Mohyla v Kazachstánu skrývala zlatý poklad „královské rodiny“ z doby železné

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové objevili v Kazachstánu soubor 2 800 let starých zlatých šperků v perfektním stavu. Několik tisíc zlatých a drahocenných předmětů bylo nalezeno v jedné z pohřebních mohyl na náhorní plošině Eleke Sazy v pohoří Tarbagatai.

Průzkum náhorní plošiny ve výšce 1 500 metrů nad mořem probíhá od roku 2016. V oblasti bylo zatím objeveno asi 200 mohyl z raného období doby železné. V jedné z nich bylo za poslední dva roky postupně objeveno asi 3 000 artefaktů; všechny ve výborném stavu.

Poklad nesmírné hodnoty zřejmě patřil významným členům královské rodiny nebo vysoce postavené šlechty Saků, kteří v oblasti žili v osmém století před Kristem. Všechny okolnosti napovídají, že předměty patřily ženě a muži, zřejmě manželskému páru.

Archeologové očekávají, že při dalším výzkumu pozůstatky vysoce postaveného páru naleznou, ale sarkofág uprostřed hrobky dosud neotevřeli. Vedoucí vykopávek profesor Zainolla Samashev k tomu uvedl: „Množství cenných nálezů v této pohřební mohyle nám dává víru, že tu jsou pohřbeni muž a žena – buď přímo vladaři, nebo lidé, kteří patřili k elitě společnosti Saků.“

Mezi ohromným množstvím cenností patří k výjimečným např. zlaté náušnice ve tvaru zvonků, zlatí jeleni s ohnutými běhy (podobné objevil Sergej Chernikov v roce 1960 v údolí Shilikty v oblasti Zaysan), bronzové hroty šípů se zlatými dráty, které spojovaly šipku s dříkem a zřejmě měly rituální význam. Dále zlaté desky s nýty, jemné zlaté plátky, řetízky, korálky či náhrdelníky s drahými kameny.

Všechny šperky byly perfektně zpracované, zlaté ozdobné korálky na oblečení byly vyrobeny za pomoci velmi sofistikovaných technik, což značí výjimečnou úroveň dobového šperkařství. Mnohé artefakty byly indigově malované, což bylo tradičním zvykem právě u národů Skythů a ještě více to zpřesnilo dataci a přiřazení nálezů.

Guvernér v oblasti východního Kazachstánu Danial Achmetov řekl: „Tento nález nám poskytuje zcela odlišný pohled na historii našich lidí. Starověcí lidé měli zjevně výjimečné dovednosti při získávání surovin, výrobě šperků a jejich prodeje. Jsme dědici velkých lidí a jejich skvělých technologií. Na náhorní plošině Eleke Sazy se nachází zhruba 200 pohřebních mohyl, kde již dříve byly nalezeny podobné poklady, ale mnohé z nich byly v dávných dobách vykradeny.“

Plošina byla i v minulosti obklopena četnými pastvinami a byla proto považována za "ráj" králů Saků. I přes období rabování pokladů v období ruského cara Petra Velikého se odborníci domnívají, že zde naleznou další zlaté artefakty: „Je tu spousta pohřebních mohyl a vyhlídky (na nález) jsou opravdu veliké,“ svěřil se vedoucí kazašský archeolog Yerben Oralbai.

Sakové coby podskupina náleželi k íránským Skýtům, nomádským kočovníkům, kteří se v době mezi 8. století př. n. l. až 3. po Kristu pohybovali v široké oblasti centrální Asie a území jejich vlivu sahalo od Indie přes Karpaty či Sibiř až k Číně. Archeologové očekávají v oblasti další podobné nálezy, které jim ještě více přiblíží kulturu vyspělých Saků.

Roman Němec

Zdroje: metro.co.uk, earth-chronicles.com, thesun.co.uk, mirror.co.uk,

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To železo je jak nový. :-O Hodně dobrá půda 8-)

Pěkný kousky. :-)

super čtení ;-)

Nadherne artefakty.

Díky za počteníčko ;-)

Tohle je proste pecka.. Pekny cteni a super nalezy. :-O

krása

Ja tyhle clanky miluju!!!

Úžasné

Mea culpa, to je bronz o:-)

Parádní článek. Shodou okolností jsem zrovna v Kazachstánu, a je to tady nádhera, pořád myslím na hedvábnou stezku, a když kouknu na ty kilometry rovných stepí... Tady by se dalo mrcasit stovky životů.

...super,díky Romane za článek... ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru