Lesní depot

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR

Zdravím všechny lovce

Konečně jsem se dopracoval k vložení nálezu depotu do klubu. Některé artefakty byly zveřejněny samostatně v nálezech i s měřítkem. Přidávám navíc několik fotek dosud nezveřejněných, nejvíce zaujala bronzová lahvička balsamaria, ale mě osobně nejvíc upoutává bronzový mřížkovaný přívěšek. Níže jsou popsány okolnosti nálezu již dříve zveřejněné: Někdy koncem října bylo krásné slunné nedělní odpoledne a po několika metrech v lese divočák. Už jsem jich za život potkal mnoho a jeden po mně dokonce i vystartoval, byl zraněný a malý. Po dalších několika krocích jsem uslyšel z hloubi lesa hluboké hlasité chrochtání. Ve stráních a roklích se ještě násobilo. Takové jsem nikdy neslyšel. To musí být kanec jako prase, nebo kráva :-).

Už i na strom jsem před divočáky vyskočil. Ustrojený do plné detektorářské polní by to ale nešlo lehce. Tak tam mě dnes nikdo nedostane. Dávám zpátečku a radši luxuji okraj lesa, podél kterého vede asfaltka. Ten divočák měl zrovna páření, chrutí, a na svůj hluboký hlas lákal družky. No a pak přišlo jedno z dalších nedělních odpolední a já vyrazil na stejné místo, ale tentokrát dále do hloubi lesa. Byla první adventní neděle 1. 12. 2019. Jdu po lesní cestě zpevněné čedičem, detektor zapnutý, ale na rameni. Už jste někdy kopali do cesty zpevněné čedičem? Z toho jsem už vyrostl. Terén tam znám velice dobře, hlavně z houbaření. Vedle té lesní cesty je malý břeh a hned za ním mělký, asi dvacetimetrový příkop. Tam to chci prohledat. Už jsem skoro na místě, cesta se přibližuje k větší, také zpevněné cestě a na tom příkopu najednou vidím čerstvě osazenou ceduli chráněné území (vzácná fauna). Sakra. Ještě je kolem sloupku čerstvý, neslehlý jíl. No tak tam jít nemůžu a nejdu, škoda. Dávám zpátečku a z cesty uhýbám podél úpatí kopce do míst, kde je ve starých mapách vyznačena cesta. Té jsem si všiml před několika týdny ve staré mapě a nikdy mě při houbaření nenapadlo, že tam do takového kopce, takovým prudkým žlabem mohla vést. Tak detektor k zemi a trvá to asi minutu. Přichází signál ID 23. Po dvou až třech záběrech rýčku se to všechno vyvalilo. Depot. Povídám si znovu sakra. Hned mám z toho nálezu samozřejmě radost, co to… Pumpička pumpuje, ruce se klepou, současně doléhá stres, jak to bude s odevzdáním. Ze všech stran je na mě do údolí vidět a tak jsem posbíral všech 12 artefaktů a šel si to prohlédnout v klidu na vrchol stráně nedaleké rokle. To, že mi pípne zrovna bronz, jsem nečekal, ale vlastně s ohledem na kopcovitý a zvrásněný charakter krajiny a sem, tam v okolních katastrech keltský keramický střep se dala nějaká zelenina očekávat. Že bych to neodevzdal mě ani nenapadlo.

Často si fotím nálezové foto a teď nic, až tam na té stráni jsem si to uvědomil. Vracet se zpět a aranžovat to nebudu. Tak někdy příště. Snad nějaké příště ještě přijde. To pověstné štěstí začátečníka. Nahlášení a odevzdání depotu u archeologů nakonec proběhlo bez problémů a tak mi spadl kámen ze srdce. V tomto místě nemají dokladované žádné souvislé keltské osídlení a tak se jednalo zřejmě o nahodilé uložení. Navíc mě obdarovali několika zajímavými knížkami o nalezených depotech z našeho kraje a kartičkou na bezplatný vstup na výstavy a do expozic Muzea východních Čech v Hradci Králové. Musím se omluvit za nepříliš vydařené fotografie. Jezdil jsem za tmy do práce a za tmy z práce. Mám slíbenou fotodokumentaci z muzea a tak ji sem později doplním. A artefakty budu vkládat postupně. Registraci na LP mám několik hodin a tak v tom nejsem zkušený. Při dohledávce s archeology jsme nalezli ještě tři zlomky amuletu s nálitky a další kroužek se žlábkem, jak je v protokolu uvedený kroužek dutý. Dle archeologů jsou některé z artefaktů importem z jižní Evropy. Napadlo mě, že by nalezená bronzová spirálka mohla být stočená a uložená v tom žlábku (foto později). Velikost spirál by tomu mohla nasvědčovat, ale je to jen moje amatérská spekulace. K čemu by to pak ale sloužilo? Nikdy jsem si nepřipouštěl, že bych mohl najít něco tak zajímavého, starého a docela ojedinělého. A tak kolegyně a kolegové nechtějte příliš a ono to přijde. Detektoring mě zajímá mnoho let, říkal jsem si, že si ho koupím až budu velký a až k tomu dojde, tak to zakážou. To jsem Vám nemohl udělat. Nakonec jsem si detektor nekoupil, ale na starší kolena jsem jej ke kulatinám dostal na jaře 2019 od rodiny. Přeji všem mnoho krásných nálezů! Mildes P.S. pro Dundee - 2,5 km od …..

 
nález detektorem kovů
 
Balsamarium
Balsamarium
Dohledané zlomky amuletu
Dohledané zlomky amuletu
nález detektorem kovů
 
nález detektorem kovů
 
Některé z knih jako dar od muzea.
Některé z knih jako dar od muzea.
nález detektorem kovů
 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super :-D

No to nemá chybu, gratuluji :-) Proč tam jsou s vámi ti popeláři? :-O

Ad JohnDeeere: Dobrý postřeh. Samozřejmě to jsou pracovníci muzea a přijeli v dodávce ze záchranky, ale už bez majáků. Kraj se zbavoval vysloužilých aut a tak si na muzeum vzpoměli a jedno jim přidělili. Povídali, že už se v lese dostali do prostoru honu na zvěř a tak když jdou do lesa, tak vesty od té doby preventivně nosí. Posílal jsem jim několik fotografií z dohledávky a do textu napsal, že pracovníci údržby silnic pracují na výkopových pracech na starověké cestě. Bylo to bez jejich odezvy, asi se urazili.

Mildes :-D to je dobrý... Asi nerozumí srandě :-)

Dobrá práce :-)

V levo v rohu foto č.1 ;-) :-)

Ad marczus: Děkuji za komentář. Posílám odkaz, který mi poslali pracovníci hradeckého muzea. Moc podobných nálezů zatím není.
https://www.academia.edu/10350839/Bronzové_predmety_z_Križovian_nad_Dudváhom_okr._Trnava_JZ_Slovensko_._Bronzegegenstände_aus_Križovany_nad_Dudváhom_Bezirk_Trnava_SW_Slowakei_
Po přečtení článku mi připadá, že technologie výroby obou předmětů byla trochu odlišná, ale je to zatím nejpodobnější předmět co jsem viděl. To očko závěsku a konstrukce torzovaných základních kroužků ze Slovenska by mohly napovídat o mladší a propracovanější konstrukci . Já myslel nejdříve že by to mohl být přeslen, ale taková kategorie tu zatím není - napadlo mě " klecová". :-)

Diky moc.. ;-)

Ad VilSon: Děkuji za komentář. Ten nález jsem samozřejmě zaregistroval při hledání informací k tomu mému. Byl zařazen do "doby římské" mezi "hygienické pomůcky". Pro ten můj nález, asi vzhledem k ostatním artefaktům v depotu byla v "době železné" a výbavě domácnosti vytvořena pro balsamarium na LP samostatná kategorie.

Ten zlomek amulet, bych myslel že to je náramek a ten prolamovany předmět bych myslel závěsek ,něco mu chybí ..a nebo to je korál

Ad Cement: Ty zlomky amuletu byly dohledány celkem tři a tak na dokončení kroužku zbývaly ještě dva takové fragmenty. Asi tam někde budou a ani Deus nepomohl. Je to položené na milimetrovém papíru, kde nejmenší čtvereček je 1mm čtvereční a silnější linky vymezují 1cm čtvereční.To by na náramek bylo málo.
Jestli je myšlen prolamovaný předmět na obrázku č.1 pod náramkem, těžko říct.
Předměty by měly být u restaurátorů a pak bude asi pracovníky muzea zpracován odborný posudek.
Slíbili, že mi ho poskytnou. Vzájemná spolupráce s pracovníky muzea je výborná a tak věřím, že ho pošlou. Jestli půjde přidat k dokladům o nálezu na LP, tak ho pak přidám.

myslíš Deus od p.Novotného z muzea ?? také mám od něj pár knížek :-)

Ad jelda80 : Deuse si přivezli pracovníci muzea. Byli tam několik hodin než to zmapovali. Byl dohledán kroužek se žlábkem a tři zlomky amuletu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru