Masový hrob na místě ghetta

Kategorie: Válečné zločiny

Hrůzný nález zkoumají archeologové v běloruském městě Brest. Před plánovanou výstavbou tam dělníci našli masový hrob z období druhé světové války. Ve stejných místech se dříve nacházelo židovské ghetto.

Archeologové zatím našli pozůstatky 790 lidí. Nacisté získali Brest v červnu 1941 poté, co se vyostřil konflikt mezi Německem a Sovětským svazem. Několik dnů po obsazení tohoto města u hranice s Polskem zaútočili na zdejší židovské obyvatelstvo. Tisíce jich nemilosrdně postříleli.

Ghetto vzniklo v prosinci 1941 po konfiskaci všech cenných věcí židovských obyvatel. Žilo v něm kolem osmnácti tisíc lidí. „Nález masového hrobu zasáhl celý tým, který se na exhumaci podílí. Nedovedete si představit co se v nás odehrává, když najdeme kostru dítěte a matky, která se ho zjevně snažila chránit,“ uvedl vedoucí výzkumu Dmitry Kaminsky.

Nález masového hrobu šokoval místní, kteří se postavili proti stavbě bytů. Hromadně se podepisují pod petici, kterou založila zdejší architekta a historička Irina Lavrovská. Nasbírala už tisíce podpisů. „Přece nejde stavět na místě, kde se nachází stovky lidských pozůstatků nacistických obětí. Na počest mrtvých musíme postavit památník na jejich počest,“ prohlásila Lavrovská. Developer ale nechce ustoupit. Tvrdí, že výstavbu bytů mají schválenou a hodlají pokračovat v práci. „Jde o oblast, ve které se nachází staré chátrající budovy. Chceme ji zmodernizovat. Masových hrobů Židů se našlo v Bělorusku hodně a stále se nachází další. Je to smutné, ale v tomto případě chceme se stavbou pokračovat,“ vzkázal developer.

Nejde o první nález zastřelených lidí v Brestu z období druhé světové války. Pozůstatky byly již dříve nalezeny i v dalších částech města. Také šlo o oběti nacistických poprav z roku 1941. Kdo vraždění přežil, byl později zastřelen v Bronny Góra. Jde o odlehnou oblast v dnešním Bělorusku, kde nacisté masově vyvražďovali Židy. V té době šlo o lokalitu, která byla součástí východní části Polska. V roce 1939 toto území nejprve zabral Sovětský svaz, o dva roky později Wehrmacht během operace Barbarossa.

Od května do listopad 1942 v Bronny Góra podle odhadů nacisté vyvraždili kolem 50 tisíc Židů. Na místo je přepravovali vlakem z jednotlivých ghett především z území dnešního západního Běloruska. Už během první vražedné operace postříleli kolem 3500 lidí. Od vlaku je odvedli po přísně střežené cestě do lesa, kolem které byl umístěný ostnatý drát. Kdo se pokusil utéct, toho vojáci na místě zastřelili.

Zdroj: www.rte.ie, www.euronews.com, www.dailysabah.com, www.dw.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hrozný pozůstatky válečného běsnění. O kolika takových místech se ani neví.

Clovek je nejkrutejsi tvor na planete :-(

Bělorusku bylo zničeno 624 vesnic a zaživa upáleno obyvatelstvo.

To mi hlava nebere.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru