Letoun z WWII objeven v Himalájích

Kategorie: Druhá světová válka , Válka ve vzduchu

Pohřešované letadlo z druhé světové války bylo identifikováno v odlehlých indických Himalájích téměř osmdesát let poté, co se zřítilo. Pátrání po něm bylo opravdu zrádné. Během sněhové bouře zemřeli tři průvodci.

Šlo o trosky dopravního letounu C-46, který přepravoval cestující z Kunmingu v jižní Číně, když v prvním týdnu roku 1945 zmizel v bouřlivém počasí nad hornatým úsekem státu Arunáčalpradéš. To je nejvýchodnější stát Indie. Na jihu sousedí s dalším indickým státem Ásámem a jižním cípem svého území s Nágálandem.

„O letadle už nebylo nikdy slyšet. Jednoduše zmizelo,“ uvedl americký dobrodruh Clayton Kuhles, který vedl průzkumnou misi. A to na žádost syna jednoho z cestujících, kteří byli na palubě.

Konkrétně šlo o americký dvoumotorový letoun Curtiss C-46 Commando, který se ve vojenském letectví používal od druhé světové války. Původně civilní letoun dokázal pojmout až 36 cestujících. Během války se vyráběl výhradně pro vojenské účely, protože ho potřebovala armáda. Dokázal letět rychlostí až 433 km/h. 

Expedice, jejímž úkolem bylo najít trosky letadla, trvala několik měsíců. Tým, jejichž členem byly i zdejší průvodci z místní etnické skupiny Lisu (žijí převážně v autonomní prefektuře Nujiang v severozápadním Yunnanu), museli přejít několik řek. V některých místech měli vodu až po prsa. Tábořili v mrazu ve vysokých nadmořských výškách. 

Tři průvodci zemřeli na podchlazení v počáteční fázi projektu, když se skupina utábořila a zasáhla je sněhová bouře. Tým ale nakonec našel zbytky letadla na zasněženém vrcholu hory, kde se jim podařilo identifikovat trosky podle čísla na ocase letounu. Nenašli však žádné lidské ostatky. 

Kuhlese o pátrání požádal Bill Scherer, jehož otec byl jako důstojník na palubě letadla, když se zřítilo. „Jediné, co mohu říci, že jsem přešťastný. Stačí mně, když vím, kam se letoun zřítil. Je to smutné, ale zároveň radostné. Dozvěděl jsem se, kde nejspíš zemřel můj otec,“ přiznal muž, který vyrůstal bez otce.

Připomněl situaci, jak jeho matka dostala telegram. „Psalo se v něm, že se její manžel pohřešuje. Zůstala se mnou sama. Bylo mně teprve třináct měsíců,“ prozradil ještě Scherer. 

Stovky amerických vojenských letadel se během druhé světové války ztratily kolem dějiště operací v Indii, Číně a Myanmaru. I když za zřícením některých letadel stojí nepřátelská palba japonských sil, podle Kuhlese většinu havárií způsobilo zdejší kruté počasí. Často tam řádí silný vítr o síle hurikánu či sněhové bouře.

Zdroj: www.straitstimes.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru