Mincovní poklad objevený v Anglii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Přes 550 stříbrných a zlatých mincí převážně ze 14. století objevila v anglickém Buckinghamshire skupina hledačů s detektory kovu. Podle odborníků má depot hodnotu okolo 150 tisíc liber.  Obsahuje dvanáct opravdu vzácných zlatých ražeb z doby, kdy propukla epidemie moru respektive černá smrt. Jde o smrtelnou nemoc způsobenou bakterií Yersinia pestis.

Odborníci na numismatiku a archeologové tvrdí, že hledačům se podařilo najít jeden z největších a nejunikátnějších hromadných pokladů na území Velké Británie v posledním desetiletí. Depot byl objev během závodů v hledání s detektory kovu. Poklad se nyní nachází v muzeu a zůstane tam, dokud odborníci oficiálně neoznámí koneční odhad hodnoty mincí. Pak se prodají a peníze rozdělí mezi hledače a majitele pozemku, na kterém se depot nacházel.

Přesně 557 mincí našla čtveřice mužů během čtyř dnů. Nejprve vykopali dvanáct stříbrných ražeb z období vlády králů Eduarda I. a Eduarda II. Už to jim udělalo velkou radost. Za první den pak celkově našli 276 stříbrných mincí a devět zlatých. Depot už má i svůj oficiální název, a sice Hambleden Hoard. Tři ze čtyř hledačů pochází z Tyneside v severovýchodní Anglii.

Skupinu tvořili tři přátelé - Andrew Winter, bratři Tobiasz a Mateusz Nowakovi a další muž Dariusz Fijalkowski, se kterým se seznámili až před zahájením soutěže. Po celou dobu akce a pak další dny, kdy pátrali po mincích, spali ve stanech. „Bylo to neskutečné. Museli jsme na místě zůstat a pokračovat v hledání. Mysleli jsme si, že po prvním dnu najdeme další mince. Byl to nejlepší víkend mého života. Budu si to pamatovat celý svůj život,“ uvedl Tobiasz Nowak, který pracuje v nemocnici.

Soutěž se odehrála na poli poblíž Hambledenu, jehož historie sahá až do jedenáctého století. Ostatní hledači našli jen staré bezcenné kovové věci. Čtveřice nálezců minci se vydala hledat do kopce. Chvíli před tím než narazili na první ražby, plánovali místo opustit. Podle Wintera ale jeden z detektorů kovu začal vydávat signál, díky kterému vykopali první mince. Nejprve otočili hroudu hlídky, ve které byly dvě ražby. Další pak v díře pod ní. Utíkali to oznámit pořadatelům soutěže. Ti jim umožnili na poli zůstat celý víkend a pokračovat v pátrání. „Hecli jsme se. Bylo to opravdu neskutečné, nemohli jsme odejít po první dnu domů,“ podotkl ještě Tobiasz Nowak. 

Obrovskou radost měl i Winter, který jezdí s vysokozdvižným vozíkem a řídí jeřáb. „Když jsem zahlédl první zlatou minci, začal jsem křičet zlato, zlato, zlato..,“ zavzpomínal. Podle prvních odhadů bude mít většina stříbrných mincí hodnou od 20 do 50 liber, některé ale až 500. Zlaté ražby pak kolem deseti tisíc liber každá.

Zdroj: www.dailymail.co.uk, www.foxnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super čtení :-)

Neuvěřitelné, kolik se těch depotů v UK najde. Přemítám, zda jich u nás není nalézáno zhruba stejně, ale z důvodu jiných zákonů jich většina zmizí do neznáma...

To Feek: na tuhle úvahu je zcela zjevná odpověď. A to se v UK hledá opravdu hodně od 70 let.

Bože můj, to jsou řachy! Zajet si zahledat do Británie je jeden z mých velkých snů...

To Argill: už jsme to měl možnost zažít a moc si to nemaluj. Je to někdy velké ticho :)

Jasně, chápu, že tohle se tam neválí co metr čtvereční. Zase na druhou stranu lepší ticho, než na jedno mávnutí kopat 3 díry s bordelem. Právě to čistý pole bych chtěl zažít :-)

Díky za čtení ;-) Super nález. 8-)

To Argill: je pravda, že když chodíš a po 5 hodinách a nemáš jediný kus odpadu, ti leccos začne docházet. Tedy především to, jak tady komunisti dokázáli naprosto zničit vztah lidí k půdě. Evidentně tam nikdo nevezme kýbl odpadků a nehodí ho do hnoje, ať se to odveze na pole. Samozřejmě nemůžu tvrdit, že tomu je tak vždy, přesto co jsem zažil to jsem zažil.

nádehra

Asi tak, u nás když se najde mincovní depot tak může být radost. Ale opatrná.A takhle rozjásané fotky s nálezem v podstatě nepřichází v úvahu. A platí to právě pro odevzdávané nálezy :-)

To musel být zážitek. Zvláště první zlaté... ;-)

Feek - ne, u nás toho tolik neni. Anglie byla hodně bohatá, takže tam toho prostě je víc.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru