Manticore do šroubku – část 3 a 4 - diskriminace a ferous limits

Kategorie: Detektor kovů Minelab Manticore

V tomto dvojitém díle se budeme věnovat diskriminaci a fci ferrous limits. Na diskriminaci v podstatě nic není, zato fci ferrous limits se jistě budeme ještě párkrát věnovat, jelikož s dokonalým nastavením jejich spodní úrovně si stále hrajeme a docela se tím bavíme.

Diskriminace

Začneme tím jednoduchým a to je diskriminace. U Manty si v podstatě můžete vylučovat jednotlivé barevné kovy po jednotlivých ID číslech, nebo si zavírat celé skupiny IDček. Vše se dělá v hezkých sloupečcích, ale to je asi tak nějak celé. Osobně "barevné" cíle nikdy nediskriminuji. Jedinou výjimku mohou tvořit koksy. Ty se ale na Mantě hlásí ID 1 a to ještě pouze v režimech s vysokou citlivostí jako je především „low conduct“. Všude jinde je to železo nebo nic. Pokud se tak na lokalitě vyloženě nepotřebujete nějakého otravného cíle zbavit, určitě bych diskriminaci používal jenom výjimečně.

Ferrous limits

Tohle je funkce, která je zcela nová. Dá se k ní přistoupit dvěma zůsoby. Buď použijete přednastavené hodnoty a tam Vám pouze doporučíme spodní úroveň snížit na číslo 3, a nebo si začnete trochu hrát. Pro ty co neradi tráví čas experimenty je asi volba přednastavených hodnot výhrou. A my, co si rádi zablbneme, si o nastavení spodního limitu asi párkrát něco napíšeme.

Jak to tedy funguje

Horní limit: je v podstatě klasická diskriminace železa, tedy těch nejběžnějších železných předmětů. Čím větší „proužek“ vytvoříte, tím větší jistotu máte, že žádné takové želízko neuslyšíte, nebo cíl uslyšíte hlubokým tónem, či tónem který jste si zvolili.. Stejně jako s klasickou diskriminací tak i s limity je lepší šetřit a nenastavovat zbytečně velkou šíři. Navíc u Manty vždy na LCD vidíte „stopu“ cíle, tudíž pokud slyšíte, jak se Vám něco snaží prolézt skrz horní limit a zároveň na horním limitu vidíte obří šmouhu někde nahoře v proužku, máte 100% jistotu, že to bude nějaký pořádný kousek, ale řekněme standardního železa.

Spodní limit: Spodní limit funguje jako diskriminace složitých železných cílů, ale zároveň funguje jako funkce FE bias kterou uživatelé znají z řady Equinox. U Manty je ale tato funkce dokonalejší, obsahuje daleko více možných ID a především si ji můžete přizpůsobit.

Pokud bychom se drželi přednastaveného vzoru, v podstatě zvětšováním nebo zmenšováním spodního obrazce měníme číslo FE bias jako u Equinoxu. Ve skutečnosti je ta funkce pokročilejší, ale pro základní pochopení si to takto můžeme představit. Na videu uvidíte její postupné zvětšovaní nebo snižování. Pokud se budete držet přednastaveného vzoru, držel bych se nastavení na úroveň 3.

Spodní limit je prostě něco s čím jste se ještě nesetkali. Pokud bych se to pokusil shrnout co nejjednodušeji, spodním limitem zavřete problematická železa, jako jsou různé plocháče s dírou atd., ale zároveň úrovní nastavení zvedáte nebo snižuje Iron Bias. Díky tomu se můžete setkat s tím, že nějaký maličký nizkovodivostní cíl se hlásí jako barva na hraně nastavení spodního limitu. Můžete si pak všimnout, že ať vzor zmenšujete nebo zvětšujete, cíle se stále hlásí na hraně vašeho nastavení.

Na obrázku je přednastavena úroveň horního a spodního limitu. Jak horní tak spodní úroveň je v našich podmínkách lepší nastavit na nižší úroveň.

Vlevo přednastavené hodnoty, vpravo manuální nastavení.

Ruční editace Ferrous limits

Ta správná legrace ale nastane, když si limity, a především ten spodní, začnete přizpůsobovat sami. Zde bych pouze podotknul, že byste s tím měli začít až budete mít něco nachozené a tak jste si byli jistí tím co vlastně děláte :)

Nastavováním horního limitu v podstatě ovlivňujete pouze velikost odmítaných standardních želez. Už od úrovně 3 budete schopni toho většinu vyloučit a vyšší natavení než číslo 7 bych nevolil. Pomocí ruční editace si můžete povolit určitý specifický železný cíl, například nějakou moderní minci s železným jádrem.

Nastavením spodního limitu ovlivňujete jak přijímání problematických železných cílů, tak ale také hluboce uložených především nízkovodivostních předmětů, jako jsou například nejdrobnější stříbrné mince. Proto doporučujeme i při ruční editaci s nastavením vždy šetřit a to především v levé straně grafu.


Na obrázku je vidět, jakým způsobem se dají vytvářet vlastní vzory jak u spodního, tak u horního limitu. Obrázek je původně od Minelabu a zajímavá na něm je naznačená stopa cíle v pravém spodním rohu. S Petrem jsem se shodli, že si nejsme vědomi žádných předmětů, které by se tady hlásily. Praděpodobně tak něco specificky australského :)

Manticore do šroubku 3 - Diskriminace a Ferrous limits

Manticore do šroubku 4 - Manuální editace Ferrous limits

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dobrý, ale tohle šlo nastavit už i E-Tracu. Výhoda tam ještě byla, že se daly načíst ID cílû automaticky, tedy, mávnutím nad cílem a buď si ho vymáznul nebo přijal. Ovšem, když to bylo velké železo, tak se to stejně ozvalo vysokým tónem do barvy. To jsem kopal podkovy a kované hřeby, jen to frčelo. 😊😄⛏

Mildas: s Etrakem jsem co se týká železa neměl problém. Měl jsem trochu diskriminaci pravý spodní roh a pohoda.

Zdá se mi, že u CTX/Etracu je ta 2D identifikace promakanější. Navíc díky rozsahu 50 Co a 35 Fe lze defacto identifikovat až 1750 různých ID, to je řádově víc než na Mantikóře. Hlavně podle polohy cíle na 2D grafu šlo docela slušně odhadovat o jaký druh cíle jde. No a konečně na 2D obrazovce šlo oddiskriminovat prakticky cokoliv. Tím myslím třeba několik cílů se stejnou vodivostí, ale různým obsahem Fe.

Kluci, výborně to vysvětlujete. Doufám, že vyjde ke konci také video pro ty, co chtějí s Mantou jít hned hledat s optimálním nastavením pro začátečníky. Díky vašim zkušenostem z terénu by se to mohlo podařit. Ještě se chci zeptat, zda můžete prozradit přibližný počet čekajících na M. a zda nevíte, jak je to s dodávkami M. k vám. Jestli se to bude v průběhu roku lepšit nebo to bude celou dobu na příděl pár kusů. Zajímá mě to kvůli případné objednávce, jestli se musím zařadit na pořadník hned nebo ještě mohu počkat. Díky.

Tak jsem se mrknul do manuálu k Mantikóře. A nějak nemohu najít volbu zvuku LONG. To tam fakt není? Hmm, jako hledači a prodejci Minelabu byste měli vědět, že právě tahle možnost nastavení byla a je jedna z největších devíz vlajkových lodí Etrac/CTX a defacto celé řady Explorer a těm protinožcům to vysvětlit. Že není k dispozici na Equinoxu 900 bych pochopil, ale na Manticore to je za mě fail.

Odpovím snad na vše .)

1. Na E-Tracu a CTX je pouze 2D diskrimnace. Prostě pouze zavíráte nějaké číslo. Je to tak starší technologie a abych reagoval na to co bylo napsáno, je tedy méně promakaná :). Myslím, že tento první pohled je ale ok, jelikož i mi s Petrem jsme na to nejdříve hleděli s určitým nepochopením :)

Tudíž horní limit normálně zavírá železa. Tak jak to znáte. Spodní limit je ale uplně jiný příběh, misto aby jste jenom zavřeli ID a s nimi třeba i řadu dobrých cílů z hloubky, tady je to daleko sofistikovanější.

Tomísek: long si můžeš "vyrobit" ostatně stejně jako cokoli dalšího. V pátek vyjde video, které bude právě o audiu a tam pochopíš, že možnosti jsou u Manty zcela jinde než bylo u modelů jako byl E-Trac nebo CTX. To v podstatě nejde vůbec porovnávat :)

Elmara: pokud se tam nechá nastavit prodloužení audio odpovědi cíle, tak se omlouvám. Já to tam nenašel. To, že si jde hrát do zblbnutí s tónama a nastavit tam třebas odpověď Conduct ala Etrak (železa vyšší tón, barvy nižší), tak to jde. Ale mě jde o klasický Long.

Je to kombinace nastavení příčky, režimu a časovky. Variabilita je obrovská. I když si to řada hledačů neuvědomuje, ten long/smooth je v podsatě pouze prodloužení časovky ;-)

Aha, tak na to bych nepřišel. Počkám si na video. Koukám, že v jednoduchosti je síla. Proč normálně k těm zvukům Normal, Ritch atd. nedali Long a v submenu nastavit protažení signálu v ms? No a to se svého času vznášela nad Trakařem mantra, jak je těžký na nastavení. Zlatý voči. ;-)

Největší efekt je kombinace režimu depth/režim audia/ rychlost obnovy/. Tak si jde hrát s nastavením až do nějakého požadovaného výsledku. To u tracu možné nebylo, tam jsi měl v tři napevno přednastavené věci.

Musím Marku uznat, po shlédnutí 3 a 4, následně 5 a 6 dílu Manty, že jsi měl pravdu, skutečně jde nastavit úplně všechno, je to neskutečné. Díky za ta videa, Petrovi jde dobře rozumět a slyšet co říká, což velmi oceňuji, ale, protože jsou to videa výuková, ve své podstatě, zvolte prosím, klidnější lokality.
K úplné dokonalosti se určitě dopracujete a je škoda té práce, kterou jste tomu věnovali i času, když je tam slyšet zbytečně okolní hluk nebo silný vítr. Jsem za ta videa moc rád a oceňuji to, tyto informace jsou opravdu skvělé a až počasí dovolí, jistě se dočkáme ještě mnoha překvapení, která Manta ještě dokáže. Držím palce, ať se dílo daří ! ✊👍😊
Díky za vaši práci, školení, rady a videa, která jistě pomohou nám všem.

To Mildas: odjeli jsem si to natočit do "tepla" v Chorvatsku, ale většinu času tam bylo hůř než tady :) Prostě pech :) By to tedy můj nápad, jako že v lednu tady u nás mráz a sní a tam +10°C a slunce... když jsme se vraceli, tak na dálnici byly 30km omezení a foukalo tak, že nám dodávka skákala s pruhu do pruhu.

Každopádně, jelikož mohu myslím prozradit, že se chystá čeština (jelikož ten přelad děláme sami) a snad by mohla být v prním upgrade, tak to asi pak vše natočíme ještě jednou v čj. Navíc asi tam přidáme další naše poznatky, jelikož jak s detektorem chodíme další týdny, tak jsou i nějaké informace navíc co by jsem mohli říci.

Tohle se asi bude stávat častěji. Manta má velice otevřené prostředí a je tam tak prostor přidat takřka cokoli. On je pak spíše problém, aby toho nebylo už moc. :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru