Libice no. 8

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR, Akce LP a Archeo LP 2010

Když jsme Libici dělali poprvé, určitě by nás nenapadlo, že se tady potkáme osmkrát. Ale i když nalezené předměty jsou stále menší a menší... pořád to má smysl.

Pokud jste na Libici nikdy nebyli, je to vlastně takové jedno pole, kde v jeho horní části stojí nové zídky označující místo, kde stály základy původního kostela. Vždycky jsem si myslel, že se jednalo o blatné hradiště, ale z toho mě letos vyvedl Honza. Bláto sem přišlo až s malou dobou ledovou v 16. století. Okolní krajina je kouzelná a místo v sobě má spoustu romantiky... jako kdyby jste se ocitli třeba v Řekotočí. Pokud to tak nevidíte, Vaše chyba, asi nejste vychodočeský patriot jako já :-).

Letošní rok byl hledací den pouze jeden. Původní srpnový termín se musel zrušit, jelikož na poli stálo ještě obilí a v tom se hledá dost blbě. Na druhou stranu, díky tomu jsme měli pole doslova jako mlat. Nikdy se v takto skvěle připravené půdě Libice nedělala. Asi proto se i tahaly neskutečně malé kousky, slitečky s velikostí 1mm.. jednotlivé broky atd. Celkem se našlo 202 artefaktů, které se pytlíkovaly, což je docela slušné. I když tedy nepadl žádný zlatý prsten atd., našla se řada krásných věcí. Pro počtáře, agček by mělo být letos 17, denárů 0... každopádně jsme znovu rozšířili počet zde nalezených mincí. V současnosti je tak z Libice nejucelenější přehled nalezených mincí v Čechách.

Sešli jsme se v pátek, tentokrát se spalo v Poděbradech v Penzionu na Hrázi. Mohu ji jenom doporučit, jak ubytování, tak kuchyň. Večer jsme strávili u plzně a postřižin. Bylo to fajn a tradičně jsem končili, až když se na stolech začaly objevovat ježci. Probíraly se další podzimní akce, svatební přípravy některých borců z té naší partičky atd. Evidentně bude příští jaro plné životních událostí :-).

V sobotu v devět byl sraz na hradišti. Dorazilo nás tuším celkem 18náct, ale Mambo si zrovna moc nezahledal. Po 30 minutách zjistil, že mu nějaký šikovný ukrajinec opaluje střechu na krámě a tak mazal zpátky do Boule zachránit rodinné sídlo. Zbylé osazenstvo pokračovalo v detekci a nálezy pomalu přibývaly.

Našel se zase kousek zlata a také několik zlacených kování, bronzová jehlice co dal Tacudek a také krásná kameňácká (eneolitická) sekera, kterou našel Melda. Ta nejenom, že byla takřka celá, ale byla ještě krásně ostrá. Jelikož se hledalo jenom jeden den, oběd jsme vyřešili grilovačkou přímo na lokalitě a Magor přivezl ještě hromadu řízků, kterou nám připravila jeho paní, za což jí všichni posíláme veliké poděkování :-). Po obědě se dělala druhá strana, kde zrovna mě to moc nepadalo. Naštěstí to zachránili jiní a třeba Cobra dal hezkou zaušnici. Kolem páté jsme toho ale tak nějak měli dost a šlo se balit.

Dělali jsme tohle pole až osmkrát a tak příští rok budeme pokračovat na novém místě. Na Libici se ještě určitě vrátíme, ale určitě ne příští rok. I když žádné místo nejde opravdu dokonale prochodit, tohle pole je už odbarvené opravdu více než slušně.:-)

Povrch doslova v dokonalém stavu :-) Lze jen poděkovat místním zemědělcům, jak nám to letos připravili.

Počasí, slunečno, žádné vedro... prostě ideál :-)

Je těžké tady nafotit agéčka, nálezové stavy vypadají takto. Přesto se pomocí slin většinou mince určí přímo na místě:-)

Jehlice, která tady po Slovanech určitě není...

Tačudovi to hned sluší, když jí to padá :-)

Pilot a Kozajda kuchaří

Buřty v akci z JIPu

Probírání nálezů

Avar

Sekera - pravděpodobně eneolit

Postříbřená, vlevo je vrsta stříbra ještě hezky vidět

Velký počet nálezů je zlacených, stejně jako tenhle hřebíček

Tentokrát se našli dva tyto olověné křížky. Z Libice jich je ale už hezká kolekce.

Kousek zlatého plechu... zlato je prostě dobrá věc:-)

Shodou okolností letěl v sobotu okolo jeden kamarád Honzy. Tak schválně, jestli se poznáte. Pro zvětšení, poklepejte na obrázek.:-)

Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářePěkná práce. To musel být suprovej den. :-) :-) :-)

To schnilak: byl :)

to Elmara...ok tak už vim...Libice...krásnej den jste měli...paráda... ;-)

Tak takhle připravený políčko bych si dal taky líbit.K tomu krásný počasí,parta přátel,kouska žvance,nálezy taky pěkný.Zkrátka paráda. ;-)

Podařená akce! Dost mě překvapilo to časové rozpětí mezi nálezy. Tohle místo má fakt něco do sebe. Byl jsem tam vůbec poprvé a mohl si i zahledat, a taky měco dobového našel, prostě paráda... ;-)

Bylo to super jako vždy ;-) Ten pozlacenej hřeb a další pozlacená ozdůbka potěšili a Ag taky. Občerstvení bylo super , počasí super a parta taky ;-)

Parádní akce

Jsem se normálně vyžíval že jsem chodil v zasetým :-D :-D :-D Bylo krásně - z těch křížků jsem hotovej ještě teďka. ;-)

Tak to je super, hezké čtení i pokoukání a ta poslední fotka je prostě bomba 8-)

Rád jsem Vás plantážníci opět viděl pohromadě. Tacud a Štěpánko smekám, v jednom dni obě pole to zasluhuje uznání. Magorovi moc děkuji za řízky, měl jsem ho ještě k večeři. Křemílkovi velký dík, že mi půjčil detík, nemusel jsem sedět na mezi a koukat jak to pěkně padá. S Honzou jsem si pěkně popovídal. Pilotovi se musím omluvit, že jsem do poslední chvíle nevěděl zda budu spát v Praze nebo u Libice ;-)

To dedula: také jsem Tě ráda po dlouhé době viděla a děkujeme za smeknutý širák :) ale my jsme s Habánkou ženy silné a odolné a jen aby se nezapomnělo, byly jsme tam celkem 3 :) Terka byla ta třetí. Takže procentní zastoupení jsme genderově splnili. Měj se krásně, pevné zdraví a zase někdy někde na viděnou :) Tacud

Nějak se na té poslední fotce nemůžu najít, a to ani po zvětšení :-)

Já se díky červené mikině našel :-)

Byla to supr akce, počasí nám přálo, pole jak zrcadlo a konečně sedlo štěstíčko na vola a dal jsem konečně parádní nálezy avara, maďara, agéčko, ale ten křížek mi udělal největší radost. Díky všem za pěkný den a Pilotovi za buřta :-D

Jo jo, musím potvrdit, avaři se sbírají dobře, padají skoro sami 8-)

Penzion na Hrázi :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru