, to nemá smysl popírat :-D

Autora fotografii neznám, jelikož je to rok 1940, bude asi již po smrti. Ještě přidám všechny ostatní barevné fotky které nyní vlastním. Na nich se to tedy hemží především německými hrdiny a černými koloniálními vojáky francouzské armády. Přesto v barvě je toho tak málo, že se to asi bude líbit všem co se o tuhle pro náš národ hodně pohnutou dobu zajímají.

Pro mě osobně je rozhodnutí naší vlády nebránit v roce 1938 zemi příčinou a počátkem veškerého mravního marastu který pak přišel. První republika byly až do hloubky morku kosti stát demokratický. Mohli by jsme zde jmenovat různé chyby a problémy které tento mladý stát měl, ale to na věci nic nemění. Míra svobody v Československu snesla srovnání pouze s tehdejšími Spojenými státy. Pokud se na to někdo podívá opravdu pořádně, rychle zjistí že i státy jako byly Francie nebo Velká Británie vypadají v porovnání s ČSR jako takřka totalitní režimy.

S tohoto mravního vrcholu na kterém Československo jednoznačně stálo nastal po září 1938 doslova neskutečný pád. Republika během pár týdnu zapadla do toho nejhoršího nacistického bláta, včetně přijetí rasových zákonů atd. Začala platit okřídlená věta “Nemůžeme-li zpívat s anděli, budeme tedy víti z vlky”. Pro národ jako celek to bylo něco strašlivého a hodně lidí to prostě neustálo. Pak přišel únor 48 .... a 68 ...... . Není to tady lehké. Navíc mám dost nepříjemný pocit, že dnes se demokracie lidem u nás už nějak přejedla a že zase začínáme volit různé vůdce ...... . K dobrým koncům tahle cesta nevede nikdy a nikde......

Konce konců, dycky sme tím, že jsme si schopní poradit a ještě si sami ze sebe dělat legraci, trošku velký a nafoukaný.... Konec konců, každej kdo nás vobsadil, taky po zásluze skončil. :-)
Tank to byl sakra dobrej. Když se podíváš na ty mraky tanků, středních, těžkejch, co zabrali skopčíci ve Francii a pak je přestavěli postavením technologicky mrtvý houfnice na samohybky - kšeft pro obskurní dílny druholigovejch výrobců- nebo prostě šly do šmelcu v Krupp-Essen, tak je ten tank jednoznačně sakra vítěz. A to byl lehkej, což nemusí znamenat v pohledu výkobu vůbec nic. Jak Ti ji těžkej našije.... Marketing nemarketing, game over.
Jenže, Mára má recht. Kilo železa, nebo kilo betonu... co je víc.
Takže bych nezoufal, nepropadal lehký snadnosti ... a šel aspoň morálně obhajitelně společensky trošičku vodpovědně hledat.
:-)

Pro mě supr článek,stručný, ale obsahuje dostatek základních informací,fotky nádherný!!!

Souhlas s Márou . LT 38 ve své době a třídě byla 1. Byl to nový typ tanku který nebyl ještě zařazen u bojových jednotek . Pouze určitý počet LT 38 byl objednán ministerstvem obrany , ale nedodán vzhledem k okupaci ČSR .

To CheGuevara: doplň si vzdělání a prosím podívej se jakými tanky byla ta sedmička vyzbrojená. Ostatně stejně jako řada dalších divizí. Najdeš to i na internetu docela snadno. Opravdu mi vadí když si nic neověříš ale rovnou napíšeš že to není pravda.

Divize jsem tady napsal, myslím že byli elitní. Nebo to byli druhosledove jednotky? Mazat nic nechci, každý si může udělat sám predstavu.

Taky si teda k tomu něco napíšu.......tahle diskuze a rozdílnost názorů je opravdu velmi zajímavá, ale více méně souhlasím s tím co píše Elmara. O obrněné technice doby druhoválečné a předválečné si myslím, že vím celkem hodně. Tvrdit, že německé panzery III počátečních verzí byli lepší než LT38 se mi zdá opravdu nesprávné. Vezmeme-li v úvahu 3 v boji nejdůležitější parametry, a to výzbroj, pancéřová ochrana a pohyblivost, tak vidíme, že československý stroj je ve všech parametrech srovnatelný a některých i lepší než panzer III. Kanon Škoda A7 ráže 37mm je ve všech parametrech mírně lepší než KWK 36 L/45. Pancíř je srovnatelný, pominu-li tedy výhodu svařovaného pancíře u němců. Pohyblivost taktéž srovnatelná. Jediné v čem německý stroj měl opravdu navrch je vnitřní uspořádání 5-ti členné osádky, která by v boji byla efektivnější.

Taky si teda k tomu něco napíšu.......tahle diskuze a rozdílnost názorů je opravdu velmi zajímavá, ale více méně souhlasím s tím co píše Elmara. O obrněné technice doby druhoválečné a předválečné si myslím, že vím celkem hodně. Tvrdit, že německé panzery III počátečních verzí byli lepší než LT38 se mi zdá opravdu nesprávné. Vezmeme-li v úvahu 3 v boji nejdůležitější parametry, a to výzbroj, pancéřová ochrana a pohyblivost, tak vidíme, že československý stroj je ve všech parametrech srovnatelný a některých i lepší než panzer III. Kanon Škoda A7 ráže 37mm je ve všech parametrech mírně lepší než KWK 36 L/45. Pancíř je srovnatelný, pominu-li tedy výhodu svařovaného pancíře u němců. Pohyblivost taktéž srovnatelná. Jediné v čem německý stroj měl opravdu navrch je vnitřní uspořádání 5-ti členné osádky, která by v boji byla efektivnější.

A já taky:Kdyby byl Lt vz.38 zastaralý armáda by ho zamítla a nepřijala. To co tu chybí je zmínka, že se tento stroj vyvážel do Chile a Peru( pokud jste viděli fotku na které je 38 a na pozadí je bílý dům, tak to je ono).Ale i tak může každý říct, že je zastaralý. Ok, ale čím? Kanón A7 škoda ráže 37 svými výkony může být velmi těžce označen za zastaralý. Optika byla jedna z nej. Motor, odpružení a všechno pohybové ústrojí bylo také na úrovni( dokonce převodovka v přední části tanku nezvyšovala výšku jako například u M4 Sherman nebo Panthera ). Místa, což mne překvapuje, je vevnitř také dost. Jediné co mu všichni vytýkají je jeho nýtovaná korba.
Pokud by šlo o tu při mezi kategoriemi: Panther vs. KV- KV i přesto, že byl těžký tank nestačil Pantherovy, z čeho vyplývá( to hlavně pro laiky ), že nezáleží na kategorii, ale na výkonech a to ne na těch papírových ale skutečných!
Navíc měla být v roce 1938 zahájená výroba tanku V-8-H neboli ST-vz.39, který převyšoval papírově ( a s největší pravděbodobností i v terénu ) tehdejší typy Pz.III a Pz.IV. Ten tak v roce 1940převzali Maďaři jako Turan I( bohužel se svým dělam 8-) )

Přesně tak. ST vz.39 by měl být vyzbrojen 47mm kanonem škoda, který svými parametry patřil k nejlepším zbraním svého druhu na světě. Pancéřováním tento tank překonával všechny v té době existující německé stroje. Bohužel, stejně jako LT38 by tento stroj přišel pro naši armádu pozdě....

Trollol:Naše Lt-vz.35 převyšovaly ve všem( s vyjímkou rychlosti ) Pz.II a byl rovnocený PzIII, který ani nebyl zařazen v dostatečném počtu. :-P

Jsem hrdý Čechoslovák,ale všichni jste zapomněli na jeden velice podstatný aspekt a to že jen němci používali tanky v rámci obrněných divizi,každa měla minimálně jeden tankový pluk některé dokonce dva.Radiokomunikace fungovala od úrovně čet až po velení sboru.Rusové měli super T34 a KV od počátku německého útoku a bylo jim to prd platné,protože vycvicenost německých posádek a již zmíněná radiokomunikace byla na vysoké úrovni.Československá útočná vozba byla rozházená po divizích v rámci tankových rot komunikace praporkovým systémem z první války tudíž při střetu z takovým plukem němcu by šla brzo do kytek.Každopádně LT 38 byl ve své době max.do prosince 42 kdy byla hromadně naposledy použita v rámci 22tank.divize na jihu Ruska nejlepší lehký tank.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru